Газета по-надвірнянськи
 

Монографія «Галицька Гуцульщина доби Західно-Української Народної Республіки»

19 лютого 2021, 12:41 | Рубрика: Ми - українці Версія для друку Версія для друку 334 переглядів

Про Галицьку Гуцульщину періоду ЗУНР через недостатність джерельної інформації вкрай мало відомо. Тому дотепер ще залишається багато невисвітлених історичних моментів, особливо щодо ролі і вкладу гуцулів у визвольні змагання українців 1918-1923 років.

У своїй монографії «Галицька Гуцульщина доби Західно-Української Народної Республіки» доктор історичних наук Петро Сіреджук досліджує питання державного і військового будівництва на теренах Галицької Гуцульщини доби ЗУНР та участь гуцулів у польсько-українській війні 1918-1919 років.

Минулого тижня у Надвірнянській міській бібліотеці для юнацтва презентували це видання за участі автора – відомого краєзнавця, історика, доктора історичних наук Петра Сіреджука, народного депутата України, голови Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України Миколи Княжицького, депутата обласної ради Сергія Волошина.

  • Петро Сіреджук – провідний фахівець Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, стипендіат Польської академії наук та Ягеллонського університету в Кракові, почесний член Гуцульського дослідного інституту в Чикаго, Почесний член спілки краєзнавців Прикарпаття, лауреат премій ім. Івана Крип’якевича (1996), Марка Черемшини (2016), Василя Якуб’яка (2019). Автор 280 наукових праць, зокрема, монографій «Першовитоки» (К., Наукова думка, 1995), «Галицька Гуцульщина у Великій війні 1914-1918 рр.» (Косів.: Писаний камінь, 2016), «Лицарі визвольної війни 1918-1919 рр.» (Косів.: Писаний камінь, 2018).

Автор коротко розповів про дві останні монографії та інші свої наукові дослідження, в яких згадує Надвірнянщину та Надвірну. Зокрема, у своїх працях Петро Сіреджук згадує перше поселення Краснодвір, з якого походить місто Надвірна. Представляючи нову монографію, автор зосередив увагу на участі краян у визвольних змаганнях за соборність України у 1918-1920 роках, а також боротьбу гуцулів за соціальне та національне визволення, яке переросло у Гуцульське повстання 1920 р. та розвиток у Надвірнянщині та Верховинщині партизанського руху.

Народний депутат Микола Княжицький і депутат обласної ради Сергій Волошин подякували Петрові Сіреджуку за титанічну краєзнавчу працю, наголосивши, що такі наукові праці та дослідження вкрай необхідні, щоб молодь і наступні покоління знали історію свого краю. Краєзнавці Надвірнянщини Євген Луців та Ігор Андруняк наголосили, що ні одна подія, ні одне ім’я борців за свободу не має піти у забуття, тому таку працю потрібно продовжувати, щоб пам’ять про героїчні покоління продовжувала жити у нащадках.

Презентовану монографію «Галицька Гуцульщина доби Західно-Української Народної Республіки» автор передав для бібліотек Надвірнянської територіальної громади, за що бібліотекарі висловлюють свою глибоку вдячність, інформує Надвірнянська ЦПБ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!