- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Перші підсумки реформування первинної і вторинної ланок меддопомоги у районі

Posted By Модератор On 19.06.2020 @ 12:18 In Медицина,Свята,Тема дня | No Comments

лікарі [1]

Колектив відділення загальної практики сімейної медицини № 2 КНП «Центр первинної медичної допомоги» (директор Емілія Сем’янів).

 Так уже складаються обставини, що у переддень цьогорічного Дня медичного працівника святковий настрій невіддільно поєднаний із реаліями, зумовленими ходом реформи галузі і коронавірусною епідемією.

Та якщо на «первинці» вдалося розпочати зміни швидше за COVID-19, то «вторинці» довелося у двобої з інфекцією заодно і «перти плуга» другого етапу медреформи. Раніше Надвірнянську центральну райлікарню визнали центром госпітального округу. Опісля відбулися зміни у МОЗ України і в один госпітальний округ переформатували вже цілу Івано-Франківську область. А там, де існували госпітальні бази, створили опорні лікарні. Тому Надвірнянська ЦРЛ стала опорною лікарнею другого рівня. А в самому МОЗ змінилися вже три профільні міністри…

Конкретніше про все розповідають керівники двох комунальних некомерційних підприємств районної ради «Надвірнянська центральна районна лікарня» Сергій Васильович Ємельянчук та «Надвірнянський центр первинної медичної допомоги» Ємілія Ірадіонівна Сем`янів.

«Були труднощі із зарплатнею»

– На початку року ми мали незабезпеченість із заробітної плати, – зазначає Сергій Ємельянчук. – Додаткова медична субвенція надійшла в останній день і, таким чином, вдалося виплатити зарплату за 2019-й. Тобто у новий рік ми вступали з усвідомленням, що зарплати не матимемо. Потім медсубвенція надійшла (і в цьому, без перебільшення, допоміг наш парламентар Зіновій Андрійович). З нового року почали планувати життя по-новому із введенням наступного етапу медичної реформи. Тоді всі заявили, що із 1 квітня працюємо за новими правилами і наше фінансування залежатиме від пакетів послуг, які ми можемо надати, уклавши договір із Національною службою здоров`я України (НСЗУ).

Так, за послуги, що надають – малі тарифні ставки. Але механізм створили правильний, вважає директор КНП. Тому, що за кожну послугу, надану пацієнтові, держава гарантує оплату медикам. Для цього у медичному закладі до 1 квітня потрібно було підготуватися, починаючи від кваліфікації медичного персоналу і завершуючи сучасним обладнанням.

«Завдяки підтримці ми придбали обладнання»

– Заручившись підтримкою і розумінням голови райдержадміністрації, голови районної ради, керівників органів місцевого самоврядування Надвірнянщини, ми всі зусилля спрямували на акумулювання коштів для придбання медичного обладнання. Адже медапаратура – дороговартісна й відразу потребує для її придбання чимало грошей. То можна лише уявити ситуацію: немає фонду заробітної плати, ми просимо працівників піти на два тижні у відпустки за власний рахунок, а в той же час плануємо придбати обладнання на 3 млн. грн… Спершу здавалося, що це – нереально. Та ми, як ніхто, повірили у власні сили, у підтримку влади й громадськості і нам вдалося реалізувати задумане.

За станом на 1 квітня із районного бюджету нам виділили 1 млн. 300 тис. грн. Тому ми виконали умову НСЗУ щодо нульового (а не мінусового) балансу на ту дату. Розпочалося введення у дію пакетів послуг… І зараз наше підприємство має бюджет на 9 місяців у 80 млн. 800 тис. грн. (Для порівняння – Долинська ЦРЛ, бо наші райони дуже подібні за всіма соціально-економічними показниками. Крім населення: у нас – більше. Так ось Долинська ЦРЛ має 50 млн. грн.). А ми, вклавши 3 млн. грн., виграли, як мінімум, 27 млн. грн. І ці додаткові кошти не треба вишукувати у місцевих бюджетах. Вони надійшли із НСЗУ. Водночас це вичерпало і проблеми із зарплатнею. Вона, звичайно, не висока, але закрита повністю. Підсумовуючи, наголошу: із 1 квітня почали вчасно фінансувати заробітну плату, купляти медикаменти. Якщо раніше ми на весь район закуповували медикаментів на 300 тис. грн., то нині, приміром, одного антибіотика ми придбали на півмільйона гривень…

