Газета по-надвірнянськи
 

Людмила КУНЬКО: «Своєю працею ми довели, що потрібні людям»

14 серпня 2020, 11:27 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 927 переглядів

«У руках невігласа ліки – отрута, і за своєю дією може бути порівняна з ножем, вогнем або світлом. У руках же людей знаючих вони уподібнюються напою безсмертя».

Із книги «Аюрведа»

(наука життя)

КП «Аптека №100» районної ради створене з метою організації забезпечення краян, закладів охорони здоров`я та інших установ, підприємств та організацій медикаментами, виробами медичного призначення. Ось уже 10-й рік це комунальне підприємство продовжує очолювати Людмила Володимирівна Кунько, провізор за фахом, який здобула в Івано-Франківському медичному університеті. Нині в «Аптеці №100» на вул. Грушевського у Надвірній працюють 3 провізори і 4 фармацевти.

Трохи історії

На початку нашого спілкування Людмила Кунько наголосила: – З давніх-давен фармація була складовою буття, розвитку і здоров`я людини. А перші аптеки в Європі з`явилися ще у 1100 році нашої ери у монастирях. Монахи готували лікарські засоби і безкоштовно віддавали їх хворим. Тому тисячі років професія фармацевта залишається однією з найшанованіших і найпрестижніших.

У наш складний і непростий час із важкою екологічною, економічною, соціальною ситуацією обійтися без ліків, як без води і хліба, неможливо, як би ми того не хотіли.

Немає наміру нехтувати значенням лікаря. Без сумніву, лікар – фахівець, якому здебільшого ми зобов’язані життям. Лікар, лікує, ліки – слова одного кореня. Лікар без ліків, як воїн без зброї.

Відірвати одне від другого неможливо, адже це одне ціле. Важливе місце у лікувальному процесі посідає фармацевт, і ключова роль у цілому морі ліків належить саме йому, він може надати висококваліфіковану допомогу і лікарю, і пацієнту.

Предметом нашої діяльності є: визначення поточної та перспективної потреби у лікарських засобах; укладання договорів на постачання медикаментів та іншої медичної продукції; роздрібна торгівля лікарськими засобами, медичною технікою, іншими товарами медичного призначення, предметами догляду за хворими, санітарії та гігієни, миючими і косметичними засобами, парфюмерією, дитячим та дієтхарчуванням; заготівля, закупівля, переробка, фасування рослинної лікарської сировини та її реалізація; організація і забезпечення належного зберігання лікарських засобів й інших товарів медичного призначення у відповідності до чинних вимог; контроль порядку обігу психотропних лікарських засобів та ліків, що мають одурманюючу властивість; виготовлення, зберігання, придбання, ввезення, вивезення, відпуск, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів; контроль за якістю виготовлених та закуплених ліків; виготовлення і реалізація лікарських засобів для населення та лікувально-профілактичних установ; здійснення інших видів фармацевтичної діяльності не заборонених законом; забезпечення виконання державних замовлень і договорів із питань медикаментного забезпечення; організація та проведення семінарів, нарад із питань фармацевтичної, фінансово-господарської та інших видів діяльності; організаційно-методична діяльність з підвищенням кваліфікації кадрів.

… і сьогодення

– КП «Аптека №100» є учасником урядової програми «Доступні ліки» (ця програма включає в себе препарати для лікування артеріальної гіпертензії, бронхіальної астми та цукрового діабету (таблетовані лікарські засоби)), у рамках якої за 2019 рік відпущено ліків на загальну суму відшкодування майже 300 тис. грн. Ці ліки, залежно від групи та виробника, пацієнти отримали безоплатно або з частковою доплатою, – зазначає Людмила Кунько. – Також наше аптечне підприємство забезпечує онкохворих наркотичними знеболюючими засобами за рецептами лікарів; укладені угоди з Делятинською, Ланчинською, Переріслянською об`єднаними територіальними громадами, Яремчанським некомерційним центром первинної медико-санітарної допомоги на безоплатний відпуск згаданих препаратів.

Окрім цього, в нашій аптеці можуть безоплатно отримати ліки учасники АТО та діти-інваліди також за рецептами лікарів.

