Газета по-надвірнянськи
 

Володимир ПАСЬКО: «Панікувати нема причин. Ми перезапустимо район»

22 травня 2020, 11:21 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 228 переглядів

Ключовий меседж голови районної держадміністрації Володимира Паська в ексклюзивному інтерв`ю для часопису «Народна Воля», який пропонуємо нашим читачам.

– Очікується, що цього тижня в Україні завершиться жорсткий карантин і з 22 травня розпочнуться послаблюючі заходи, т. зв. адаптивний карантин. А як вплинули ці, майже два з половиню місяці жорсткого карантину на: економічну ситуацію у Надвірнянщині (робота підприємств, малого і середнього бізнесу); фінансову (сплата податків) та соціальну (зупинка транспортного сполучення, безробіття тощо).

– Так, уже понад 2 місяці наша держава живе у новому форматі – карантину і карантинних запобіжних заходів. Стосовно нашого Надвірнянського району – ми також дотримуємося всіх рішень Кабінету Міністрів України; систематично проводимо засідання комісії з надзвичайних ситуацій і техногенної безпеки; оперативно реагуємо на всі виклики сьогодення.

Пасько

Надходження до місцевих бюджетів впали катастрофічно і суттєво. За станом на 20 травня спад із надходжень складає від 40 до 60 відсотків. Тобто недоотримання коштів місцевими бюджетами є дуже суттєвим. Зараз починається період активного відновлення. Сподіваємося, що після 22 травня наші підприємці, підприємства, інші заклади відновлять свою активну діяльність і ми знову повернемося на ті показники бюджету, які заплановані на цей рік.

Офіційна кількість жителів Надвірнянщини, котрі звернулися за допомогою, а також тих, які подали запити на безробіття, є, звичайно, велика. Але багато краян, які вирішили не працювати, зараз ще перебувають у безоплатних відпустках, тому об`єктивні цифри матимемо не раніше 1 червня.

Інформації про тих представників малого і середнього бізнесу, які припинили свою діяльність, на сьогодні немає. Спілкуючись із підприємцями, ми бачимо в їхніх очах надію і сподівання на повноцінне відновлення роботи. Думаю, що ми як виконавча влада спільно з представниками бізнесу робитимемо все для того, щоб підприємництво знову повноцінно відновилося. До новостворених робочих груп із цих проблем ми долучаємо і нашого народного депутата України Зіновія Андрійовича. Разом долатимемо наслідки нинішніх викликів.

– На якому рівні в умовах епідемії відбувалася співпраця районної виконавчої влади, районної і міської рад, ОТГ та інших органів місцевого самоврядування із медиками району у контексті допомоги засобами індивідуального захисту, медпрепаратами й обладнанням, а також забезпечення жителів району, медичними послугами загалом. Бажано у цифрах відобразити фінансову допомогу з районного бюджету для згаданих цілей. Чи отримали медпрацівники передбачені урядовими рішеннями надбавки до заробітної плати? Чи є ще певний «заділ»-перспектива щодо отримання доброчинної допомоги для лікувальних закладів Надвірнянщини від центральних офісів промислових структур, підрозділи яких працюють у нашому районі?

– Щодо співпраці з ОТГ мені хочеться забігти трохи наперед. Усім відомо, що ми живемо у рік виборів. На 25 жовтня ц. р. маємо черговий виклик і виклик для держави. Це є місцеві вибори. Громадам варто зрозуміти, що їх розвиток залежить, у першу чергу, від того керівництва і блоку управління, представників до яких вони оберуть уже на найближчих, цьогорічних, осінніх виборах. Я на цьому питанні акцентую увагу завжди. Підходить той рубікон, період, коли громадам треба буде почати визначатися хто дальше зможе представляти їхні інтереси в ОТГ. Водночас важливо відтепер задати питання, бо підходить час звіту, передусім, перед депутатським корпусом, перед тими представниками громад, які були у районних та обласній радах. Час робити висновки для краян. І наші люди постійно нарікають на владу, депутатський корпус. Це, начебто, обґрунтовано, але влада, депутати і керівництво ОТГ – це люди, котрих обрали громади і делегували свої повноваження. Тому громада має не тільки делегувати, але й питати і вимагати, щоб делеговані представники від громад звітували перед громадами.

Тому дуже важливо зараз, поки ще не почалися такі повноцінні виборчі перегони, щоб громади спитали своїх депутатів, голів про зроблене, про виконані обіцянки, скільки коштів задіяли для громад, які пріоритетні об`єкти спорудили тощо. Тобто, зробити такий узагальнений запит про зроблене і незроблене, згадати усі обіцянки перед виборами. Бо подальша ефективність п`ятиріччя і розвиток Надвірнянщини загалом пов`язані, передусім, із тим, як ми зможемо зараз спільно і кому делегуємо права очолювати наші громади і як будувати вертикаль запиту суспільства до цих керівників. Тому 2020-й – дуже важливий рік і ті виклики сьогодення зобов`язують нас ставати відповідальними і починати задавати питання представникам усіх гілок влади і , зокрема, депутатському корпусу, керівникам громад.