«Перший хворий до нас поступив 12 квітня»

– Але у систему фінансування пакетів послуг несподівано вніс корективи COVID-19. Наша лікарня як опорна стала лікарнею першої лінії у боротьбі з коронавірусною епідемією. За кількістю хворих ми стали третіми на Прикарпатті. Перший хворий поступив до нас 12 квітня. І він був із Надвірної, – згадує Сергій Ємельянчук. На перших початках ці хворі все купляли за власні кошти, бо ми навіть фонду заробітної плати не мали. Потім у НСЗУ розробили три різновиди пакетів COVID-19 і ми взяли один із них. Це уможливило нам отримати 16-мільйонне у гривнях фінансування і відтоді пацієнти з коронавірусом уже нічого не купляють. Хіба що в окремих випадках, коли їм порадить лікуючий лікар, скажімо, якийсь інший препарат, не передбачений у національному переліку. Ми перетворили терапевтичне, кардіологічне і неврологічне, а також інфекційне само собою, та реанімаційне відділення в інфекційні лікарні. Обмежили поступлення планових пацієнтів у хірургію, травматологію, які працювали тільки ургентно. Також обмежили пологовий будинок, чим уберегли від розповсюдження інфекції серед вагітних та породіль.

Відколи епідемія пішла на спад, неврологічне і кардіологічне відділення повернулися до свого звичного ритму роботи, а терапевтичне, реанімаційне й інфекційне продовжують приймати і лікувати ковідних пацієнтів.

У боротьбі з коронавірусною інфекцією нам суттєво допомогли волонтери, небайдужа громадськість, які закуповували необхідну кількість антисептиків, дезрозчинів, засобів індивідуального захисту (ЗІЗ). Висловлюю велику вдячність нашим доброчинцям від імені всього колективу КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня». Нині, до речі, на складі маємо до 8 тисяч костюмів біологічного захисту. Тобто, зараз ми вже готові, бо маємо і рукавиці, і щитки, і бахили, а найважливіше – медикаменти для хворих.

За весь час пандемії у нас захворіли 14 медичних працівників. Усі – видужали. Кілька медиків ще на початку епідемічної коронавірусної хвилі розрахувалися з роботи. А всім тим працівникам, котрих задіювали до боротьби з ковідом, у травні заплатили обіцяні державою 300 відсотків (за квітень). Цього місяця 300-відсоткову премію отримають за травень. Це – кошти НСЗУ.

Дефіциту кадрів не відчуваємо. Ринкові відносини роблять свою справу (у хорошому розумінні цього слова). Цьогоріч ми прийняли на роботу трьох фахівців з обласних медичних закладів. Вони вирішили працювати у нас, бо бачать у цьому перспективу. Дефіцит медичних кадрів відчувають у тих лікарнях, де вже на завтра відсутні перспективи. А ми, Надвірнянська ЦРЛ – опорна лікарня і я бачу в цьому тільки плюси і перспективу.

Наше КНП є п’ятим в Україні за кількістю пакетів послуг (20-ть загальних і 21-й ковідний), що фінансує Нацслужба здоров`я.

медики [2]

Медичні працівники терапевтичного, неврологічного, інфекційного, реанімаційного, приймального і кардіологічного відділень КНП «Надвірнянська центральна районна лікарня» (директор Сергій Ємельянчук), які з колегами-медиками під час епідемії коронавірусу працювали як інфекційні відділення.

Про плани з покращення якості медичних послуг

– На базі приміщення нинішньої поліклініки відкриємо консультативно-діагностичний центр. Там працюватимуть усі вузькі спеціалісти, діятиме електронна черга, – констатує головний лікар. До кінця нинішнього року хочемо відкрити відділення невідкладної допомоги. Попередньо воно вже створене на базі приймального. Зараз готуємо всю необхідну проектно-кошторисну документацію в управління капітального будівництва ОДА, щоб до 25 жовтня завершити ремонтні роботи й розпочати обладнання сучасною апаратурою, як це і передбачає пакет невідкладної допомоги. Сюди входять: комп’ютерний томограф, цифровий рентген-апарат, УЗД-апарат, ендоскопічне устаткування, лабораторія. Ми, навіть, забираємо три палати кардіології. Це буде відділення реанімації з окремим заїздом машини екстреної медичної допомоги, із розмежуванням потоків пацієнтів.