апт1

Із 2018 року КП «Аптека №100» почало забезпечувати інсуліном хворих на цукровий діабет. Відпуск інсуліну передбачає електронний обіг рецептів. Наше підприємство модернізувало комп’ютерне обладнання, тому зараз ми з успіхом працюємо за електронними рецептами, що значно полегшує та вдосконалює роботу з відпуску лікарських засобів.

Проблемним питанням є фінансування згаданих програм. Оскільки у більшості його проводять із місцевого бюджету, інколи виникають ситуації, коли фінансування недостатнє. Це, мабуть, проблема не тільки нашого району. Навантаження на місцевий бюджет збільшується, але ліки, які відпускаємо, є життєво необхідними для великої кількості наших краян. Тому хотілося б, щоб фінансування таких програм стало першочерговим, щоб люди могли отримувати визначальні для їхнього здоров’я препарати безперебійно і вчасно.

аптека

Поширення коронавірусної інфекції внесло корективи у роботу багатьох закладів та установ. Один із способів убезпечитися від зараження вірусом – зменшення контактів спілкування з іншими особами, організація дистанційного процесу роботи, навчання тощо.

Однак такими заходами для збереження власного здоров`я не можуть скористатись медичні та фармацевтичні працівники. Тому під час епідемій ці професії стають одними з найважливіших, а, значить, і найуразливішими. Із самого початку пандемії наше підприємство намагалося максимально захистити своїх працівників, організували особливі умови робочого процесу для забезпечення захисту фармацевтичних працівників при контакті з особами, які можуть бути інфіковані COVID-19, та розробили план дій у надзвичайній ситуації за наявності перших проявів симптомів респіраторних захворювань співробітників, а також дотримувалися вимог забезпечення належного санітарного стану аптек.

Не залишилося осторонь наше підприємство при наданні допомоги засобами захисту та дезрозчинами для протидії поширенню COVID-19 лікувальним закладам міста Надвірної. Зокрема, передали маски, рукавички, дезрозчини й інші необхідні засоби.

Із перших днів карантину нам вдалося оперативно зреагувати на ситуацію і забезпечити наявність необхідних засобів індивідуального захисту, дезінфікуючих засобів, лікарських препаратів, які включені до протоколів терапії при COVID-19. Також у нашій аптеці можна придбати експрес-тести вітчизняного виробника.

«Дбаємо про професійний рівень»

– Постійно вдосконалюємо професійний рівень працівників, – підкреслила керівник. – Для цього організовуємо навчання у рамках нашого підприємства. Навчання проходить у форматі свого роду курсів. Складає курс, робить підбір тем та розробляє тестування завідувач. На 2020 рік у нас заплановано 4 такі курси, по одному на кожен квартал. Також беремо участь у онлайн-семінарах та лекціях. Ми дбаємо, щоб рівень обслуговування в нашому закладі був високим і постійно стежимо за нововведеннями і тенденціями у світі фармації.

Саме фармацевтичний працівник першого столу залишається один на один з пацієнтом в аптеці, як пілот в кабіні літака з небом, і повинен гідно та грамотно вирішити питання кожного відвідувача. І тут провізор без сторонньої допомоги несе повну відповідальність за пацієнта і його подальші дії для збереження свого здоров’я.

Очевидно, що основним перспективним завданням аптеки є не тільки реалізація лікарських засобів і товарів аптечного асортименту, а надання фармацевтичної допомоги.

У трикутнику «лікар – пацієнт – провізор» фармацевтичний працівник є активним учасником, а його професійний рівень впливає на якість лікування пацієнта і підтримку здоров’я в подальшому при проведенні профілактичних заходів.

Не випадково пацієнт і роботодавець, перш за все, опираються на професіоналізм фармацевта.

Сучасний професіоналізм включає комплекс універсальних знань, якостей і навичок своєї професії, неперервний процес й інтерес до вдосконалення, підвищення кваліфікації.

