Газета по-надвірнянськи
 

Фейки про COVID19 – не менше небезпечні, ніж самий вірус

7 грудня 2020, 17:20 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 772 переглядів

На тлі пандемії, коронавірус COVID-19 став головним джерелом фейків, які розповсюджуються в соцмережах Інтернету. Всесвітня організація охорони здоров’я навіть придумала для цього спеціальний термін – «інфодемія»: маніпуляції, домисли і конспірологічні теорії поширюються чи не швидше самого захворювання. Світова спільнота усвідомлює, що боротися треба не тільки з поширенням вірусу, але і з «інфодемією».

Коронавірус – це не новина для медицини й науки, адже відомо 40 видів цієї інфекції, 7 із яких вражають дихальну систему не лише тварини, а й людини. Але в тій модифікації, в якій вірус з’явився у Китаї, а потім поширився на весь світ, він діє вперше.

Оскільки офіційної інформації про цю хворобу ще недостатньо, час від часу з’являються різні версії про те, що таке коронавірус COVID-2019, як його лікувати та й чи існує він взагалі. Особливо часто поширюють її у різних соцмережах.

IMG-ed3f5e81d7f05d5049b9a7db4af0e4b6-V

За місяці пандемії захворювання обросло такою кількістю чуток і вигадок, що інколи вони вражають своєю нелогічністю й абсурдністю. А деякі з них вже стали зброєю в інформаційних війнах не лише громадян, а й цілих країн. На жаль, люди схильні довіряти будь-якій інформації. І навіть якщо до істини далеко, вони охоче повірять у брехню та ще й розповсюдять її. І чим більше її поширюють, тим правдивішою виглядає вона для інших.

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Аданом Гебреісус заявив, що неперевірені чутки і помилкові відомості про пандемію захворювання COVID-19 не менше небезпечні, ніж новий коронавірус. За його словами, чимало людей завдали собі шкоди через недостовірної інформації. Про це він сказав під час виступу на вебінарі на цю тему в рамках 75-ї сесії Генасамблеї ООН. «Варто було тільки Коронавірусу поширитися по світу, як відразу з’явилися чутки, неправдиві відомості та дезінформація. І вони можуть бути не менш небезпечними», – заявив глава ВООЗ. Гебреісус зазначив, що недостовірна інформація посилила стигматизацію, яка стає бар’єром для надання допомоги тим, хто її потребує. Він звернув увагу на випадки насильства щодо медичних працівників та вразливих груп населення, зокрема, представників меншин і біженців. Також наслідком поширення неперевірених чуток і помилкових відомостей про COVID-19 стала недовіра до науки і системам охорони здоров’я. «Ми зможемо встановити контроль над цим вірусом, якщо у людей буде точна і своєчасна інформація про основні заходи, які вони можуть прийняти для захисту себе і інших», – підсумував глава ВООЗ.

Більшість фейків, як показують дослідження, поширюються з Росії або джерел, пов’язаних із Кремлем (вони є навіть на території України). Також дезінформація йде із Китаю.

Саме тому, на даний час потрібно не нагнітати ситуацію, не сіяти паніку та не розповсюджувати дезінформацію про коронавірус (за що поліція може притягнути до відповідальності за ст. 173-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Поширення неправдивих чуток»), а ретельно перевіряти достовірність інформації перед тим, як донести її до інших громадян. Росповсюджувати необхідно тільки перевірену інформацію, отриману від посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, а також правоохоронців, або ж з офіційних сторінок вказаних уставнов.

Петро ШЕВЧУК.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!