Побажання колегам

– Як лікар першочергово бажаю всім здоров`я, бо це – основа з основ. Але складова здоров`я, якщо брати визначення ВООЗ, це – і стан спокою, відчуття певного матеріального забезпечення, душевна рівновага, достатній фізичний рівень. То нехай ці всі складові будуть повсякчас присутні у житті кожного медпрацівника. Приємно переконуватися щоразу, як зростає престиж фаху медика, як держава і суспільство змінюють у позитивний бік своє ставлення до медичної галузі загалом. Хочеться вірити, що так буде завжди. Ціную працю кожного з вас, дорогі колеги, і дякую вам за вірність професії. Водночас найщиріші слова вдячності адресую всім краянам, які підтримали і продовжують підтримувати районну медицину на тернистому шляху її реформування.

«Ми вдячні, що пацієнти нам довіряють»

– Цьогоріч святкування нашого професійного свята відбувається трохи незвично. Ми знаходимося в умовах карантину, хоча й послабленого, – зауважує керівник КНП «Центр первинної медичної допомоги» Емілія Сем`янів. – Але все одно певні обмеження діють. Ми не маємо можливості зібратися з колективом, як торік… Немає можливості провести урочистості у широкому форматі, як раніше… Зараз трохи простіше. Але стараємося привітати всіх своїх колег з усіх підрозділів.

Працюємо вже півтора року в нових умовах. За цей час сталися чималі зміни. Адже ми першими пішли по шляху реформи. На сьогодні нам передали приміщення для адміністративного підрозділу і відділення терапевтичного. Це – колишня споруда дермато-венерологічного відділення на вул. Федьковича, 4 у Надвірній. Розпочали ремонт, частину вдалося уже виконати. На другу частину робіт готують проект, експертизу і, звісно, вишукуємо фінансові ресурси.

Збудували лікарську амбулаторію у гірській Зеленій. Чекаємо вже на відкриття. Розпочали роботи з електронним записом на прийом. Це вже прогрес. Особливо радіють наші молоді спеціалісти, бо бачать, як усе змінюється на очах. Буквально з телефону можна зайти на сторінку закладу і записатися на прийом до лікаря, вибравши зручний час. Відповідно там розміщують результати обстеження, консультацій, усі звернення. Започаткував свою діяльність наш контакт-центр. Щоправда, поки що у пристосовуваному стані, але в нас є чотири реєстратори; працюють два єдині номери телефону, що уможливлюють зв`язок через будь-якого оператора. Усі вхідні телефонні дзвінки безкоштовні для пацієнтів. Відповідно реєстратори можуть переадресувати телефонні дзвінки у наші підрозділи чи безпосередньо на телефон лікаря.

Зараз колектив нашого підприємства складає 216 працівників (частина з яких перебуває у декретних відпустках); 46 лікарів – сімейні, – терапевти, – педіатри. Функціонують 7 лікарських амбулаторій (ЛА), основу яких складають сімейні лікарі.

Вдалося повністю оновити парк службового автотранспорту. Нові автомобілі придбали для всіх ЛА згідно з державною програмою за кошти із Держбюджету. Стараємося забезпечувати й обладнанням.

Укладено понад 56 тисяч декларацій від 76,5 тисяч жителів району. Це – досить велика кількість. І ми вдячні, що пацієнти довіряють саме нам. Принагідно повідомляю, що процес підписання декларацій із сімейними лікарями триває.

У переддень свята найголовніше бажаю всім міцного здоров`я, витримки. Щоби у нас все було добре, усе вдавалося. І важливо, щоб у державі вирішили найпроблемніші питання. Миру, добра, благополуччя. Цього, напевно, прагнуть усі співвітчизники.

Світлини Івана ГРИДЖУКА, Леся ДУТЧАК «Народна Воля».


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2020/06/pershi-pidsumky-reformuvannya-pervynnoji-i-vtorynnoji-lanok-meddopomohy-u-rajoni/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2020/06/лікарі.jpg

[2] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2020/06/медики.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.