Газета по-надвірнянськи
 

Судилось Харкову відкрити Василя Вишиваного, як «Короля України»

28 лютого 2020, 12:13 | Рубрика: Творчість, Україна Версія для друку Версія для друку 4,254 переглядів

Навесні 2020-го – у Києві – презентація лібрето, у травні – прем`єра у Харкові

26_main

Харків у нинішньому суспільно-державному контексті України відіграє важливу політичну, національну, економічну, обороноздатну і культурно-мистецьку роль. Тому так важливі ділові зв`язки як на урядово-владному, так і на культурно-мистецькому й науково-історичному рівнях між, як ми звикли говорити, Заходом і Сходом.

Із приємністю згадую свою студентську журналістську практику після 3-го курсу Львівського університету у липні-серпні 1977-го у Харківській обласній молодіжній газеті. На жаль, тоді інформація історичного, краєзнавчого, літературного і мистецького характеру, як і політична інформація про Харків як довоєнну столицю України була практично недоступною. А тому про письменників «Розстріляного відродження», про Голодомор, про інші каральні акції проти державних діячів та невинних простих українців, які проводила і санкціонувала тодішня державна влада, про короткочасний період українізації і близько не можна було довідатися. І якою радістю та приємною несподіванкою, в яких закладена національна, державницька, українська гідність і велич, стало для мене повідомлення, що у Харкові навесні цього року запланована прем`єра опери «Вишиваний. Король України» про великого Українця, яким у душі і серці став представник австрійської династії Габсбургів. Сподіваюсь, що цей широкомаштабний епічний мистецький твір відіграє небачену об`єднавчу роль нас, українців, в єдиній і неподільній нації і державі.

Тому ділюся зі щирістю отриманою інформацією від своїх колег-журналістів Галини Цвітень (Держипільської) та із сайту «KURS».

«Івано-Франківськ – Харків. Особливий зв’язок, особливі відчуття й емоції. Велична і трагічна постать Вишиваного постане на сцені Харківської опери стараннями неймовірних людей з різних куточків України і геніального Гуцула із Франківська також! До прем’єри вже недовго залишилось чекати…травень зовсім скоро!..», пише у своєму блозі івано-франківська журналістка Галина Цвітень.

В опері «Вишиваний. Король України» задіяні провідні культурні діячі з усієї України: прем’єра відбудеться у ХНАТОБ/СХІД OPERA (Харківському національному академічному театрі опери і балету), а режисером постановки стане франківчанин Ростислав Держипільський – один із найвідоміших театральних режисерів України та актор, генеральний директор і художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка.

256-копия-Король

«Мене захопила сама постать Василя Вишиваного. Ця робота мені видається нині дуже потрібною. Вона піднімає українців, нагадує нам, хто ми. Про Василя Вишиваного є роман Наталки Сняданко та монографія історика Тімоті Снайдера. Читаю… Я зачепився спершу за ідею, і також мене тішить крута команда. В опері буде задіяна диригентка Оксана Линів. Це виклик. Зрозуміло, що то не має бути класична опера…», – говорить Ростислав про свій перший досвід постановки опери.

Ростислав Держипільський – лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка у номінації «Театральне мистецтво» за постановки: феєрії-бурлеску «Енеїда» за поемою Котляревського, неоопери «Hamlet» за Шекспіром (пер. Ю. Андруховича), притчі «Вона-Земля» за творами Василя Стефаника та театрального благодійного арт-проєкту «Оскар і Рожева Пані» за творами Е.-Е. Шмітта. Постановник мюзиклів «Гуцулка Ксеня» (2018), «Коляда та й плєс. … Ізпрежди віка…» (2019) та багатьох інших.

Грандіозна опера “Вишиваний. Король України” – проєкт, який демонструє світу принципово нову українську ідентичність через неординарну постать ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга-Лотаринзького, австрійського архікнязя династій Габсбургів, відомого як Василь Вишиваний, 125-річчя якого відзначили в Україні 10 лютого ц. р. Він відомий як український військовий діяч, політик, дипломат, поет, полковник Легіону Українських Січових Стрільців. За нез`ясованих обставин, скоріш за все, від знущань енкаведистів у київській Лук`янівці помер у 53-річному віці у Києві 18 серпня 1948 року.

Оперу створено за ініціативи та на замовлення Почесного консула Республіки Австрія в Харкові Всеволода Кожемяка. Прем’єра відбудеться у травні 2020 року у Харківському Національному академічному театрі опери і балету ім. М. Лисенка – партнерській інституції ініціатора проєкту. Подію називають “головною оперою країни”. Оперні вистави в Україні є рідкістю. Академічна опера не створювалась українськими композиторами уже близько 20 років, пояснюють постановники, повідомляє сайт «KURS».

