Газета по-надвірнянськи
 

Вагітність та грип

29 листопада 2019, 11:56 | Рубрика: Здоров`я Версія для друку Версія для друку 285 переглядів

З початком осені підвищується рівень захворюваності на грип і гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). В Україні щорічно ці захворювання діагностують у 10-25% населення і вагітні не є винятком. За статистикою майбутні мами хворіють на ГРВІ та грип частіше за інших жінок, бо опірність їх організму інфекціям значно знижена, а гормональні процеси викликають ще й загострення хронічних захворювань, які також стають доброчинним грунтом для вірусів. Особливу небезпеку несе вірус грипу, який відрізняється від звичайної застуди більш важким перебігом, більшою тривалістю важкого стану і великою ймовірністю ускладнень.

Грип – це гостре інфекційне захворювання, причиною якого вірус. Заражаються ним через повітря, передусім, збудник вражає верхні дихальні шляхи. У слизовій тканині цих органів бурхливо розмножується інфекційний агент. Клітини внаслідок цих процесів руйнуються, вірус проникає у кров, завдаючи токсичної дії всьому організмові.

Перші ознаки зараження грипом з’являються через 1-2 дні (іноді через пару годин) після контакту з хворим. Починається все з симптомів інтоксикації, яка домінує при цій інфекції. Майбутню маму турбує: головний біль, озноб, ломота в тілі, висока температура, порушення сну, нудота, біль в очах при їх рухах. Пізніше – закладеність носа, біль у горлі, сухий кашель. Триває грип при неускладненому перебігу в середньому тиждень.

Вплив на плід: перший триместр небезпечний формуванням вад розвитку плоду, викиднем; у другому триместрі – загрожує виникненням загрози переривання вагітності; у третьому триместрі висока ймовірність розвитку дисфункції плаценти, внутрішньоутробного інфікування плоду, відшарування плаценти, передчасних пологів.

Профілактика грипу і ГРВІ під час вагітності. Міжнародний досвід показує, що найефективнішим захистом проти ГРВІ та грипу є специфічна профілактика – щеплення, яка рекомендована всім вагітним у період підвищення захворюваності на цю патологію (завідсутності протипоказань) і не залежить від терміну вагітності.

Згідно з прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я у новому епідсезоні в Україні, ймовірно, циркулюватимуть: вірус, подібний A/Brisbane/02/2018(H1N1)pdm09; вірус, подібний A/Kansas/14/2017(H3N2); вірус, подібний B/Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87); вірус, подібний B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata/16/88).

Саме до цих небезпечних штамів сформувати імунітет допоможуть вакцини: ВАКСІГРИП® ТЕТРА (виробник «Санофі Пастер», Франція), ДЖІСІ ФЛЮ («Грін КроссКорпорейшн», Південна Корея), ІНФЛУВАК® («АбботтБіолоджікалз», Нідерланди)

Крім того, неспецифічними профілактичними заходами є: обмеження відвідувань багатолюдних заходів; перед відвідуванням місць масового скупчення людей рекомендовано застосування оксолінової мазі; прогулянки на свіжому повітрі; запобігання переохолодженню тіла; споживання натуральних харчових продуктів, багатих на вітамін С; повноцінний нічний сон і відпочинок протягом дня.

Якщо вагітна все-таки захворіла, то вона має дотримуватися постільного режиму, повідомити про захворювання сімейного лікаря й акушера-гінеколога, на обліку якого перебуває.

Виконання вагітним профілактичних заходів та рекомендацій лікарів є запорукою збереження власного здоров’я та здоров’я майбутньої дитини.

Оксана БАКУН,

доцент кафедри акушерства

та гінекології Буковинського

державного медичного університету.

Назарій ПОЛАТАЙКО,

студент 5-го курсу БДМУ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!