Газета по-надвірнянськи
 

Свято тих, котрі руками й душею живлять Українську ниву

15 листопада 2019, 12:28 | Рубрика: Професійне, Свята Версія для друку Версія для друку 2,190 переглядів

Агропромисловий комплекс нашого району сформований в основному виробництвом продукції в особистих селянських господарствах, питома вага яких у структурі виробництва валової продукції складає 97 відсотків, решта – сільськогосподарські підприємства та фермерські господарства, зазначає Наталія Остап`юк, головний спеціаліст відділу економічного розвитку, промисловості, транспорту та лісового господарства райдержадміністрації.

Фермери

До кінця року обсяг продукції сільського господарства у сільськогосподарських підприємствах становитиме 13,6 млн. грн. (на 0,7 відс. більше, ніж торік), а у 2020 р. – 13,8 млн. грн., що на 1,5 відс. більше ніж у цьому році.

У 2020-му обсяг виробництва продукції рослинництва планують збільшити на 4,4 відс.

Усі категорії господарств зібрали урожай зернових і зернобобових культур на площі 2862 га, у т. ч. у сільськогосподарських підприємствах – 524 га. Урожайність зернових становить 35,8 ц/га, у т. ч у с/г підприємствах – 40,2 ц/га.

Завдяки сприятливим погодним умовам у районі завершено комплекс осінньо-польових робіт, підготовлено площі та здійснено посів озимих зернових під урожай 2020 року на площі 1558 га.

У Надвірнянщині діє 21 фермерське господарство (ФГ). Додатково створено нові ФГ – «Земля» с. Цуцилів (кер. О. Миркевич) та «Житні Лани» с. Цуцилів (кер. І. Чумбей).

У сфері розвитку сільського господарства протягом двох років продовжується робота щодо реалізації робочого проекту зі створення ягідних насаджень чорниці (лохини) у ФГ «Іванчука» с. Цуцилів (кер. В. Іванчук) на площі 13,32 га. Висаджено саджанці на 1,8 га, доглядають за рослинами, провели роботи з облаштування огорожі і технологічної водойми об’ємом 500 м куб., придбали та встановили насосну станцію, систему краплинного зрошення. Господарство є претендентом на державну підтримку за бюджетною програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними», якому в 2019 р. із держбюджету виділяли кошти на компенсацію за придбання садивного матеріалу саджанців чорниці, розповідає Наталія Остап`юк.

На землях фермерського господарства «Лахманюк» у Тисменичанах реалізовують інвестиційний проект із вирощування ягід малини сорту «Полана». Розширено площі насаджаджень до 10 га землі, проводять агротехнічні заходи з догляду за культурою, збору урожаю.

Тисменичанська та Цуцилівська сільські ради реалізували два обласні проекти «Розвиток соціально орієнтованого фермерства як основа сталого розвитку села» та «Лохина – у кожну хату» на 725 тис. грн., де місцеві фермери планують розвивати садівництво, ягідництво (полуниці, малину, лохину).

Щодо галузі тваринництва, то головний спеціаліст поінформувала:

– Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 110 фізичним особам надають дотацію на безповоротній основі за утримання ідентифікованого та зареєстрованого в установленому порядку молодняка великої рогатої худоби до досягнення 13-місячного віку. За період 2019-го фізичні особи нашого району отримали 3,2 млн. грн., що дало можливість частково покращити бюджет сільської родини. Однак цього недостатньо. На мій погляд, потрібно надавати дотацію за наявне поголів`я корів, щоб призупинити спад чисельності худоби у районі.

Наталія Остап`юк наголошує:

– День працівників сільського господарства – це нагода сказати «дякую» представникам цієї важкої професії. Це – свято для всіх, котрі розумом і руками, серцем і душею, вмінням і багатим досвідом живлять Українську ниву. Це – підсумок нашої праці, це хліб і до хліба на столі.

Вшанували фермерів

14 листопада делегація Надвірнянського району взяла участь в урочистостях з нагоди професійного свята в Івано-Франківській обласній філармонії ім. Ірини Маланюк.

Кращих працівників агропромислового комплексу Прикарпаття відзначили нагородами. В їх когорті – керівники ФГ «Земля» Оксана Миркевич та «Іванчук» Володимир Іванчук (обоє із Цуцилова), удостоєні відповідно спільної грамоти голів обласних держадміністрації і ради та почесної грамоти голови ОДА, а також голова ФГ «Сяйво» тисменичанець Микола Янко, який нагороджений Почесною грамотою департаменту агропромислового розвитку ОДА.

У ФГ «Земля» вирощують зернові, зернобобові і технічні культури. Цьогоріч зібрано 793 цнт. зерна, урожайність зернових становить 35,8 цнт/га. Збільшено посіви зернових, гречки і технічних культур. Фермерське господарство надає послуги з обробітку землі, захисту рослин, збирання врожаю зернових. Протягом минулого і нинішнього років тут оновили зернозбиральну й посівну сільськогосподарську техніку. «Земля» постійно надає доброчинну допомогу малозабезпеченим сім`ям, релігійним громадам району.

Фермерське господарство «Іванчук» вирощує і зернові, і ягідні культури. Урожай-2019: вирощено 428 цнт зерна, урожайність зернових становить 35,4 цнт/га. Триває активне впровадження проекту щодо ягідних насаджень, площі яких фермер планує збільшити, завдяки чому в Цуцилові створять додаткові робочі місця.

Зернові культури, овочі, картопля – сфера діяльності ФГ «Сяйва» у Тисменичанах. У нинішньому році досягли результатів: 352 цнт зерна, 2 т картоплі. Урожайність – 148 цнт/га. Господарство забезпечує бюджетні установи продукцією рослинництва, бере активну участь у проведенні сільськогосподарських ярмарків області та району. Також «Сяйво» відоме як щедрий благодійник у районі. Нехай завше рясніє врожаями українська земля і не знають втоми роботящі руки!

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!