Діяльність районної державної адміністрації, у першу чергу, спрямована на допомогу того, щоб сформувати потужні об`єднані територіальні громади. За рахунок кадрового потенціалу РДА, наших напрацювань відносно управління, максимальні консультації, максимальна співпраця і відкритість РДА – присутні й дієві.

Тобто співпрацювали і співпрацюємо тісно, плідно. Усі, без винятку, ОТГ і міська рада дійсно об`єдналися й допомагали коштами для центральної районної лікарні; долучалися і меценатством, і волонтерською діяльністю, і коштами своїх громад. Тому висловлюю вдячність усім, котрі долучилися до цієї справи. Спільно з ними ми могли утримати ситуацію в районі, яка була дуже складна.

Адже не таємниця, що Надвірнянський район перебував у числі лідерів за інфікованими пандемічним коронавірусом на Прикарпатті. До речі, ми з перших днів почали подавати достовірну й об`єктивну інформацію щодо кількості тих хворих, які поступають у ЦРЛ, і щодо кількості тестованих. У цьому зразу була чітка позиція й адміністрації ЦРЛ, і РДА. Інші райони, які таку інформацію подавали чи невчасно, чи необ`єктивно, стали останніми в рейтингу, а зараз нас наздогнали.

Повторюсь, ситуація була дуже складна і робота велася у режимі «24х7».

Звіт райдержадміністрації про діяльність, роботу всіх структурних підрозділів, усіх, котрі дотичні до цього процесу, обов`язково підготуємо.

Для боротьби з пандемією COVID-19 задіяли весь резервний фонд. Переглянули бюджет програм районної ради спільно з РДА і також задіяли додаткові кошти. Водночас надзвичайно потужно долучилися і доброчинці, і місцеві бюджети. На сьогодні (за станом на час проведення інтерв`ю – 20 травня) загальна сума спільної допомоги КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня» районної ради перевищила 10 млн. грн. Значна частина – це кошти державні і благодійні, передусім.

Це уможливило те, що наша ЦРЛ уже подала документ на 21-й (це стосується лікування COVID-19) пакет надання медичних послуг, що фінансуватиме Національна служба здоров`я України (НСЗУ).

Зараз є багато запитань до влади з приводу заробітної плати медикам, зокрема, щодо підвищення на 300 відсотків. Зазначу, вперше за всю історію незалежності медики за березень отримали зарплату повністю і без затримок. Конкретно – про 300 відсотків. Сума за березень сплачена повністю, нарахування вели від офіційної дати початку карантину. Ця сума – закрита. Я переконаний, що за квітень також закриють повністю; кошти уряд виділив і вони вже є в обласних бюджетах. Тому медикам виплатять усі суми, без боргів.

Уже перший місяць співпраці з НСЗУ показав результативність. Ті процеси, які відбуваються у рамках реформування медицини, наразі носять позитивний характер.

– Підсумовуючи основну частину нашої розмови, конкретизуйте: якою Надвірнянщина виходить із карантину – знесиленою чи ще є потенціал?

– Є питання, на які поки що немає відповідей. У першу чергу, це питання соціального характеру. Відомо, що значна частина жителів району працювала за кордоном. Значна частина у формуванні руху коштів нашої території – це кошти, передані із-за кордону. Як би не було сумно, але це – факт. Так протягом цих років складалася ситуація, що чимало краян змушені працювати за кордоном. І як зараз поведуть себе жителі району, яка буде політика держави? Чи зможуть краяни і чи захочуть знову поїхати на заробітки? Ми цього не знаємо. Які зробити розрахунки коштів стосовно запуску після пандемії – ми також цього не можемо знати.

Як я зараз бачу, Надвірнянщина – на добрих позиціях. У будь-якому випадку панікувати нам нема причин. Ми запустимо район, а точніше, ми його перезапустимо. Можливо, деякі бюджетні програми дійсно треба буде переглянути. Основні програми продовжуватимемо фінансово підтримувати, тягнути далі всіма силами. Також зазначу, що для оживлення економіки району важливим елементом є відновлення транспортних перевезень. Наголошую, що, як тільки Уряд підготує відповідну постанову про відновлення руху автотранспорту, ми негайно зберемо нараду із перевізниками. Стверджувати, що район обезсилений і зневірений, я не можу. Я бачу, що перспектива в району дуже велика. Жителі Надвірнянщини – молодці, із розумінням ставляться до світової проблеми, «закочують рукави» і працюють. Тут – працьовитий народ. І, якщо у своїх поривах ми будемо єдині, не займатимемося зараз політиканством, чи виборчими моментами, і якщо кожен самовіддано трудитиметься, то у будь-якому випадку із цієї кризи ми вийдемо швидкими темпами.

