Газета по-надвірнянськи
 

Школа, в якій діти отримують пізнання у музиці

15 травня 2020, 12:23 | Рубрика: Освіта, Реалії Версія для друку Версія для друку 21 переглядів

У попередньому числі «Народної Волі» ми інформували про те, що колектив Надвірнянської дитячої музичної школи (НДМШ) перерахував одноденний заробіток для медиків, які продовжують боротьбу із коронавірусом. Триває і карантин. Як у його непростих умовах живе, власне, сам колектив цього закладу, роздумами про його сьогодення та перспективи з нами поділилася директор НДМШ Тетяна ВИШПОЛЬСЬКА.

- Надвірнянська дитяча музична школа, як і всі заклади освіти, переживає складний період існування в умовах карантину.

12 березня 2020 року усі українські школи зачинили двері для учнів і розпочався найдовший в історії України карантин.

Міністерство освіти і науки України на самому початку зайняло досить гнучку позицію – освітні заклади можуть або перейти на дистанційний формат, або ж відкласти навчальний процес до кращих часів, а уроки відпрацювати потім – по суботах, у додатковий час, у крайньому разі – у червні. Але ближче до початку квітня стало зрозуміло, що про відпрацювання потім уже не йдеться, адже карантин не скасують ані в травні, ані в червні… Що робити далі?

Із запровадженням карантину змінились усі наші творчі задуми. По-перше, ми хотіли достойно закінчити навчання разом із нашими 53 випускниками. По-друге, ми готувались 31 травня відзначити 60-річчя із часу заснування нашого закладу великою святковою імпрезою. А ще, по-третє, і по-четверте… Планів мали багато.

Мені, як викладачу із 38-річним стажем роботи, а також як директору цієї школи із 1997-го, хотілося б поділитися із батьками, із громадою міста та району своїми роздумами. Що ж це за школа – дитяча музична, які її основні завдання, які переваги?

Дитяча музична школа – це справжній навчальний заклад, де діти отримують не прості пізнання, а пізнання у музиці. І не тільки пізнання, а й практичні навички. Ця школа дає своїм учням трохи більше, ніж проста освіта – це розвиток духовності, творчого початку в дитини. Крім тієї користі, яку дають заняття музикою у підвищенні загальної культури, сама гра на музичному інструменті здатна багато дати дитині, навіть у фізіологічному плані: гра розвиває дрібну моторику, сприяє розвитку координації між мозком і руками, покращує пам’ять та розумові здібності, зміцнює структуру мозку у дитини, розвивається образне мислення, нестандартний погляд на навколишній світ, погляд художника, який бачить світ кольоровим, звучним, яскравим. Так, заняття музикою вимагає наполегливості. Але у цьому можна вгледіти лише одні плюси. Хоча діти менше за інших гуляють, зате набувають відчуття часу і розуміння того, що потрібно зберегти кожну секунду та провести її з користю. Це робить дитину в майбутньому організованою і відповідальною людиною. Заняття на музичному інструменті відволікають дитину від нескінченних комп’ютерних ігор, які, і це вже усім давно відомо, далеко не кращим чином впливають на її психіку.

Вважається, що дитяча музична школа – перша сходинка для отримання професійної музичної освіти. Немає причини доводити, що школи естетичного виховання є носіями саме академічної школи, фундаментом професійної мистецької освіти.

Але, мабуть, у час карантину саме знання дитиною комп’ютера стали у пригоді. Саме у цей час про дистанційну форму заговорили всі, а вибір на користь дистанційної форми насправді зробив Кодекс законів про працю.

Оговтавшись від справжніх реалій карантину, колектив нашої школи вже з квітня також прилучився до такої форми роботи. Адже не треба забувати, що школа у нас платна і плата за навчання повинна надійти за всі 9 місяців навчального року. Трудність дистанційної освіти у тому, що у музикантів освіта впирається у практику, і ми спілкуємось із дітьми мовою музики. Можна досконало вивчити біографії композиторів або матеріал із теорії музики, але це не допоможе навчитись співати чи грати на інструменті. Водночас, викладач повинен контролювати процес всебічно – і чути, що та як учень грає, і бачити всю фізіологію процесу, скажімо, чи не піднімає піаніст плечі вище голови, а пальці вище за кришку рояля. Звичайного смартфону тут буде недостатньо – бажано мати кілька якісних веб-камер, і не менш якісний мікрофон і динаміки, який не спотворять якість звуку десь дорогою.

Шукаємо різні способи, щоб учні не забули нас, щоб попри всі навантаження, пов’язані із дистанційним навчанням у загальноосвітній школі, все ж знаходили час для занять музикою.

  • 1 вересня 2020 року школа має набрати нових учнів. На відміну від загальноосвітніх шкіл, куди згідно із законодавством йдуть у добровільно-примусовому порядку всі, до мистецьких – вступають лише доти, доки школа приваблює різного роду мистецькими подіями – концертами, конкурсами, іншою соціальною активністю. Тішимось, що у нинішньому навчальному році (до запровадження карантину) змогли провести 1 березня великий концерт для батьків, де показали роботу учнів у колективах.

У березні на обласному конкурсі творчих колективів за участі 19 колективів нашої школи високоповажне журі з області оцінило нашу роботу на найвищому рівні. На сьогодні окремі викладачі намагаються брати участь у дистанційних творчих конкурсах. Маємо перші результати – вихованці Ганни Макось фортепіанний ансамбль Іваночко Антоніни та Ткаченко Тетяни – Гран-прі на конкурсі «Ми – діти твої, Україно» у м. Хмельницький.

Віримо, що колись усе закінчиться і ми обов’язково зустрінемось, посміхнемося нашим учням «наживо» і віддамо їм сторицею всю увагу, тепло, всі наші професійні знання. А ще обов’язково відсвяткуємо славний ювілей школи і запросимо всіх, хто причетний до започаткування та становлення нашого закладу, хто любить, цінує, поважає і пам’ятає Надвірнянську дитячу музичну школу.

Орися СПІВАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!