Газета по-надвірнянськи
 

Тарас Пекарський: «Надвірна – наш спільний дім, найрідніший та найдорожчий куточок на Землі, маленька Батьківщина»

11 вересня 2020, 16:08 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 472 переглядів

Редакція «Народної Волі» напередодні Дня міста розмовляє з в.о. Надвірнянського міського голови Тарасом Пекарським.

– 431-а річниця м. Надвірної – це і підсумки зробленого, прожитого і пережитого та допитливий погляд у минуле. Чим характерний 2020-й для міста, передусім, в економічно-господарському плані, у подоланні наслідків червневої повеневої стихії в умовах «ковідного» карантинного режиму?

– Щороку, беручи до уваги звернення жителів міста, спільно з депутатським корпусом визначаємо пріоритетні питання, які формують ряд місцевих програм, зокрема, Програму соціально-економічного розвитку, яка дозволяє виконувати ті головні завдання, які ставить громада перед нами.

Пекарський

Так і було на початку 2020-го. Так, як це останній рік, коли формально функціонує міська рада, адже після цьогорічних жовтневих виборів вже буде створена Надвірнянська міська об’єднана територіальна громада, ми хотіли максимально докласти зусиль цього року, щоб вирішити найнагальніші питання, які є в місті. Проте пандемія через коронавірусну інфекцію внесла свої корективи у наші плани. Через карантинні обмеження місцеві підприємці не мали змоги працювати у звичному режимі, внаслідок чого надходження у міський бюджет значно скоротились. Крім того, значну частину коштів, а саме орієнтовно 1 млн. гривень, які мали бути направлені на виконання Програми соціально-економічного розвитку, були спрямовані, як субвенція районному бюджету на допомогу нашим медикам у боротьбі з коронавірусною інфекцією.

І коли вже карантин трохи послабили і ситуація почала налагоджуватись, наприкінці червня Прикарпаття, у тому числі Надвірну, спіткало ще одне лихо – повінь, яка завдала чималих збитків. Оперативно ми закумулювали всі свої сили, щоб подолати наслідки негоди. У першу чергу, хочу подякувати комунальним службам, які ще і по сьогодні виконують роботу, пов’язану з ліквідацією повеневих збитків. Спеціалісти та керівництво міської ради також обстежили ті місця, де стихія спричинила найбільші руйнації. Зібрано необхідний пакет документів для отримання коштів із Резервного фонду державного бюджету для проведення відновлювально-ремонтних робіт. 5 таких об’єктів погоджено і маємо надію, що до кінця нинішнього року підрядні організації, визначені РДА та ОДА, проведуть всі необхідні роботи.

Враховуючи все вищесказане, не всі роботи, заплановані Програмою соціально-економічного розвитку, були виконані. Проте, все-таки частину доріг, вулиць і прибудинкових територій нам вдалось відновити чи то у вигляді брукування, чи то провести ремонт асфальтного покриття. Також здійснено ряд робіт, що стосуються водно-каналізаційного господарства, житлового фонду міста. Зокрема, це розширення і модернізація мереж вуличного освітлення, реконструкція водогонів, герметизація швів каналізаційних колодязів, заміна вікон у багатоповерхівках тощо.

Ми почали цього року реалізацію досить маштабного міжнародного проекту «Стала мобільність – реконструкція транспортної інфраструктури м. Надвірна» у рамках програми Уряду Швеції та ПРООН “Посилене партнерство, для сталого розвитку”, який реалізовують за фінансової підтримки Уряду Швеції. Проект розроблений у партнерстві ГО «Надвірнянський туристично-інформаційний центр», Надвірнянської міської ради та гміни м.Пруднік (Польща).

– Де ще залишаються вузькі незреалізовані місця щодо ліквідації повеневих збитків у цьому році?

– Як я вже зазначав, 5 об’єктів, розташованих у місті Надвірна, потрапили у Перелік невідкладних заходів з ліквідації наслідків стихії, що сталася на території Івано-Франківської області у червні 2020 року. А саме: відновлення 3-х пішохідних містків через річку Стримба у районі вул.Визволення (у міському парку), вул.Яворницького і Гонти та відновлення берегоукріплювальних споруд на р. Бистриця-Надвірнянська вздовж вулиць Корольова та Набережна. За попередньою оцінкою вартість цих робіт складає майже 6 млн. грн. Відновлення берегоукріплювальних споруд уже триває, а роботи з відновлення пішохідних містків на етапі розробки проектно-кошторисної документації.

На жаль, один об’єкт, а саме, відновлення берегоукріплюючих споруд (півзагат) на   р. Бистриця Надвірнянська у м. Надвірна вздовж зони відпочинку ім. Назарія Яремчука (нижче пішохідного мосту) не було погоджено. На ці роботи необхідно орієнтовно 7,5 млн. грн. Для міського бюджету ця сума коштів на даний час не під силу.

– Які ще об’єкти (вулиці, двори, провулки, будинки, дахи, дороги тощо) до кінця цього року обрадують своїм оновленням надвірнянців?

– Так, цього року ми ще плануємо облаштувати бруківкою прибудинкову територію на вулиці Котляревського,3. І на завершальному етапі реалізації міжнародного проекту з реконструкції транспортної інфраструктури міста – нанесення дорожньої розмітки.

