Газета по-надвірнянськи
 

Розвиток людства у ХХ столітті та його перспективи у ХХІ

11 січня 2020, 13:20 | Рубрика: Акцент, Суспільство Версія для друку Версія для друку 98 переглядів

Життя – це не будинок відпочинку

зі всіма вигодами і зручностями,

а сувора реальність,

в якій є і досягнення, і невдачі.

Двадцяте століття (01.01.1901 – 31.12.2000 рр.) – час розквіту і занепаду, час небувалих наукових відкриттів і руйнування матеріальних та духовних цінностей, час перетворення енергії та величних біологічних змін, час підкорення космосу та нищення довкілля тощо. Це ера технологічних революцій і низки проривних винаходів: повітроплавання, ракетобудування, атомна енергетика, атомна зброя, космічні технології, радіо і телебачення, мобільний зв`язок, комп`ютер, інтернет. Завдяки цим та іншим досягненням людина вийшла у відкритий космос, побувала на Місяці, все більше і більше занурюється у макро- та мікросвіти.

У цей час починають звершуватися пророцтва Святих отців. Старець Антоній передрікав: «Падати будуть літаки, йтимуть на дно кораблі, будуть вибухи на атомних станціях та хімічних заводах.., відбуватимуться руйнівні землетруси, урагани незнаної сили, найстрашніші засухи, потопаючі зливи.., переддень приходу антихриста – це хаос у житті майже всіх країн». У цьому контексті хотів би зіслатися і на спогади свого діда Василя, сільського ткача, який, опираючись на чисельні релігійні джерела, говорив: «Будуть літати залізні птахи ( літаки), ваші межі переорять (колективізація), ваші оселі і села павуки обснують павутиною (інтернет, соціальні мережі), на Землі запанує жовта раса і лише тоді люди заживуть щасливо, коли зустрічатимуться між собою на значних віддалях один від одного, щоб привітатися та поговорити».

У минулому столітті відбулися дві світові війни, в яких брали участь від 38 до 93 країн, загинуло понад 100 млн. людей, завдано мільярдних матеріальних збитків, (уявімо собі, якби ці людські та матеріальні ресурси залишилися збереженими і спрямованими на соціально-культурний розвиток, на яку висоту піднялось би людство), відбувся розпад великих імперій (Британської, Французької, Австро-Угорської, Російської…). Наслідки Першої світової війни привели до виникнення і розвитку нових ідеологій: комунізму, фашизму, нацизму, які пізніше засудила світова історія. Швидкими темпами став поширюватися атеїзм, агностицизм, через що зросла політична активність церкви. Наслідки Другої світової війни поклали початок поляризації світової політичної спільноти на капіталістичну і соціалістичну, жорстке їх протистояння, утворення економічних та військових об`єднань, початок холодної війни, небачених обсягів гонки озброєнь, що у підсумку завершилося розпадом соціалістичної співдружності та СРСР. Росію, інші країни колишнього Союзу охопила тривала економічна, політична, соціокультурна кризи; ефективність економіки знизилася у 2-3 рази. Цим негайно скористалися західна й ісламська цивілізації, які енергійно відтісняють ослабленого сусіда з геополітичного простору зі світових та внутрішніх ринків. Наприкінці минулого століття фактично закінчилося протистояння двох світових систем, розмежованих за ідеологічною ознакою – починаючи від різнобічного співробітництва до протистояння, збройних конфліктів і різних підходів до боротьби з тероризмом. Боротьба за перерозподіл сфери впливу триває, головним чином, між західною та ісламською цивілізаціями. Основним об`єктом їх суперництва стала православна цивілізація, яка починає здавати свої позиції, втрачаючи єдність, договірні цілі та здатність до самозбереження.

Трансформації ХХ століття значно підірвали політичний вплив Заходу. Частка населення тут зменшилася у 3-4 рази, але свою економічну міць він зберіг, виробляючи половину світового продукту; його монополії диктують кон`юктуру на світових ринках, перекачуючи на свою користь значну частку багатств відсталих країн. Поступово відбувається зсув центру творчого лідерства із Заходу на Схід. Переміщення його з Європи, де це лідерство зосереджувалося протягом останніх 5-ти століть, у райони Тихого океану й Атлантики, поклало початок нового співвідношення сил і засобів впливу на подальший розвиток людства. При цьому не потрібно забувати, що США вклали у перемогу в Другій світовій війні 341 млрд. доларів. Це інвестиції у світову свободу і мир у всьому світі.