– Надто гострою у Надвірнянщині, як і в інших районах й областях, є проблема з ремонтом автодоріг: республіканського, обласного та внутрірайонного сполучення.

Попри позитивне зрушення з ремонтом дороги за напрямком Івано-Франківськ – Надвірна через Тисменичани – Назавизів, чи передбачені ремонти доріг Надвірна – Бистриця – Битків, Гвізд – Молодків, Тисменичани – Камінне – Волосів – Гаврилівка – Середній Майдан (у т. ч. на Глинки і Вишнівці) – Ланчин, а також Надвірна – Красна – Ланчин; Лісна Тарновиця – Парище, у також ремонт мостів у Ланчині, Биткові, Зеленій?

– На сьогодні за поданими пропозиціями Державному фонду регіонального розвитку на 2020 рік відділом будівництва РДА ремонтуватимуть 8 доріг: 5 – у дорожній фонд подали і 8 – у загальному об`єкті. Дорожній фонд – поточний ремонт автошляхів: Надвірна – Бистриця; Надвірна – Пасічна; Гвізд – Молодків; Тлумач – Лісна Тарновиця ; Надвірна – Ланчин (через Красну). Уже зараз є чітке розуміння і тривають ремонтні роботи дороги Надвірна – Івано-Франківськ, яка проходить через Назавизів, де встеляють автошлях уже другим шаром… У найближчий період розпочнеться ремонт доріг Надвірна – Бистриця і Тлумач – Лісна Тарновиця (через Парище, Гаврилівку). Ці дві дороги ремонтуватимуть у першу чергу.

Решту доріг розпочнуть лагодити також цього року після розподілу коштів. Тобто тривають процедурні моменти. У рамках і президентської програми, й обласних, місцевих проектів уже розпочався рух і жителі наочно у цьому можуть переконатися.

Згідний із тією думкою, що проблематика доріг – одна з основних у районі, бо у нас – гірська місцевість і їх довго не ремонтували. У ті попередні роки, коли проводили ямкові ремонти, всі розуміли, що це не приносить бажаного результату надовго, що це – тимчасова річ. А цьогоріч уже ухвалено рішення зупинити ямкові ремонти як неефективні і здійснювати повноцінні ремонти доріг.

Усі бачать, що, ремонтуючи дорогу Надвірна – Івано-Франківськ через наші села, застосовують абсолютно нову технологію, якісну, довготривалу. Другий шар, яким встеляють дорожнє полотно, перемішують разом із цементним розчином – і це дуже добра суміш. Тому покращенню стану доріг надаватимемо максимальної уваги цьогоріч. Те політичне лоббі, сформоване у районі (безпосередньо мова – про депутатський корпус, і депутатів Верховної Ради, і парламентської групи «Прикарпаття») дійсно розуміє проблематику і всебічно сприяє у максимальному залученні коштів у ремонт автошляхів Надвірнянщини.

Для мене позиціонування з якимись партійними кольорами чи прапорами є на другому-третьому місці. Бо не важливо, яку політичну силу представляє людина, але, якщо вона переживає за свій край, то це є основою і показником того, чи ця людина є ефективною для громади, чи ні. Я не можу виокремлювати жодного депутата з приналежністю його до тієї чи іншої політичної партії. Для мене важлива його ефективність для нашого району. У групі «Прикарпаття» є народні депутати України від різних політичних сил, але вони об`єднуються і виконують ту працю для району, зокрема, яка помітна, ефективна і важлива. Це бачать усі краяни як і по дорогах, так і по об`єктах будівництва.

Бажаю жителям нашого району, щоб вони залишалися єдиними у своєму баченні добробуту нашого краю. Тому, що зараз настає час і пора, коли треба не симпатизувати якимсь політичним силам і партіям, а підтримувати людей, які показали свою ефективність для Надвірнянщини та які доказали свою спроможність щось робити, крім гасел, для району. Тобто, не словом, а ділом підходитимемо до цього важливого етапу в житті. Об`єднуймося задля добробуту Надвірнянщини, єднаймося у праці!

Час – непростий. Тому ще раз закликаю до єдності перед тими викликами, які стоять перед нами, підкреслив голова районної державної адміністрації Володимир Пасько.

Записала

Леся ДУТЧАК.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!