Газета по-надвірнянськи
 

ШЛЯХ ДО ВИСОКОГО МИСТЕЦТВА

16 жовтня 2020, 16:47 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 483 переглядів

«Батьківщина, рідне село, рідна батьківська хата — серцю святі обриси для кожної людини. Мої — поміж двома стрімкими, скелястими горбами, де з заходу горда ріка крутим поворотом прямує на південь. На схилі під горою, вкритою буковим і грабовим пралісом, де-не-де кремезними тисячолітніми красенями-дубами хата за хатою, а далі, на рівнині, у затінку садів поміж городи, що впираються в зарослий верболозами, старими дуплавими вербами правий берег Дністра, розкинулося моє рідне село Смерклів. Це Тлумацький район Івано-Франківської області», — такими словами розпочинається життєпис талановитого Яреми Васильовича Оленюка, заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України.

Народився він 4 жовтня 1940-го у сім’ї заможного селянина. Від свого батька успадкував золоті руки, а від матері – уміння бачити красу навколишнього світу. Післявоєнне сирітське, босоноге життя малого Яреми освячене материнською любов’ю. Стефанія старалась передати синові закоханість у квіти, у природу, розповідала казки, байки, легенди. Особливо малому Яремі запам’ятались легенди про Олексу Довбуша. Теплими літніми днями хлопчина, заховавшись у затишне місце, любив щось вирізати, ліпити, малювати.

завантаження

До школи доводилось ходити пішки по три кілометри. Дощовою осінню, холодною зимою, коли завірюха замітала всі дороги, Ярема долав нелегкий шлях до школи у Нижневі. Після її закінчення працював у сибірському місті Мєждурєченську, а пізніше в Інті. Одночасно навчався у Московському заочному народному університеті мистецтв. Працюючи у художній майстерні комбінату «Інтавугілля», брав участь у різних виставках. Повернувшись у рідні краї, Ярема вчителював із 1961 до серпня 1964 року у Нижнівській середній школі.

«Нарешті доля закинула мене в Карпати», – так написав у своїй автобіографії Ярема Оленюк. Протягом 1964-1994 років він – учитель образотворчого мистецтва і креслення Ланчинської середньої школи. За три десятки літ педагогічної діяльності у школі Ярема Оленюк удостоєний багатьох відзнак, нагороджений знаком “Відмінник народної освіти”, присвоєно звання вчителя-методиста.

Наполеглива праця, спілкування з дітьми, краса Карпат допомагали художникові здійматись до нових вершин у творчості. З 1964-го він працює над створенням серії картин «Довбушіана» : «Випробування в опришки», «Довбуш з опришками в Чорному лісі», «Смерть Олекси Довбуша» та інші. Працюючи у школі, Ярема Оленюк одночасно заочно навчався в Українському поліграфічному інституті

ім. І.Федорова на факультеті «Графіка», який успішно закінчив у 1977-му. Тісно співпрацював із видавництвами України. Художньо оформив та ілюстрував книги: три видання творів Юрія Федьковича, а також Марка Черемшини, Василя Стефаника, Лесі Українки, Івана Франка, Степана Пушика « Перо золотого птаха».

Йому близька творчість Марійки Підгірянки. Проілюстрував, зокрема, її прозові та поетичні книги «Зозуленька накувала», «Марійчин Великдень», «Таїна Миколаївської ночі», «Мати – страдниця», «Материнський віночок».

Цікавою гілкою його творчості є співпраця із всесвітньо відомим колекціонером екслібрисів паном Маріо де Філіпсом з Італії. Художник створив ілюстрації до творів поетів із різних країн світу, що виходили у видавництві “Ареццо” (Італія): EXLIBRIS ОЛЕНЮК ЯРЕМА( Україна) Типографія Базагні Маріо де Філіпс Ареццо, Італія 1995 № 119,

JAREMA OLENIUK EXLIBRIS № 190 (поезія Є.Лещук на українськый та італійській мовах), JAREMA OLENIUK EXLIBRIS № 5серія 50 Маріо де Філіпс Ареццо, Італія1995,

JAREMA OLENIUK EXLIBRIS № 9серія 50 Маріо де Філіпс Ареццо, Італія1995,

JAREMA OLENIUK EXLIBRIS № 75серія 50 Маріо де Філіпс Ареццо, Італія1997,

Є.Лащук «Вершина» (поезія на українській та італійській мовах) Маріо де Філіпс Ареццо, Італія1997.