Ще кілька слів хочу сказати про проект. Роботи з його впровадження вже виходять на фінішну пряму. Ви вже бачите, що встановлено 2 світлофорні об’єкти біля шкіл № 1 і № 2 міста на вулицях Чорновола та Мазепи, а також розпочато будівництво двох кільцевих розв’язок. Проведено брукування тротуарної частини дороги та побудовано так званий «острівець безпеки» на пішохідному переході. Це все робиться з метою сприяти забезпеченню потреб у вільному, безпечному та сталому пересуванні містом для всіх груп жителів, зокрема, для школярів, людей з обмеженими фізичними можливостями, велосипедистів тощо. Проект плануємо реалізувати до кінця цього місяця.

– Чим характерний для міста нинішній рік у культурно-мистецькому, спортивно-масовому і туристично-рекреаційному ракурсі?

– Починали цей рік ми традиційно з культурно-мистецького проекту «Файне Різдво у Надвірній». Але знову ж таки через карантин заплановані масові культурні чи то спортивні заходи протягом року ми вимушено відмінили. До прикладу,цьогоріч місто мало приймати черговий чемпіонат світу з футболу серед діаспорних команд, але змагання поки що перенесено. Також через пандемію на Великодні свята та на День Незалежності не змогли завітати наші колеги з міст-побратимів Польщі і Чехії, але вони нам знову ж таки допомагали, у подоланні наслідків коронавірусної інфекції та повені, надавши благодійну допомогу.

Але в серпні, звичайно, з дотриманням усіх карантинних вимог, у місті провели два змагання з баскетболу. Вперше, мабуть, за цей рік з нагоди Дня міста проходить розіграш кубка «Карпатська осінь» з міні-футболу. А до 19 вересня ми в очікуванні однієї з найнеординарніших спортивних подій у нашому місті – це крос-кантрійнівелозмагання, які відбудуться на схилах гори Городище й участь в яких братимуть велосипедисти з усієї України.

Великий поштовх у вивченні нашої давньої історії і збереженні історичної та архітектурної спадщини міста дали проекти з інтерпретації та промоції замку Краснодвір, реалізовані ГО «Надвірнянський туристично-інформаційний центр» у партнерстві з Надвірнянською міською радою та відділом культури Надвірнянської РДА. У рамках цих проектів розроблено та вже подано на розгляд сесії міської ради Стратегію розвитку замку. Також вперше на території замку відбулася мистецька акція – концерт народного аматорського естрадно-духового оркестру Надвірнянського будинку культури.

– Щодо втілення проекту «Краснодвір». Чи не надходили пропозиції-тлумачення краєзнавців й істориків про те, що Надвірна може «постаршати» щонайменше на 200 років? А звідси і глибина історичних пракоренів і вища шляхетність й солідність міста, його історії і культури.

– Насправді є така думка серед краєзнавців та істориків. Проте достеменних джерел, які б свідчили про це наразі ніхто не вивчав. Тому і Стратегія розвитку замку, в першу чергу, передбачає ґрунтовне дослідження цитаделі, яке б, я думаю, дало багато відповідей на наші питання та припущення. Саме з цією метою міська рада завжди підтримує ініціативу наших громадських активістів у реалізації подібних проектів.

– Утворення нової Надвірнянської міської ОТГ: це поки що виборча кампанія до 25 жовтня ц. р., чи нинішня міська влада вживає певних заходів – юридичних, господарських, соціальних, аби потужно й ефективно запрацювати об’єднаною громадою із 1 січня наступного року?

– Протягом останніх кілька років, з того часу, коли розпочалась реформа децентралізації, ми вивчаємо це питання і пропрацьовували різні моделі, і в межах своєї компетенції робимо все можливе, щоб майбутня ОТГ запрацювала ефективно. Найважливішим є соціально-економічна сторона та її фінансова спроможність, що залежить не тільки від сьогоднішніх наших дій, а, до прикладу, від загальнодержавної ситуації, яка складеться у наступному році.

– Звичайно, усі міські справи, вирішення поточних і стратегічних завдань і проблем залежить від конкретних людей – фахівців, керівників, громадських активістів та простих жителів міста. Можете назвати таких своїх помічників-однодумців.

– Як кажуть в народі: «Один у полі – не воїн». Тому у вирішенні поточних і стратегічних завдань важлива командна робота. У першу чергу, це робота апарату міської ради, зокрема, заступників голови та начальників відділів, кожен з яких відповідає за ту чи іншу ділянку роботи. Депутати міської ради, кожен з яких захищає інтереси кожного жителя і виборця, незалежно від того, яку політичну партію вони представляють. Виконавчий комітет міської ради. Комунальні служби, які роблять наше проживання у місті затишним і комфортним. Велику підтримку і допомогу відчуваємо від народного депутата України Зіновія Андрійовича.

Також хочу відзначити представників виконавчої гілки влади – районну державну адміністрацію та районну раду, спільно з якими завжди вдається прийняти конструктивне рішення у тому чи іншому питанні. Медики, освітяни, місцеві підприємці, працівники промислових підприємств, бюджетної сфери, ЗМІ, громадські активісти та всі без винятку жителі міста, які дозволяють йому розвиватись та своєю працею творять славну історію Надвірної.

– Ваші побажання містянам і гостям Надвірної у переддень її 431-ї річниці.

– У кожного у житті буває багато свят, як особистих, так і загальнодержавних, але є свято, яке займає окреме місце у наших серцях, і є особливим для всіх нас – це День народження рідного міста!

Надвірна – наш спільний дім, найрідніший та найдорожчий куточок на Землі, маленька Батьківщина. Тому в цей День хочу побажати нашому місту розвитку і процвітання. Нехай завжди буде мирне небо над Надвірною та всією Україною! А жителям та гостям міста бажаю міцного здоров’я, достатку, злагоди, мудрості і нат­хнення у справах, нових звершень на благо нашої міської громади та всього українського народу!

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!