Газета по-надвірнянськи
 

Візу отримуйте законно

14 лютого 2020, 12:05 | Рубрика: Застереження Версія для друку Версія для друку 706 переглядів

«Найприбутковішими» для шахраїв є громадяни, котрі: намагаються отримати візу до однієї з країн. Зловмисники можуть діяти як особисто, так і в мережі.

Щоб отримати візу, необхідно точно визначити країну, в яку ви маєте намір поїхати, мету і характер поїздки, а також терміни перебування у цій країні. Після чого звернутись у консульство цієї держави. Сьогодні майже кожне консульство має свій сайт, на якому можна знайти візову анкету, повний перелік документів, необхідних для отримання візи, та графік прийому громадян. Практично у всіх консульствах країн отримання візи вимагає особистої присутності громадянина.

Пам’ятайте: конфіденційні дані щодо ваших банківських рахунків не можна повідомляти нікому, навіть банківським працівникам. Вони не можуть запитувати у вас паролі входу до вашого електронного кабінету, пін-код картки, CVV-код тощо. Цю інформацію маєте знати тільки ви.

Якщо вимагають гроші за звільнення близьких

Шахраї телефонують на мобільні телефони та вимагають від людей певну суму грошей, аргументуючи це тим, що їх синів, доньок чи онуків представники органів внутрішніх справ затримали за вчинення кримінального правопорушення і якщо вони не перерахують відповідну суму коштів через банківські установи, то у них виникнуть великі проблеми. При цьому вказують вірні імена, прізвища тощо. Практика свідчить, що переважна більшість потерпілих одразу ж здійснювали переказ коштів на вказаний шахраєм рахунок.

Щоб уникнути подібних випадків: якщо вам телефонують незнайомці, не панікуйте, не поспішайте шукати гроші, а, перш за все, зателефонуйте своїм рідним та близьким (про яких ішла мова) і дізнайтеся, де вони у той час знаходяться, чи дійсно потребують допомоги; зателефонуйте до поліції та з`ясуйте обставини справи.

Купуєте через «Інтернет»?

Щоб уникнути шахрайства, використовуйте тільки відомі Інтернет-магазини й Інтернет-аукціони, які мають певну репутацію; використовуйте ресурси, якими користувалися ваші знайомі, родичі, котрі отримали замовлений товар і не мають скарг на нього; використовуйте для отримання й оплати замовленого товару послугу накладного платежу, розраховуйтесь тільки після того, як отримаєте товар і впевнитесь, що цей товар відповідає вашому бажанню та якості.

Схеми кіберзлочинців

Найпоширеніша із шахрайських схем така: абоненту телефонують декілька разів (представляючись таксі, організаціями тощо) і схиляють абонента, щоб той перетелефонував. Далі – замовляють в оператора послугу відновлення SIM-карти, використовуючи для ідентифікації абонента номери телефону, з яких раніше телефонували. Інколи зловмисники навіть перераховують незнач­ні суми коштів на мобільний рахунок жертви (від декількох гривень), аби точно знати дату останнього поповнення рахунку. Після отримання контролю над карткою зловмисники використовують її для заміни паролю інтернет-банкінгу і, як результат, можуть розпоряджатися коштами потерпілого.

Найменше таких злочинів вчиняють відносно контрактних абонентів мобільного зв’язку, адже для перевипуску їх картки, власнику необхідно відвідати банк і підтвердити свою особу, надавши працівнику банку особистий паспорт.

Іншу шахрайську схему проводять за допомогою спеціальних скімінгових пристроїв, які встановлюють злочинці у банкоматі. Для цього навіть не потрібно відкривати його. Шахраям достатньо декілька секунд, аби встановити міні-камеру та помістити у карткоприймач спеціальний пристрій для зчитування інформації з клієнтської картки. Ззовні такі пристрої взагалі не помітні. Їх можуть виявити лише спеціалісти банку.

Зазвичай такі правопорушення вчиняють злочинні групи: один із учасників встановлює скімінговий пристрій на банкомат, інший – виготовляє підроблену банківську картку (так званий «білий пластик»), останній обготівковує викрадені кошти. При цьому, для приховування слідів своєї діяльності, вони можуть знаходитися навіть у різних країнах.

З моменту компрометації до фактичного зняття коштів може пройти не один тиждень. Тому спеціалісти рекомендують періодично змінювати PIN-код банківської картки. Також такі дії рекомендовано проводити після повернення із закордонної поїздки.

Щоб не викрали авто

Щоб убезпечити автомобіль від угону, треба обладнати автомобіль спеціальними охоронними пристроями; у жодному разі не залишати ключі у замку запалювання і, навіть, у тих випадках, коли покидаєте авто у власному гаражі або ж відійшли неподалік на декілька хвилин. Подбайте про надійне місцезнаходження транспортного засобу на час вашої відсутності чи відпочинку. Встановіть GPS-трекер. Не залишайте цінних речей у салоні автомобіля, тим більше на видному місці.

Якщо виявили вибуховий пристрій

При виявленні вибухового пристрою або підозрілих речей необхідно: зберігати спокій; негайно повідомити про знахідку співробітників поліції та аварійно-рятувальної служби або зателефонувати відповідно на цілодобові безкоштовні лінії служб «102» та «101»; не торкатись до підозрілих предметів та у жодному разі не намагатися переміщувати «небезпечні знахідки» чи змінювати їх положення; відійти від місця, де знайдено підозрілий предмет, та за можливості організувати його охорону на безпечній відстані; у разі отримання повідомлення від уповноважених представників влади (правоохоронців, органів місцевого самоврядування) про евакуацію із будинку – необхідно чітко виконувати отримані інструкції.

Категорично забороняється: нагрівати знайдені вибухонебезпечні предмети або окремі їх елементи; наносити по них удари та струшувати їх, вибивати і сколювати частини з цих предметів; виправляти з них вибухову речовину та самостійно демонтувати вибухові пристрої.

Допуск будь-кого у зону підвищеної небезпеки без дозволу спеціалістів-вибухотехніків категорично заборонено!

Запам’ятайте: безпечна відстань від епіцентру можливого вибуху на відкритій місцевості становить не менше 100 метрів, а в будинку – не менше 50 метрів.

Лише безумовне виконання всіх цих правил безпеки вбереже осіб, які натрапили на «небезпечні знахідки», від травм чи загибелі.

Богдан ЛОЗІНСЬКИЙ,

прокурор Надвірнянської

місцевої прокуратури.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!