Художньо оформив та проілюстрував книги багатьох поетів і письменників із Надвірнянщини та Прикарпаття Володимира Пушкара «Міць яєць і сила духу», Ярослава Дорошенка «Дерев собори золоті», «Тіні полярного сяйва», Тараса Мельничука «Палац у Росині», Василя Дранчука « Олекса Довбуш», «Володар Карпат», Василя Добрянського «Глибока криниця», Володимира Качкана «Кетяги рибнянської осені», «Хай святиться ім’я твоє», «Житні дзвони», Романа Голінея «Ілюзії за себе краєм», «Веселкова грань сльози» та інших авторів.

Талановитий художник плідно працює з поетами та письменниками літературної студії» Бистрінь». Він проілюстрував книги Нестора Чира, Михайла Михальчука, Ірини Яцури, Надії Попович, Галини Христан, Василя Равлюка, Романа Киселюка, Марії Яновської та інших, а також художньо оформив та проілюстрував літературно-художні видання літературної студії «Бистрінь» «Жниво на стерні»(1997), «Купальська злива» (2002), «Літоплин над Бистрицею» (2007). Серед численних нагород художника – диплом другого ступеня Всеукраїнського конкурсу “Мистецтво книги України” (Київ, 1995 рік) за книгу про Надвірнянщину «Страгора». Більше сотні книг проілюстровано та художньо оформлено Яремою Оленюком.

Він активно працює у різних техніках і жанрах мистецтва: займається живописом, графікою, скульптурою, дизайном медалей, ілюструє книги та бере участь у художніх виставках.

Неодноразово у різних залах та галереях відбувалися його персональні виставки. Багато творів митця є в приватних колекціях в Україні, Італії, Польщі, Латвії, Німеччині, Бразилії, Канаді, США, а також у музеях Чернівців та села Полково (Росія).

Ярема Васильович — талановитий скульптор. У центрі селища Ланчин, у парку, височить погруддя пам’ятника поету січового стрілецтва, письменнику Юрію Шкрумеляку, автором якого є Ярема Оленюк( 1995). Також він написав портрет Ю. Шкрумеляка (1965р.).

У 2017-му у тернопільському видавництві «Заза прінт»   вийшла друком книга-альбом «Ярема Оленюк Графіка. Живопис», куди ввійшли світлини тільки частини його полотен, ілюстрацій до книг. Це своєрідний творчо-мистецький звіт художника.

Ярема Оленюк нагороджений двома срібними медалями (Київ), бронзовою і позолоченою медалями (Москва), дипломом другого ступеня та званням лауреата республіканського фестивалю мистецтв (1967 р., м. Київ), ювілейною медаллю «100 років ЗУНР». Лауреат обласної премії ім. В. Стефаника, районної премії ім. Надії Попович, районної премії за ілюстрації у літературно-мистецькому журналі «Німчин» (Вижниця), премії ім. Ю. Шкрумеляка Надвірнянської районної ради.

За значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність Яремі Оленюку торік присвоєно звання «Заслужений художник України». Обдарований митець нині працює над ілюстраціями до нових книг, пише картини, у нього нові творчі задуми. Енергійний, працьовитий, талановитий, людяний, щиросердний, добросовісний, порядний… Добрих рис не перелічити…

Намалювати словами чарівність карпатського краю нелегко. Цю красу треба самому побачити, торкнутися нев’янучих духовних, мистецьких, культурних народних традицій, які передаються з покоління в покоління, – говорить Ярема Оленюк, – Тут моя доля закохано розквітла.

Марія Яновська,

поетеса, учасниця

ГО « Літературна студія

«Бистрінь» ім. Н. Чира».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!