Газета по-надвірнянськи
 

Турбота про лісові ресурси – обов’язок не тільки лісівників, а й громадськості

18 вересня 2020, 16:21 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 154 переглядів

6Теплиця-Надвірнянськоголі-

У неділю, 20 вересня, відзначають День працівника лісу. Напередодні професійного свята часопис «Народна Воля» звернувся до директора державного підприємства «Надвірнянське лісове господарство» (ДП «Надвірнянський лісгосп»), депутата обласної ради Руслана Осташука з проханням розповісти, як працюється нині представникам цієї вкрай важливої і нелегкої професії. На початку нашої розмови керівник Надвірнянського лісгоспу зазначив:

– Територія ДП «Надвірнянське лісове господарство» знаходиться у гірській частині зони Карпат із передгір’ями. За своєю геологічною будовою і рельєфом північна частина лісгоспу відноситься до району північно-східного Прикарпаття, а південна частина – до Карпатського гірського району в межах висот від 400 до 1760 метрів над рівнем моря. Найвищою точкою на території лісгоспу є гора Довбушанка (1760 м н. р. м.).

1Розсадник-ялини-європейськ

Середній вік насаджень лісів у лісгоспі – 68 років, середній запас деревини на 1 га вкритої лісом площі 306,9 м3, стиглих насаджень 365,6 м3, середньорічний приріст 4,6м3/га, середня повнота 0,71, середній бонітет 1,3.

Головною лісоутворюючою породою у лісгоспі є ялина європейська, яка займає 68% площі від вкритої лісом території. Незважаючи на її ареал зростання, ялина звичайна часто зазнає шкідливого впливу хвороб та шкідників лісу.

4Виїзна-колегія-по-набоу-ді

Причини, що призводять до всихання смерекових лісостанів, як   правило, мають комплексний характер. Однією із основних причин всихання похідних смерічників у Карпатах є кореневі гнилі, збудниками яких є коренева губка та опеньок. Пришвидшують всихання хворих дерев смереки комахи-ксилофаги, зокрема короїди (типограф, двійник та інші), вусачі, рогохвости, які заселяють ослаблені дерева із ще зеленою хвоєю та сприяють їх відмиранню .

Захист лісів від шкідників та хвороб у ДП «Надвірнянське лісове господарство» забезпечують систематичним спостереженням за їх станом,

своєчасним виявленням осередків шкідників та хвороб, проведенням профілактики виникнення таких осередків, їх локалізація та ліквідація.

Для вирішення проблеми всихання смерічників важливого значення набуває інтенсифікація лісогосподарської діяльності у зоні всихання лісостанів – своєчасно здійснюють лісозахисні заходи (проводять вибіркові та суцільні санітарні рубки, вивозять заготовлену диревину за межі лісу).

2Будівництво-доріг-в-гірськ

Передбачено значний обсяг заходів із обмеження чисельності комах – ксилофагів: використовують феромонні пастки ІБЛ-3 польського виробництва із феромоном (Іпсодор), виготовляють та розвішують штучні гнізда для птахів, проводять роботу з розселення мурашників.

– Руслане Васильовичу, загальновідомо, що одним із векторів діяльності очолюваного Вами колективу є лісовідновлення та лісокористування. Які тут напрацювання?

– Цього року посадили лісових культур на площі 58,2 га, а восени плануємо посадити їх на 32-гектарній площі, під природне заліснення залишимо 134,2 га.

Проведено посів у лісових розсадниках на площі 0,48 га головних лісоутворюючих порід – смереки, ялиці, явора. Доглядаємо за лісовими культурами.

3Посадка-лісових-культур

Цієї осені плануємо заготовити насіння головних лісоутворюючих порідв тому числі :смереки-230 кг, ялиці – 400 кг, бука – 190 кг, дуба – 100 кг. Загальною кількістю 1000 кг при плані 400 кг.

Ліси нашого лісгоспу виконують переважно захисні, екологічні та рекреаційні функції і мають певне експлуатаційне значення. Лісокористування характеризується як невиснажливе. Лісозаготівлі проводимо із запровадженням природозберігаючих технологій з урахуванням сучасних вимог природо- ресурсозбереження.

5Виїзна-колегія-по-набоу-ді

При середньому річному прирості на 1 га покритої лісом площі 4,6 м3, розмір лісокористування на всій площі становить 90-99 тис. м3, або 51% річного приросту.

Розрахункова лісосіка головного користування (згідно з матеріалами чергового лісовпорядкування 2008 року) складає 50,1 тис. м3, у тому числі, шпилькові породи 45,5 тис. м3, твердолистяні (бук) 4,3 тис. м3, м’яколистяні – 0,3 тис. м3.