Західному диктату кинула виклик наймолодша, найагресивніша мусульманська спільнота, частка якої за останні 40 років у світовому ВВП зросла у 3,4 раза. У цей час стрімко зросла економічна платформа Китаю (більше, як у 3 рази), яка за прогнозами економістів до 2030 року стане першою державою світу, випередивши США. Аналогічна ситуація і в окремих країнах Південно-Східної Азії. Повільно набирають економічної ваги Латино-Американська та Африканська цивілізації, хоча тут ще існують чималі злидні, голод, розруха. У стані відносної стабільності перебувають Японія та Індія.

Населення планети на початку минулого століття складало 1,6 млрд. чол., на кінець – 6,4 млрд. осіб, зараз – 7,3 млрд. Найбільший приріст населення спостерігається у Китаї, Індії, Пакистані, Ірані, Нігерії, Ефіопії, де тепер проживають майже 5 млрд. осіб. За останні десятиліття значно посилилися еміграційні процеси, особливо з країн Африки та Близького Сходу, які супроводжуються чисельними етнічними конфліктами, терористичними актами, нищенням великої кількості матеріальних ресурсів.

Демографічний «вибух» створив значні проблеми для життя і виживання людей. Найперше – продовольчий виклик. До 1985 року світова врожайність зерна приблизно відповідала росту населення, у подальшому – валовий збір зерна почав зменшуватися. У США збір зерна на душу населення щорічно зменшується на 0,5 відсотка, а до кінця століття – до 4-х відсотків. Зараз освоєння нових земель практично припинилося через їх відсутність. Наприкінці минулого століття обсяг орних земель скоротився на 19%, у той же час – кількість населення зросла на 32%. Збільшення урожайності сільськогосподарських культур можливе винятково за рахунок їх росту, для чого необхідно підвищувати родючість грунтів. Досягти такого стану без збільшення використання мінеральних та органічних добрив, іригації (зрошення) чи меліорації земель практично неможливе, а це, у свою чергу, веде до падіння якості продукції, особливо їжі. Словом – «зачароване коло». У повсякденний обіг вливається значна кількість генно-модифікованих, хіміо-, гормонально-, антибіотикозалежних продуктів харчування. Звідси – ріст цукрового діабету, хронічних неінфекційних захворювань, раку, розладів функції травного тракту й інші.

Відбулися значні зміни, позитивні результати у біології та медицині, які дозволили врятувати мільйони людських життів від віспи, цинги, туберкульозу, гепатитів та інших захворювань. Введення у лікувально-діагностичний процес комп`ютерної, магніто-резонансноїтомографій, рентгено-електронних методик, сучасних антибіотиків, хіміо-терапевтичних препаратів та інших сучасних технологій дало можливість знизити, а подекуди і повністю ліквідувати ще донедавна невиліковні недуги, покращити якість життя пацієнтів, продовжити їх довголіття. Стався небувалий прорив у генній інженерії, генній терапії (клонування соматичних та стовбурових клітин), доказів безперспективності потоку генетичної інформації в еволюції всього живого; нерозривності єднання всіх живих організмів біосфери, у т.ч. і людини, їх взаємозв`язок та взаємодія; умовності поділу людства на раси і культури, єдність його як виду; зародженості уявлень про еволюцію біосфери; усвідомленості крихітності та беззахисності планети Земля.

У результаті стрімкого розвитку науково-технічного прогресу, зростання міграційних процесів, емансипації людини тощо, появилися «нові», раніше невідомі захворювання, шкідливі звички: ВІЛ/СНІД, гарячка Ебола, різноманітні недуги грипозного походження, грибкові та паразитарні прояви, наркоманія, алкоголізм та інші, які забрали і продовжують косити мільйони людських життів, відволікаючи при цьому від суспільного прогресу мільярдні фінансові ресурси.

Закінчення століття – період інформаційного суспільства і глобалізації. У той же час тут загострилися загальносвітові проблеми, які потрібно вирішувати уже в нинішньому столітті: перенаселення, «вичерпування» ресурсів, глобальне потепління, деградація довкілля та інші. Сьогоднішнє суспільство називають постіндустріальним, постекономічним, інформаційним, інтегральним тощо. Воно стане століттям наукових та технічних досягнень. Світ так швидко розвивається, що те, що ще вчора здавалося фантастичним – завтра уже стане дійсним.

