Газета по-надвірнянськи
 

Місцеві вибори: як нова сторінка в літописі місцевого самоврядування

30 жовтня 2020, 12:13 | Рубрика: Тема дня Версія для друку Версія для друку 1,255 переглядів

вибори

Особливість цьогорічних місцевих виборів 25 жовтня у тому, що вони вперше відбулися за новою виборчою системою – пропорційною з відкритими списками та на основі нового адміністративно-територіального устрою і завдяки цьому Українська держава має стати вільною від спадку комуністичної системи. Таким чином, формування базового та субрегіонального рівнів, завдяки якому утворено 62 територіальні громади та 6 районів в Івано-Франківщині, свідчить про завершення першого етапу децентралізації.

У нашій області обрано 62 голів рад об`єднаних територіальних громад, депутатів цих рад та депутатський корпус шести нових районів і обласної ради.

За паралельними підрахунками голосів в обласних штабах партій, до Івано-Франківської обласної ради проходять шість партій: «Свобода», «Європейська солідарність», «Батьківщина», «За майбутнє», «Слуга народу» і «Платформа громад». А до Івано-Франківської міської ради – тільки три партії: «Свобода», «Європейська солідарність» і «Батьківщина».

За попередніми підрахунками, на посаду голови Івано-Франківської міської ради ОТГ переобрано «свободівця» Руслана Марцінківа, очільником Коломиї став представник «Самопомочі» Богдан Станіславський, у Калуші – член «Свободи» Андрій Найда.

Що стосується виборів у нашому новоутвореному Надвірнянському районі, то тут проходили вибори до районної та рад 8-х ОТГ. За попередніми підрахунками голосів, у Надвірній здобув перемогу на посаду міського голови ОТГ чинний народний депутат України Зіновій Андрійович, а в Яремчі – депутат обласної ради Андрій Мироняк. Ворохтянським селищним головою ОТГ обрали Олега Дзем`юка, у Делятинській селищній раді ОТГ переобрали головою Богдана Клим`юка, у Ланчинській селищній раді ОТГ – Надію Данилюк, у Пасічнянській сільській раді ОТГ – Андрія Гунду, у Переріслянській сільській раді ОТГ Володимира Молдавчука, Поляницьким сільським головою ОТГ обрали Миколу Поляка.

Однією з особливостей виборчої кампанії в Україні стала низька явка виборців, приблизно 32-53 відсотки. Івано-Франківщина – на 6-му місці за електоральною активністю.

Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук наголосив, що варто звернути увагу на важливість сильного місцевого самоврядування із чіткими обов’язками та повноваженнями, оскільки нам точно не потрібна реформа без ресурсів і відповідальності.

За шість років децентралізації утворені ОТГ продемонстрували ефективність і послідовність у виконанні повноважень та роботі з коштами. Варто зазначити, що основним податком для громад є 60 відсотків ПДФО, і наступного року громади його отримають, оскільки 12 жовтня Президент України підписав Закон №907-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (законопроєкт №3614 від 9.06.2020), що передбачає закріплення за бюджетами громад цього податку. Загалом на Прикарпатті ця сума становитиме понад 3 млрд грн. Важливо й те, звернув увагу Юрій Стефанчук, що цей закон передбачає переведення на прямі міжбюджетні відносини всіх новостворених громад з 1 січня 2021 року. Цей документ розробили експерти Асоціації міст України спільно з групою народних депутатів, зокрема, Зіновієм Андрійовичем, Віталієм Безгіним та іншими.

На даний час залишається не визначеною чітко у законодавчому полі роль і функціонування новообраних районних рад.

На час підготовки цього матеріалу у газету районна і 8 територіальних виборчих комісій у нашому районі не мали офіційних підсумків місцевих виборів 25 жовтня на посади міських, селищних і сільських голів та депутатів сільських, селищних, міських рад ОТГ, а також районної й обласної рад. Тому конкретнішу інформацію про це сподіваємось подати у наступному числі.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!