Розрахункова лісосіка з рубок догляду за лісом наступна: освітлення – 40,3 га., прочищення – 74,3 га., проріджування – 24,0 га., прохідні – 43,1 га.

За 9 місяців 2020 р плануємо заготовити 59500 м3 ліквідної деревини у т. ч. від рубок формування та оздоровлення лісів – 29000м3.

7Будівництво-моста-в-надвір

– Проаналізуйте стан лісової інфраструктури.

– Транспортні шляхи відіграють надзвичайно велику роль у лісогосподарському виробництві. У гірських регіонах, де лісові площі розкидані на значних територіях і характеризуються складним рельєфом, низькою концентрацією заготовленої деревини з одиниці площі та іншими чинниками, особливо важливою є оптимальна густота лісових доріг.

Загальна протяжність лісових доріг у Надвірнянському держлісгоспі становить 200 км, щільність дорожньої мережі складає 4,1 км на 1 тис. га.

Побудовано 52 км гірських автодоріг із гравійним покриттям, відремонтовано після наводнення 48,5 км доріг, збудовано 17 мостів.

Основними критеріями при визначенні діяльності будівництва лісових доріг є доступ до стиглих та перестиглих насаджень, рекреаційна привабливість прилягаючих до майбутніх доріг територій, охорона та захист лісу.

– Лісгосп неможливо уявити без мисливського господарства…

– Особливої уваги у лісгоспі надаємо мисливському господарству. За 9 місяців цього року для підгодівлі диких звірів у зимовий період 2020-2021 років заготовили 15 тонн концентрованих кормів, 10,5 тонни сіна та 10,5 тис. штук кормових віників, побудовано 45 годівниць та солонців.

Збудовано вольєр для утримання диких кабанів та оленя європейського площею 12,1 га.

Єгерська служба патрулює лісові масиви від браконьєрства.

8-Вольєрне-го-во-на-розведе

– Надвірнянянський держлісгосп славиться ще й своєю рекреаційною діяльністю…

– Лісівники Надвірнянського лісгоспу збудували нове рекреаційне місце «Гвіздецька гора», що у напрямку Івано-Франківськ-Богородчани. Його пропускна спроможність до 50 осіб, стіл (4шт.), лавочка (7шт), ящик для сміття (3шт.), мангал (2шт.),панно-аншлаг (4шт.), вбиральня (2шт.), комплект дитячого майданчика (2шт.) , комплект лісових меблів (2шт), перехідний місток (1шт.), альтанки (4шт.), вказівники (10шт.), арка (1шт.),стоянка для автомобіля, гойдалка (1шт.), піднавіси (1шт.)

Ліс – найбільший виробник чистого, лікувального повітря та найкращий санітар атмосфери. Очищене від шкідливих елементів лісове повітря є запорукою високої працездатності людини та її довголіття. Тривале перебування людини в лісі покращує настрій, загальне самопочуття. Підтвердженням цього є постійна увага до Карпат з боку мешканців мегаполісів, які щороку приїжджають сюди, щоб оздоровитися та відновити душевну рівновагу.

Зараз у нашому лісгоспі налічується 10 рекреаційних місць: «Гвіздецька гора», «Страгора», «Красна», «Бухтівецький водоспад», «Максимець», «Добромирецький», «Рафайловець», «Сітний», «Яремчанський», унікальний у Східній Європі дендропарк «Високогірний», заснований у 1963 році, налічує понад 400 видів дерев і кущів.

– Справжнім викликом для лісівників стала цьогорічна повінь. Очолюваний Вами колектив вже завершив ліквідацію наслідків стихії?

– Лісівники Надвірнянщини продовжують усувати наслідки повені. На території ДП «Надвірнянський лісгосп» повінь завдала значної шкоди. Загалом стихією забрано 6 мостів та пошкоджено 3-и мости, забрано 14 переїзних містків, пошкоджено 29 та зруйновано 3 км доріг лісогосподарського призначення.

Лісівники проводять відновлювальні роботи з ремонту мостів, підпірних стінок, лісових доріг, розчищають русла річок від намулу та сміття. Зокрема, у Зеленському лісництві ведуть роботи з відновлення переїзного та перехідного моста, яким користуються місцеві жителі с.Черник. Також з відновленням переправи люди зможуть добратись до своїх домівок, а туристи зможуть подорожувати без перешкод. Відновлена лісова дорога виконуватиме своє функціональне призначення і дозволить підприємству повернутися до господарської діяльності.

 Розмову вела

Леся Дутчак.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!