Газета по-надвірнянськи
 

Сальмонельоз та його профілактика

12 червня 2020, 11:51 | Рубрика: Застереження, Здоров`я Версія для друку Версія для друку 2,432 переглядів

Сальмонельоз – гостре інфекційне захворювання, що характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком вираженої інтоксикації, діареї та зневоднення організму, а іноді й сепсису.

Проте, можливе і бактеріовиділення без будь-якої клінічної картини. Основним місцем їх знаходження є кишківник тварин, птахів та людини. Вони дуже стійкі у зовнішньому середовищі та харчових продуктах. У кисломолочних продуктах за температури +4°С сальмонели зберігаються протягом 48 годин, у молоці за кімнатної температури – до 4-10 діб, у холодильнику – у сирах – від 7 до 13 місяців. У яйцях птахів сальмонели можуть зберігати життєздатність до 3-9 місяців, у ковбасних виробах – від 6 до 130 днів. Соління та копчення м’ясних продуктів не гарантує від зараження, оскільки у копченому м’ясі із 12-19% вмістом солі збудник зберігається до 75 днів.

Джерелом сальмонел для людей є хвора людина або бактеріоносій збудника, хворі на сальмонельоз домашні тварини (ВРХ), домашні птахи, яйця забруднені, особливо, водоплавної птиці. Найбільшу небезпеку становлять хворі з легкими і стертими формами хвороби. Збудники потрапляють в організм людини через рот із забрудненими харчовими продуктами, водою та через брудні руки. Інкубаційний період (час від зараження до проявів хвороби) триває від декількох годин до 14 діб.

Основні прояви хвороби: загальна слабкість, пронос, біль у животі, підвищення температури, можуть спостерігатися судоми гомілкових м’язів.

Профілактика сальмонельозу:

мийте ретельно руки з милом; не споживайте продукти сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання; сирі овочі та фрукти мийте під проточною водою і кип’ятіть обов’язково молоко.

Приготовлену теплу страву із сирих яєць (соус) необхідно вжити в їжу в перші дві години після приготування. А якщо це холодна страва (майонез), то зберігати у холоді не більше доби.

Яйця водоплавної птиці (качині, гусячі) вживайте тільки для приготування тіста, а також у страви, що підлягають достатній термічній обробці. Розморожувати курей потрібно у холодильнику. При приготуванні страв із птиці, не торкайтеся до інших продуктів. М’ясо і птицю необхідно добре проварювати або прожарювати невеликими шматками.

Страви, до яких додають молоко або яєчний жовток, необхідно додатково проварити. Для сирих продуктів використовуйте окремий посуд та приладдя, після вживання обдайте окропом.

Дотримуйтесь на кухні чистоти, своєчасно прибирайте сміття, харчові відходи.

Сальмонельоз реєструють протягом року, проте влітку – частіше, що зумовлено погіршенням умов зберігання продуктів харчуванням.

Ефективне лікування цього захворювання можливе лише в умовах інфекційного стаціонару.

Оксана ГЛУХАНЮК,

лікар-епідеміолог

Надвірнянської міськрайонної філії ДУ «Івано-Франківський

обласний лабораторний центр МОЗ України».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!