Газета по-надвірнянськи
 

Рада підтримала за основу законопроект про ринок землі

15 листопада 2019, 12:39 | Рубрика: Політичний момент Версія для друку Версія для друку 13,552 переглядів

Після кількох годин емоційних виступів, блокувань трибуни та президії і вигуків «Ганьба!» Верховна Рада у першому читанні та за основу проголосувала за проєкт закону №2178-10 від «Слуги народу» щодо продажу сільськогосподарської землі.

земля

Відповідне рішення на засіданні Верховної Ради 13 листопада 2019 р. підтримали 240 народних депутатів – 227 із фракції «Слуга народу» та 13 позафракційних. «Проти» проголосувало 52 народних депутати, «утримались» – 57, не голосували – 16.

Законопроєкт № 2178 подав Кабінет міністрів, проте нардепи зареєстрували 10 альтернативних проєктів закону. Комітет Ради рекомендував голосувати за законопроєкт «Слуг народу».

Закон передбачає скасування з 1 жовтня 2020 року заборони на відчуження земель сільгосппризначення всіх форм власності. Купити державну і комунальну землю можна буде на публічних прозорих торгах. Ті, котрі орендують ділянку, матимуть змогу викупити землю першими. Володимир Зеленський заявляв, що українську землю зможуть купувати виключно громадяни України. Щодо іноземців, то таке право вони можуть отримають лише після схвалення на референдумі. Між 1 і 2 читанням у чинний проєкт закону пропонуватимуть правки:

1. Право продавати і купувати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані виключно українцями.

2. Іноземці та компанії, які мають серед засновників іноземців, отримають право купувати українські землі тільки у випадку, якщо на це буде дана згода народу України на референдумі.

Як голосували нардепи з Прикарпаття: Оксана Савчук (позафракційна) – проти, Андрій Іванчук (позафракційний) – за, із партії «Слуга народу»: Ігор Фріс– утримався, Едуард Прощук – утримався, Олександр Матусевич – утримався, Зіновій Андрійович – утримався, Володимир Тимофійчук – за, Роман Мулик – за, Олег Марусяк – за, Олена Вінтоняк – за, Василь Мокан – за.

Тільки народ України має право розпоряджатися землею

З огляду на ст. 13 Конституції України: «Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу», законопроект про продаж землі, у мене викликає більше запитань, аніж відповідей.

Для чого так спішити продавати землю? Чому не почати обговорювати питання землі з аграріями, громадами сіл та міст, фахівцями, які в цьому питанні компетентні? Чому ініціатори закону не створюють дискусійний майданчик, де відверто обговорюватимуть «плюси» та «мінуси» законопроекту? Чому законопроект не підтримує малі і середні фермерства? Чому відсутнє розмежування земель? Таких «Чому» багато!

Законопроект про ринок землі є не достатньо прозорий та потребує доопрацювань.

Почну перелік проблем з яскравого прикладу Латвії. Ця країна відкрила ринок землі. Їхню землю скупили більш грошовиті країни, а вже сьогодні, коли їхня влада проводить земельні реформи і намагається віддати землю латвійцям, з’ясувалось, що самі латвійці орендують свою ж землю в іноземців, аби на ній працювати.

Ціна землі у країні, де йде війна, значно нижча, аніж має бути. Це створить ідеальні умови для країн, які хочуть скупити землі України. Буде і дешево, і сердито!

Українські аграрії можуть стати жертвами свавілля і рейдерства. Працівники сільськогосподарської сфери констатують, що подальший розвиток сільського господарства зіштовхується, передусім, з майновими питаннями. Власники, які мають потужності розвивати багаторічні проекти, не зацікавлені в інвестуванні сільського господарства через неможливість захистити власний бізнес у майбутньому.

Відсутність земельно-кадастрової інвентаризації, призведе до безконтрольного використання землі.

Незахищені селяни. Відповідно до цього законопроекту, особи які мають гроші, матимуть і землю. Це показує, що український селянин незахищений, і може бути позбавлений основного доходу, який приносить земля.

Цікавий нюанс виходить ще і в тому, що громадянин України може продати свій пай, та не зможе купити землю, оскільки відсутній прозорий кадастр землі.

Абсолютно неприйнятним є надання права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичним особам і всім без винятку громадянам України. Це створить умови для надмірної концентрації земельної власності, посилення поляризації суспільства за цією ознакою, що в результаті призведе до спекуляції земельними ділянками.

Законопроект відкриває шлях до того, що вся земля опиниться в руках монополістів, які потім встановлюватимуть будь-які ціни на сільськогосподарську продукцію. Залежати від монополіста – недопустимо!

Придбання землі іноземцями означає, що нашу країну зможуть використовувати, як дешевий сировинний придаток, виснажуючи чорноземи, користуючись дешевою робочою силою!

Землі, які знаходяться за межами населених пунктів, потрібно віддати у розпорядження місцевих громад. А вони, у свою чергу, повинні самостійно розпоряджатись земельним ресурсом.

Цікавим є також інтернет-аукціон, де люди зможуть купувати чи продавати землю через інтернет. Уявіть собі Бистрицю чи Зелену, де інколи немає нормального мобільного покриття, не говорячи про інтернет.

Невже захисники України як минулого, так і сьогодення, які своїм тілом і душею відстоюють цілісність та соборність Батьківщини, йдуть на такі жертви заради того, щоб ми в одну хвилину продали наші землі?

Лише народ має право на референдумі вирішувати долю української землі.

Я особисто хочу підтримати та захистити малі і середні фермерства, аграріїв, які найбільше постраждають від даного законопроекту. Тому голосувати за даний законопроект не буду, я за продовження мораторію на продаж землі. Продавши землю раз, ми її ніколи не повернемо.

Зіновій Андрійович,

народний депутат України.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!