Газета по-надвірнянськи
 

Наше завдання – 24 години на добу доставляти газ прикарпатцям

27 грудня 2019, 12:05 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 1,189 переглядів

Зустріч-інтерв’ю з керівником Надвірнянського відділення

АТ «Івано-Франківськгаз» Ігорем ЛУНДЯКОМ

Лундяк-фото

Із жовтня ціна на газ щомісячно зростає. Чого очікувати взимку: якою ціна буде з 1 січня?

– Відповіді на ваше питання я не маю. Адже АТ «Івано-Франківськгаз» не встановлює ціну на газ. Багато споживачів помилково думають, що газ продає, постачає та розподіляє мережами одна компанія. Але це не так. НАК «Нафтогаз» продає газ, ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» постачає, а ми, АТ «Івано-Франківськгаз», розподіляємо мережами. Наше завдання: отримати газ від оператора ГТС ( АТ «Укртрансгаз»), нафтогазовидобувних підприємств (АТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укрнафта» НГВУ «Надвірнанафтогаз») та доставити його до споживача.

Ми не маємо відношення до встановлення ціни, за якою закуповують та реалізують природний газ чи до виставлення клієнтам рахунків.

Ми несемо відповідальність за те, щоб газ безперебійно та безаварійно щоденно доставляти до – 29 тисяч домівок споживачів Надвірнянського району й Яремчанської міської ради, які підключені до газорозподільної системи.

– Що таке газорозподільна система?

– Газорозподільна система – технологічний комплекс, що складається з організаційно і технологічно пов’язаних між собою об’єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам. Це, передусім, мережі: 789 км підземних та 20 км надземних газопроводів, які щоденно потрібно обслуговувати.

Мережі є високого, середнього та низького тиску. До газових приладів у помешканнях споживачів весь газ надходить низького тиску. Понижають його та підтримують стабільний тиск газу в мережах, запобігають його «стрибкам» шафові газорегуляторні пункти (ШРП). Це ті жовті скриньки з написом «Вогненебезпечно. Газ», які надвірнянці бачать мало не щодня на вулицях нашого міста, і в селах. У Надвірнянському районі працюють 118 таких шаф.

Таку ж функцію виконують газорегуляторні пункти (ГРП). Це вже сірі цегляні приміщення. Наше відділення обслуговує більше 88 таких пунктів. З них кожен шостий – замортизований.

І такого обладнання дуже багато, яке щоденно необхідно обстежувати, ремонтувати та замінювати.

Якщо коротко, то наша щоденна робота – це точний прорахунок, регулювання та підтримка необхідного тиску , а також виконання робіт, які попереджають ризики припинення газопостачання.

– Повернемося до питання труб: як часто трапляються витоки газу?

– Газифікація Надвірнянського району розпочалася у 1961 році. Щоб зменшити кількість витоків та не допустити аварійних ситуацій, такі мережі потрібно ретельно обстежувати. Наші фахівці за допомогою спеціальних приладів “Пошук” та “Варта” щоденно метр за метром обстежують декілька кілометрів газопроводів.

Чим старіші мережі, тим частіше їх треба обстежувати. Так, підземні мережі віком понад 25 років потрібно перевіряти за допомогою спецприладів через кожних 3 роки, старші 40 років – раз на рік, а таких у нашому районі майже 92 км. І з кожним роком кілометраж збільшується.

Завдяки таким щоденним обстеженням ми виявляємо та ліквідовуємо витоки газу, не допускаючи аварійних ситуацій. Цього року виявили та ліквідували 4639 витоків газу, з них 58 на підземних газопроводах. За рік комплексно-приладним методом обстежуємо більше 450 км.

– Чому не замінюєте старі газопроводи?

– Наша діяльність обмежена тарифом на розподіл газу, який Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, не переглядала уже 4 роки. У рамках фінансування Національна комісія і затверджує об’єм робіт щодо заміни та ремонту труб та інших складових системи.

Мізерне фінансування призвело до того, що амортизація мереж відбувається набагато швидше, ніж заміна. Тим не менше, цього року нам вдалося замінити близько 2,5 км газопроводу середнього тиску у смт. Битків та 0,5 км у м. Надвірна.

– Для такого комплексу робіт вистачає спеціалістів?

– Окрім того, що цілодобово утримуємо мережі й обладнання у робочому стані, ми ще й приймаємо аварійні виклики та усуваємо аварійні ситуації, що часто загрожують життю і здоров’ю людей, надаємо консультації у Центрі обслуговування клієнтів.

Наша Аварійно-диспетчерська служба (АДС) 104 забезпечує безпеку споживачів — так само, як служба МНС 101, або служба швидкої медичної допомоги 103. Щорічно АДС Надвірнянського відділення опрацьовує 1700 звернень різного рівня складності.

На жаль, кожна служба недоукомплектована фахівцями. Через низький рівень зарплати фахівці звільняються, а молоді не поспішають іти до нас.

На сьогодні у нас є вакантними 45 посад – це 25% від нашого штату. Така ситуація через занижений тариф, складовою якого є зарплата газовиків.

– Яка ситуація зі встановленням лічильників газу?

– 99,99% наших клієнтів забезпечено приладами обліку. Наразі лише 3 квартири без лічильників. Це мешканці, яким ми готові встановити прилади обліку хоч завтра, проте вони не хочуть споживати газ за лічильниками, оскільки їх влаштовують занижені норми споживання.

– Яка перспектива покращення газового господарства району?

– Коли будували систему газопостачання Надвірнянського району, то розраховували її з перспективою розвитку – на роботу великих підприємств. Ми підрахували загальну потужність газових мереж та порівняли цей показник з її фактичним завантаженням. Аналізуючи зменшення споживання природного газу за останні 15 років, виявили, що газові мережі району завантажені менше, ніж на 53% від проектної потужності. Це означає, що транспортуємо газу мало, при цьому кількість мереж та інших складових газорозподільної системи обслуговуємо багато.

Тому першочергове завдання нашого відділення на сьогодні – модернізація газових мереж під сучасні потреби, адже ні жителям району, ні підприємствам більше не потрібні значні обсяги газу.

Наш кор.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!