Кваліфікований фармацевт повинен розумітися на організаційно-економічних питаннях, орієнтуватися в нормативно-правовій базі, яка досить динамічно змінюється, знати тенденції, процеси, соціологію фармацевтичного ринку, розуміти цілі і завдання свого аптечного закладу, орієнтуватися в ціновій політиці, дотримуватися вимог до фармацевтичної діяльності і нести відповідальність за її рівень і якість, дотримуватися основних вимог етики фармацевта, підтримувати контакт зі своїми колегами, переймати кращі практики і досвід роботи.

У сучасному інформаційному світі пацієнт, не виходячи з дому, має можливість за допомогою мережі Інтернет, соціальних сайтів бути добре обізнаним, мати інформацію про нові лікарські препарати, їх призначення, спосіб застосування, позитивні і негативні наслідки лікування.

Тому фармацевт має бути на рівні перед такою категорією пацієнтів, постійно бути в курсі новинок, слідкувати за передовими методиками і новими препаратами, постійно «дружити» з комп’ютером. Тримаючи в руках ліки і дивлячись в очі пацієнту, фармацевт повинен бути впевненим професіоналом, гарантуючи якість і безпеку ліків, пам’ятаючи правило «не нашкодь!», переконана Людмила Кунько

На жаль, усі економічні негаразди в державі, з якими пов’язані питання ціноутворення на лікарські засоби, сформували у більшості людей, особливо похилого віку та вразливих верств населення, негативну поведінку, настрої та емоції, що безпосередньо спрямовані на працівника аптеки. Робота з такими «проблемними» пацієнтами вимагає від фармацевта терпіння, витримки, врівноваженості, такту, розуміння.

Досвідчений фармацевт відчуває і знає, яке важливе його слово, і як аксіому розуміє: «Словом можна вилікувати, словом можна вбити».

Крім якісних ліків, в аптеці повинна бути позитивна аура, професійна, зцілююча, щира, співчуваюча мова фармацевта. Зараз важко переоцінити в роботі провізора здатність самоконтролю, вміння стримувати власні емоції, керувати поведінкою при виникненні конфліктної ситуації, переконувати людей.

Адже не секрет, що саме аптека стає для багатьох відвідувачів місцем, майданчиком для критики негараздів у нашій державі, високих цін на ліки, доступності та якості лікування.

Аптека була, є і повинна залишитися місцем чистоти, максимального порядку, санітарних стандартів, акуратності. Основне завдання аптеки – не лише реалізація лікарських засобів і товарів аптечного асортименту, а надання фармацевтичної допомоги

На наш погляд, для нас, фармацевтів, є безцінним прийнятий на VII Національному з’їзді фармацевтів України Етичний кодекс фармацевтичних працівників, який декларує фундаментальні принципи професії, засновані на моральних зобов’язаннях і цінностях.

Кодекс визначає етичні норми професійної поведінки та відповідальності, які мають стати взірцевим керівництвом для провізорів та фармацевтів у їх взаємовідносинах із суспільством в умовах формування ринкових відносин, коли зростають роль та вагомість фармацевтичної професії.

«Прагнемо бути поближче…»

– Комунальній аптеці пора перебиратися у центральну частину міста Надвірної, щоб розбавити-роззосередити одноманіття приватних аптек, щоб люди могли придбати якісні ліки за дешевшими цінами. Також робота комунальної аптеки наповнює місцевий бюджет, адже податки ми сплачуємо саме до місцевого бюджету, а не, приміром, у Львів чи Івано-Франківськ, як більшість приватних аптек, присутніх у нашому місті та районі, і цей вагомий фактор місцева влада має врахувати, переконана очільниця КП.

За показниками 2019 року, наше підприємство отримало нехай незначні, але все ж прибутки (132 тис. грн. розмір чистого прибутку). Порівняно з 2018-им – це вдвічі більша сума чистого доходу. Отже, тенденція розвитку позитивна, і на 2020 рік покажемо ще кращі результати.

Загалом, КП «Аптека №100» працює у всіх напрямках для вдосконалення та надання якісних послуг. Ми вже зруйнували міф, що комунальна аптека – це щось сіре і непомітне. Ми зайняли вагому нішу серед аналогічних підприємств району і навіть області, адже не кожен район зумів зберегти свої комунальні аптеки, а наше підприємство працює і розвивається.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!