Газета по-надвірнянськи
 

Надвірнянщина – у двобої із наслідками негоди

3 липня 2020, 12:17 | Рубрика: Ситуація, Тема дня Версія для друку Версія для друку 2,880 переглядів

повінь_Надвірна

Білі Ослави найбільше постраждали від червневої повені. – Порівняно з природною стихією 2008-го цьогорічні зливи виявилися набагато сильнішими і руйнівними, – каже Білоославський сільський голова Микола Щербюк. – Над Білими Ославами, немовби, хмара упала…

У селі зруйновано майже 10 кілометрів доріг комунального значення, а також повністю габіонне берего­укріплення на річці Ославка, 5 мостів комунальної власності, вул. Грушевського, де знаходиться 50 домогосподарств. Велика вода затопила старий корпус місцевої ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Марійки Підгірянки, пів десятка торгових точок, забрала 3 легкові автомобілі й один 9-тонний трактор. Підтопило три сотні житлових будинків, всередині яких була вода. Під загрозою зсувів зараз – 3 оселі, а під берегами (зсувами, де проходять селеві потоки) – 5 будинків.

Ситуація дуже важка, констатує Микола Щербюк і додає, що люди й досі не можуть оговтатися від того, що сталося.. Та попри все, не чекають, опустивши руки, а стараються що можливо, робити своїми силами. Рятувальники надали бульдозер, який зараз розчищає русло річки. Дуже б знадобилися два насоси для відкачування води. Берегоукріплення 2008-го цьогорічну повінь не витримало, тому у Білих Ославах хочуть застосувати найнадійніший метод, для чого необхідно цементу. Виникла потреба і в таблетках для обеззараження води у криницях. Справжнім порятунком для білоославців стали джерела, біля яких облаштовані каплички. Там люди беруть воду, придатну для споживання.

Керівник громади наголосив, що планує залучити комісію із фахівців, які б обстежили два урвища, що утворилися на вулицях Медичній і Сагайдачного, чим унеможливили ні проїзд, скажімо, «швидкої», ні перехід худоби тощо.

У сільській раді складено 145 актів, 127 з яких суто по господарствах. При цьому жодного акту ми не складали по затоплених сільськогосподарських угіддях, уточнює Микола Щербюк і пояснює: – У нинішній ситуації втрата землі, врожаю для людей не така важлива, як втрата майна, будинків, нажитих роками. Тому люди так вирішили. Деякі односельці взагалі намагаються дати раду без допомоги з боку держави.

Делятинський селищний голова ОТГ Богдан Клим`юк поінформував, що за станом на 1 липня н. р. найбільшою проблемою залишається дорога загального користування місцевого значення Білі Ослави – Чорний Потік, яка перебуває на балансі ДП «Дороги Прикарпаття». Частину села Чорний Потік вдалося з`єднати з Коломиєю: саме у той напрямок горяни самотужки проклали шлях через ліс. Також у цьому селі вже до кінця цього тижня намагаються відновити електропостачання.

Гвіздський сільський голова Дмитро Кріцак мовить, що нинішня літня висока вода не завдала гвіздчанам такої нищівної шкоди, як торік. У 2019-му внаслідок безжальної зливи з градом 20-го й у ніч на 21-ше травня село опинилося в епіцентрі стихії через збільшення рівня води у річці Лукавець. Тоді також людей рятували на човнах.

Головне, що в хатах води не було, вважає Дмитро Кріцак. Найгірша ситуація з обривом 15-метрового берега на вул. Садова. На усунення цієї проблеми треба 100 тонн негабаритного каменю. Також планують відновити лавки, що забрала вода. За станом на час підготовки матеріалу до друку (1 липня) у Гвозді було відсутнє газопостачання через те, що підмило газопровід у Назавизові, пояснили причину жителям.

Повінь пошкодила дорожнє полотно Гвізд – Надвірна. Підтоплено 18 житлових будинків, затоплено 20 га сільськогосподарських угідь, про що складено відповідні акти, зазначив Дмитро Кріцак.

Зеленський сільський голова Віталій Хопта повідомив, що створене при сільській раді комунальне підприємство зараз активно розчищає потічки і русла. Також працівники цього місцевого КП відновили міст на дільниці Хрипелів.

Завдяки допомозі нафтовиків та лісівників відновлено міст у Довбушанське лісництво.

Повенева вода також розмила центральний міст при в`їзді у Зелену і нині там проїзд відновлено, займаються берегоукріпленням.

Щодо підмитої негодою дороги Надвірна-Бистриця під скалами, то автошлях обстежили фахівці управління капітального будівництва обл­держадміністрації; виготовляють проектно-кошторисну документацію.

Невирішеною залишається проблема із двома підмитими мостами у Максимці, дільниці Березна; зруйнованими мостом та укріпленням дороги у Чернику.

Заступник Ланчинського селищного голови ОТГ Михайло Гресько наголосив, що нині найважливіше завдання – відновити життєдіяльність дільниці Заріка, де проживають 1400 осіб, нараховується 433 двори. Саме Заріка відчула найглибше безжальний удар стихії. Зараз там працюють зведений загін Дрогобицького райвідділу ДСНС Львівської області, а також 15 нацгвардійців і, звісно, місцеві жителі, підприємці. Розчищають від намулу дороги, оселі, городи. Задіяно три бульдозери, два вантажні самоскиди. У Ланчині і Добротові підтоплено 400 житлових будинків, зруйновано 2 оселі, знищено один будинок, а частково пошкоджено понад сотню людських хат. Підрахунок спустошених зливами сільськогосподарських угідь ще не робили, та майже всі городи в ОТГ знищені, затоплені, замулені, каже Михайло Гресько. Довелося відселити півтора сотні чоловік, із них – 22 дітей.

За станом на ранок 2 липня у Ланчині відновлено електро- та газопостачання, а також русло річки Вурюк, яка і наробила найбільшої шкоди жителям селища. Громада поволі, з трудом, але повертається до нормального ритму життя.

Ліквідація повеневих наслідків триває. Та й сама природа сприяє цього тижня сонячними спекотними днями.

Леся ДУТЧАК “Народна Воля”.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!