Цьогорічної весни виповниться вже три роки, як Ірина Валентинівна ТОДОРІВ очолила колектив комунального некомерційного підприємства (КНП) «Центр первинної медико-санітарної допомоги» (ЦПМСД) Ланчинської селищної ради, створеного на базі Ланчинської міської поліклініки.
Медичний менеджмент – як крок до успіху
До Ланчина сімейне подружжя лікарів Тодорівих (обоє – педіатри) приїхали за призначенням. П`ятнадцять років Ірина Тодорів пропрацювала у Ланчинській міській лікарні, згодом – завідувачем поліклінічного відділу цього ж закладу. Зуміла вдало поєднати роботу як фахового спеціаліста і діяльність як відповідального керівника з організаторськими здібностями. За що і заслужила довіру та підтримку колег, місцевої влади і не тільки. Її обирали депутатом селищної, районної, обласної рад. Як голова профільної депутатської комісії районної ради з питань охорони здоров`я і соціальної політики була членом президії районної ради. Така активна громадянська позиція, участь у суспільно-політичному житті Ланчина, Надвірнянщини і Прикарпаття загалом, безумовно, сприяли можливості Ірини Тодорів суттєво допомогти ланчинцям, а також розвивати селищну медицину, поступово, рік за роком покращуючи матеріально-технічну базу закладу. Ще до реформи галузі мудрий та ефективний керівник постаралася, щоб територію впорядкували, частину медичного обладнання закупили,, корпус поліклініки капітально відремонтували, щороку проводили поточні ремонти. Це були перші кроки Ірини Тодорів як вдалого медичного менеджера, завдяки якому вже незабаром очолюваний нею заклад стане конкурентноспроможним і готовим до змін.
А вже зараз, підбиваючи підсумки реалізації медичної реформи, головний лікар разом із колегами звітують: створили консультативно-діагностичне лікувальне відділення з правом надання вторинної медичної допомоги; здобули ліцензію на медичну практику; уклали договір із Національною службою здоров`я України на фінансування; затвердили Стандарт сервісу для працівників КНП «ЦПМСД»; впровадили програму «Поліклініка без черг»; налагодили роботу кабінету чергового лікаря у вихідні і святкові дні.
Ланчинський центр первинної меддопомоги обслуговує шість населених пунктів Надвірнянського району у радіусі двадцяти кілометрів. Трудяться у цьому КНП для об`єднаної територіальної громади 18 лікарів первинної та вторинної ланки із десяти «вузьких» спеціальностей. Весь персонал, служби оснащені комп`ютерним обладнанням, під`єднані до інтернету.
«Ми почали реформу одні з перших…»
Однак, лише з поверхневого погляду здається, що все це так легко і просто зробити. Насправді ж, за всіма відчутними результатами і здобутками стоїть колосальна праця і, передусім, керівника.
Розповідає Ірина Тодорів:
– У листопаді 2017-го утворилась Ланчинська ОТГ, у підпорядкування якої ввійшли медики поліклінічного та частково стаціонарного відділення Ланчинської міської лікарні. Вкінці цього ж року я передала у Надвірнянську центральну райлікарню всі печатки, штампи, залишки листків непрацездатності, рецептурних бланків. А вже 2 січня 2018-го почалось «нове» життя: ми перестали видавати листки непрацездатності, довідки, виписувати рецепти, не мали чим обслужити виклики. Щоправда, ці питання вирішили у правовому полі. Ми мали рівно 2 місяці для автономізації закладу і рівно 2 місяці боролися із бюрократичною системою, захищаючи свої права. Так, як ми почали медичну реформу одні з перших у районі, при відсутності чіткої законодавчої бази, інструкцій, відсутності достатнього часу, нам довелося відійти від своїх планів і 22 січня 2018 р. ми зареєструвалися як комунальний заклад, а 28 січня Верховна Рада України затвердила інструкцію покрокового процесу реформування.
Із березня 2018-го почали процес реорганізації комунального закладу в комунальне некомерційне підприємство. І знову нова проблема – куди на первинному рівні подіти вузьких спеціалістів та діагностичні служби. Починаємо все спочатку: вводимо у структуру Центру первинної медико-санітарної допомоги клініко-діагностично-лікувальне відділення із правом надання вторинної медичної допомоги, а це – знову сесія, знову новий статут, нова реєстрація.
Надіялися, що вже можна перепочити. Ні! Розпочали процес ліцензування Центру. Сім разів отримали відмову?! Не вкладаємося у графік з підписання договору із НСЗУ. Не було такого працівника, який би не знав як зайти на сайт ліцензійного бюро. Щоденні дзвінки, переписка, поїздки у МОЗ України, НСЗУ… Ліцензійне бюро – це нічого у порівнянні із психологічним перенавантаженням усього колективу. І коли 18 січня 2019 року на сайті висвітилась наша ліцензія, нас вітали всі – і влада, і друзі, і колеги з усієї області.