“Вишиваний. Король України” – не просто найбільша музична подія року, довгоочікуване повернення українських композиторів до найскладнішого із жанрів, а й символ культурного відродження України, крок на шляху до справжньої євроінтеграції.

Продюсерка опери – Олександра Саєнко, голова “Центру українських ініціатив” (Відень), засновниця фестивалю UStream / Ukrainische Kulturtage, який за роки існування (2015-2019) став ефективним інструментом принципово нового позиціонування української нації в Австрії.

ЗІРКОВА ТВОРЧА КОМАНДА:

Сергій Жадан – автор лібрето. Український поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст, фронтмен гуртів “Жадан і Собаки” та “Лінія Маннергейма”. Автор романів «Депеш Мод», «Ворошиловград», «Месопотамія», «Інтернат», поетичних збірок «Цитатник», «Ефіопія», «Життя Марії», «Тамплієри», «Антена» та ін. Літературні твори Сергія Жадана одержали численні національні та міжнародні нагороди, були перекладені більше ніж двадцятьма мовами, зробивши автора одним із найвідоміших сучасних українських письменників.

Алла Загайкевич – авторка музики. Представниця нової генерації української композиторської школи, в творчості якої органічно поєднуються технологічний радикалізм електронної музики та хтонічність автентичного українського фольклору. Авторка численних камерних, симфонічних, електроакустичних і оперних творів, зокрема на слова Миколи Воробйова, Лишеги, Маяковського, Рильке, Сковороди, Семенка та музики до низки знакових українських кінофільмів “Мамай” , “Поводир” Олеся Саніна, “Жива ватра” Остапа Костюка та “Будинок Слово” Тараса Томенка.

Оксана Линів – головна диригентка Опери та Філармонійного оркестру м. Ґрац, Австрія. Одна з найяскравіших представниць жінок-диригентів на світовій сцені. Лауреатка престижної міжнародної нагороди TREBBIA International Awards в номінації “Мистецька діяльність” та володарка нагороди “Жінка України 2019” в номінації “Культура”. Нагороджена титулом “Зірка року 2015” у номінацї “Класика” та призом Мюнхенського оперного фестивалю 2015 року.

В’ячеслав Довженко – виконавець головної ролі. Український актор театру і кіно. Лауреат премії «Золота дзиґа» та «Кіноколо» за найкращу чоловічу роль (художній фільм «Кіборги» Ахтема Сеітаблаєва).

Навесні 2020 року в Києві відбудеться презентація лібрето.

Грандіозний задум зіркової постановочної групи реалізує трупа Харківського Національного академічного театру опери і балету ім. М. Лисенка / «Схід Opera» на одному з найбільших сценічних майданчиків Європи. У виставі будуть задіяні близько двохсот виконавців, пошито понад триста костюмів і виготовлена унікальна триярусна сценічна конструкція.

Керівник проєкту – перший заступник генерального директора «Схід Opera» Ігор Тулузов, з ім’ям якого пов’язано відродження театру в останні роки.

Довідково. Початкова мета проєкту – віддання належної пошани людині, яка за власною волею обрала собі національність “українець”, була неофіційним кандидатом на український престол у разі встановлення монархії і загинула саме через свою діяльність на підтримку ідеї незалежної України. Василь Вишиваний – знакова і символічна фігура для сучасної України. Член імператорської родини, блискучий аристократ, військовий, освічена і прогресивна людина, яка полюбила українців і обрала для себе українську ідентичність. Ця позиція була дуже незручною, але він залишався вірним їй все життя і врешті-решт через неї загинув. Він відомий як український військовий діяч, політик, дипломат, поет, полковник Легіону Українських Січових Стрільців. За нез`ясованих обставин, скоріш за все, від знущань енкаведистів у київській Лук`янівці помер у 53-річному віці у Києві 18 серпня 1948 року.

Завдяки книзі американського дослідника, професора історії Єльського університету Тімоті Снайдера «The Red Prince» світ дізнався про трагічну долю Василя Вишиваного, але ця історія заслуговує на ще більшу увагу і донесення до якомога ширших кіл. Сучасна опера – ефективний та естетичний інструмент для цього завдання, тим більше, що Габсбурги відомі своєю любов’ю до мистецтва, а деякі були навіть композиторами, зазначають автори проєкту.

Опісля ознайомлення з такою інформацією про очікувану оперу «Вишиваний. Король України», думається, що не тільки культурно-мистецька громадськість, а й більшість жителів майже півторамільйонного Харкова, та, навіть, славного Слобожанського краю, серед яких чимало галичан, зокрема, і з Надвірнянщини й Прикарпаття, стануть учасниками і свідками цієї події. Воістину, мистецтво єднає і єднатиме щирі серця українців.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!