На початку нинішнього століття людство зіткнулося з проблемами зміни цивілізаційних циклів (світових цивілізацій), обтяжених переходом до чергового історичного суперциклу. Потрібно, щоб змінилося покоління інтелектуальних, політичних, ділових лідерів, зійшли геть зі сцени егоїстичні, користолюбиві й обмежені ділки та політики, а їх місце зайняли відповідальні перед народом харизматичні лідери, здатні стратегічно мислити і повести за собою більшість. Тільки через декілька поколінь сформуються адекватні ідеологія, мораль, культура, а за ними утворяться економічні, соціальні, політичні основи майбутнього суспільства. Для їх прискорення необхідно подолати байдужість, підштовхнути всіх до усвідомлення активних дій т. зв. «мовчазну більшість», щоб вона наполегливо перетворювала суспільство і водночас не вдавалася до крайнощів революційного насильства, міжнаціональних та громадянських потрясінь.

Четверта індустріальна революція веде до злиття фізичного, біологічного та цифрового напрямків. А це означає, що починає змінюватися сама природа людини (за допомогою Д3 принтерів, а в перспективі і Д4 можна робити все, що заманеться). Уже сьогодні людство вийшло на молекулярний рівень кіл, знає як змінювати їх властивості. У недалекому майбутньому інформація перетвориться на нашого повноцінного господаря. Не ми з нею щось робитимемо, а вона з нами вироблятиме дива. Подальший розвиток призведе до того, що людство створить інтелектуальний континуум, в якому окремі особистості будуть дедалі менше відокремлені одне від одного. Щойно люди почали замислюватися над тим, про що вони думають, щойно відчули обмеженість своїх думок, як зрозуміли, що вони наштовхнулися на «стіну», яку можна тільки обійти або побороти вірою і працею; почали все більше і більше звертатися за допомогою до науково-технічного прогресу. Не виключено, щоб «побачити потойбіччя», нам потрібно перестати бути кимось, а об`єднуватися і працювати в єдино правильному напрямку розвитку. За останній час ми дізналися про себе і про світ у тисячу разів більше, ніж за всі попередні віки.

Футурологи вважають, що у майбутньому ускладняться всі соціальні інститути у зв`язку з приростом населення; у суспільне життя залучать велику кількість людей; розроблятимуть нові технології; з`явиться особливий тип бюрократії (інертність мислення, відсутність стратегічного курсу) тощо. Щоб подолати всі ці та інші перешкоди, будуть потрібні більш гнучкі управлінські структури; зростатиме роль корпорацій, зокрема, у приватному секторі, вони переберуть на себе функції урядів, розширюватимуть сфери своєї компетенції. Техніка стане одним із найпотужніших локомотивів прийдешніх змін.

У найближчі десятиліття ядерна фізика та ядерна техніка залишатимуться у пріоритеті, бо замінити їх сучасними відновлюваними видами енергії все ще неможливо, у той же час як необхідність збільшення енергії щорічно зростає у геометричній прогресії. Щодо термоядерного синтезу з вивільненням небувалої кількості енергії, то ця проблема повністю ще не розв`язана і навіть не визначена, як мінімум, до середини нинішнього століття. Припускають, що створять матеріали, завдяки яким відкриється шлях до повноцінного використання сонячної енергії та перетворення її в електричну й теплову.

Небаченими темпами розвиватиметься мікроелектроніка та інформаційна техніка, без яких неможливо собі уявити теперішнє і майбутнє життя. У цьому напрямку провідне місце займатиме квантова наноелектроніка, яка може стати прообразом молекулярної електроніки, де активним робочим елементом стають окремі молекули. Сучасні технології удосконалюються швидкими темпами, перетворюючись теж у нанотехнології. Як приклад такого процесу – надпрецензійне обладнання зі структурного дизайну. З його допомогою фізики уже сьогодні «складають» атоми різних елементів у наперед заданому порядку.

Михайло КІНАШ,

м. Яремче.

Далі буде.

Від редакції.

Завтра, 12 січня, наш позаштатний автор Михайло Кінаш відзначає свій 74-й День народження. Щиро здоровимо його і зичимо Різдвяного настрою і всіляких життєвих благ!

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!