27 листопада біля Надвірнянської ЦРЛ відбулася мирна короткочасна акція протесту у вигляді флешмобу під назвою «Оплатіть зароблене! Врятуйте спеціалізовану медицину!», організована первинною профспілковою організацією «Вільна профспілка медиків Надвірнянщини».
Їх лідер Надія Толкачова розповіла:
– Ми, працівники Надвірнянської центральної районної лікарні, зібралися на цю короткочасну акцію протесту, щоби засвідчити свою незгоду й обурення з ситуацією, що склалася з оплатою праці працівникам нашого підприємства. Затримка заробітної плати – 1 місяць і дорівнює 5544 тис. грн. Річна нестача фонду заробітної плати – 6337 тис. грн. Це при тому, що преміальний фонд лікарні уже не один рік = 0, що вузькопрофільні лікарі змушенні безоплатно забезпечувати цілодобові ургенції пацієнтам із невідкладними станами, що давно припинені виплати за складність і напруженість у роботі, за збільшений обсяг робіт по відношенню до встановлених нормативів на 1 посаду, за розширену зону обслуговування, що матеріальну допомогу на оздоровлення отримують тільки певні категорії працівників. Фактично повністю зруйнована міжкваліфікаційна диференціація в оплаті праці працівникам спеціалізованої медицини.
Вдумайтесь тільки: у наступному 2020 році мінімальна зарплата встановлена в розмірі 4723 грн, а посадовий оклад І тарифного розряду ЄТС – 2102 грн. І тільки 13 тарифний розряд ЄТС на 49 грн. перевищує мінімальну зарплатню на 49 грн. Це лікарі хірургічного профілю вищої категорії. Коментарі, як то кажуть, зайві! Працівники всіх кваліфікацій і категорій у спеціалізованій медицині отримують однакову заробітну плату – мінімальну!
Рівень фінансування спеціалізованої медицини в Україні інакше, як фінансовим мором, назвати неможливо! Тому ми кажемо: «Ні!» Голодомору доступної спеціалізованої медицини!
В акції взяли участь близько 150 осіб – працівники Надвірнянських ЦРЛ та дитячої лікарні, пацієнти ЦРЛ. Прийнято одноголосно резолюцію акції із конкретними вимогами. Приєднались до вимог протестувальників директор КНП «Надвірнянська ЦРЛ» Сергій Ємельянчук і голова первинної профспілкової організації Надвірнянської ЦРЛ Олександра Семанюк.
Підтримав медичних працівників Надвірнянщини голова районної ради Іван Гурмак:
– Забезпечення працівників медичної галузі заробітною платою є обов’язком держави. Органи місцевого самоврядування свої обов’язки, у вигляді оплати комунальних послуг закладів медицини, виконують повністю. На жаль, районний бюджет не в змозі повністю погасити мільйонну заборгованість, але все ж 720 тис. грн. на черговій сесії районної ради рішенням депутатського корпусу направили на виплату заробітної плати медичним працівникам. Невідомо чи повернуть у бюджет ці кошти у вигляді державної субвенції і чи вдасться спрямувати їх, наприклад, на перекриття даху двох шкіл у районі, та оплата праці на сьогодні є пріоритетом, і районна влада це розуміє. Чи зрозуміють у Києві, не знаю, але сподіваюсь нас почують. Вдячний директорам медичних підприємств, що не пішли на скорочення працівників, а спільно з ними відстоюють свої права. Однозначно підтримую Резолюцію цієї акції.
Резолюція акції
І. Звернутися до всіх працівників спеціалізованої медичної допомоги в Україні із закликом: «Об`єднуймось! Гуртуймось! Піднімаймось для нашого спільного захисту і для захисту прав наших пацієнтів, задля збереження в Україні доступної спеціалізованої медичної допомоги!».
ІІ. Звернутися до Кабінету міністрів України, міністерства фінансів України, міністерства охорони здоров`я України, Верховної Ради України з вимогами:
1. Негайно погасити існуючу заборгованість із заробітної плати працівникам КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня».
2. Погасити існуючу в 2019 році річну нестачу фонду заробітної плати.
3. 3більшити розмір фонду заробітної плати вже у 2019 році для можливості надати працівникам ЦРЛ передріздвяну премію у розмірі 1-го посадового окладу.
4. Відновити у наступному 2020 році міжкваліфікаційну диференціацію в оплаті праці працівникам галузі, для цього: встановити розмір І розряду Єдиної тарифної сітки на рівні мінімальної заробітної плати.
5. Збільшити розмір медичної субвенції для надання спеціалізованої медицини у 2020 році до розмірів, які б забезпечували медичним закладам можливість оновлювати та закуповувати нову необхідну апаратуру і забезпечували б можливість надання безкоштовної фармацевтичної допомоги пацієнтам стаціонарних відділень.
6. Унеможливити ситуації з нецільовим використанням медичної субвенції органами місцевого самоврядування, а саме об`єднаними територіальними громадами, для чого в Законі про Держбюджет України внести додатки про необхідність виключно цільового використання медичної субвенції та відповідальності за порушення даних вимог.
7. Звернутися до Державної фіскальної служби в України з вимогою перевірити діяльність Делятинської об`єднаної територіальної громади на предмет доцільності та відповідності вимогам цільового призначення державних коштів медичної субвенції, яку надавали для ОТГ із вимогою забезпечення надання спеціалізованої медичної допомоги жителям громади.
Наш кор.