Здається, що вже тепер можна трошки заспокоїтися: маємо фінасування, достатню кількість декларацій, нас хвалять, ми увійшли у «десятку» найкращих закладів ПМД на Прикарпатті та вийшли на четвертє місце в області за кількістю підписаних декларацій.
«Найболючіше – скорочення медперсоналу»
– А тим часом наближались величезні проблем із вторинною медичною допомогою. НСЗУ не підписала Договір на фінансування вторинної медичної допомоги з 1 квітня 2020 року з формулюванням: «…у закладах, які надають первинну медичну допомогу, не може надаватися вторинна медична допомога».
Кінець! – Подумалося тоді, згадує І. Тодорів.
Дзвінки, переписка, підключення юристів, влади, депутатів усіх рівнів, розробка та затвердження «Програми підтримки вторинної медичної допомоги у КНП «ЦПМСД Ланчинської селищної ради», зміни до бюджету Ланчинської селищної ради, і найболючіше – скорочення медперсоналу. Всіма способами боролись за збереження всіх видів надання якісної вторинної медичної допомоги у Центрі, на жаль, за рахунок медпрацівників, без яких можна було би в цей важкий час обійтись, – констатує Ірина Валентинівна. – Ми знову отримали перемогу. НСЗУ взяла до уваги наші аргументи і підписала з нами договір пакетом «Амбулаторна вторинна (спеціалізована) і третинна (високоспеціалізована) медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію і стоматологічну допомогу».
«Закупили дороговартісне обладнання»
– На сьогодні у нашому Центрі працюють лікарі за 9-ма спеціальностями. Крім лікарів-терапевтів, – педіатрів, лікарів сімейної медицини, працюють вузькі спеціалісти: ЛОР, хірург, стоматолог, акушер-гінеколог, рентгенолог, лікар-УЗД, маємо свою лабораторію, рентген та флюорокабінети, денний стаціонар, УЗД-дослідження, фізкабінет. Можемо похвалитися тим, що не тільки всі лікарі, але й усі служби комп’ютеризовані. Медики забезпечені всім необхідним згідно з табелем оснащення.
Центр знаходиться під цілодобовим відеонаглядом та охороною, підключений до протипожежної безпеки. Маємо в достатній кількості не тільки медикаменти для надання невідкладної допомоги, дезсередники, ЗІЗ, але й закуплено дороговартісне обладнання (гемолітичний аналізатор, біохімічний аналізатор, коагулометр, кольпоскоп, переносний та стаціонарний ЕКГ-апарати. Отримали апарат телемедицини (троє лікарів проходять курси), а також нову санітарну машину Reno Daster. Зробили ремонти приміщення Центру та фасаду, поміняли вікна на енергозберігаючі. Готуємось до підписання із НСЗУ договору на ІІ-ІV квартал 2021 року, зазначила Ірина Тодорів.
***
Торік її визнали однією з найуспішніших жінок-лідерок Прикарпаття. Та, як довела своїми справами головний лікар Ланчинського КНП, спочивати на «лаврах» – не позиція людини-особистості, з харизмою, непідкупною любов`ю до свого фаху, людей і, звісно, своїх маленьких пацієнтів. До речі, вищу медичну освіту Ірина Тодорів починала здобувати у медвиші міста Владивостока, яке колись було одним із головних міст Зеленого Клину (історична українська назва території Примор`я), регіону розселення українців на Далекому Сході Росії. Потім доля розпорядилася так, що завершувала навчання майбутній лікар-педіатр у Чернівецькому медінституті 1985-го.
«Quisque est faber sua fortunae» (Кожен є творцем своєї долі), любить, інколи, повторювати латиною цей крилатий вислів Ірина Валентинівна. І не випадково. Бо не лише вона вибрала долю, але і доля вибрала її. Адже лиш сильним і терплячим, принциповим і наполегливим підкоряються життєві вершини у нинішній неоднозначний час змін. Як доказ і приклад того, що успіх реформ не в останню чергу залежить від таких медичних менеджерів і професіоналів, як Ірина Тодорів… з однодумцями. Переконана, це слово – однодумці – вона би обов`язково дописала, бо високо цінує тих, котрі поруч були, є і залишаються.
«Якісні медпослуги – запорука здоров`я»
В ексклюзивному коментарі для часопису «Народна Воля» Ланчинський селищний голова Надія Данилюк зазначила: – Ланчинська селищна рада продовжує працювати над тим, щоб КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Ланчинської селищної ради» розвивався. Плануємо залучити і молодих кваліфікованих спеціалістів.
Із цьогорічного місцевого бюджету на придбання туберкуліну та інсуліну виділили відповідно 140 тисяч і 200 тисяч гривень.
Надання якісних медичних послуг – запорука здоров`я об`єднаної територіальної громади і над цим трудимося спільно.
Леся ДУТЧАК «Народна Воля»