Газета по-надвірнянськи
 

Назавизівський староста. Оновлений погляд на старі проблеми

12 лютого 2021, 11:30 | Рубрика: Акцент, Самоврядування Версія для друку Версія для друку 389 переглядів

33-річний Назар Глуханюк серед півдесятка кандидатів призначений на посаду старости Назавизівського старостинського округу Надвірнянської міської ради.

Глуханюк

У царині владних повноважень він людина не нова. Спочатку – класична вища освіта, далі відповідальна робота в органах виконавчої влади району: відділ внутрішньої політики та зв’язків із громадськістю райдержадміністрації, головний спеціаліст, а згодом і керівник райцентру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді; державний адміністратор Центру надання адміністративних послуг у перший рік його створення. І скрізь – робота з людьми: принципова, виважена, відповідальна, довірлива і толерантна, чим і збагатився молодий потенціал Назара, який у всьому прагнув досягти досконалості, професійної фаховості. Є в його життєписі ще одна, окрема сторінка, позначена війною. Службу за контрактом розпочинав у військовій частині, що у Делятині, опісля – на посаді начальника служби захисту інформації райвійськкомату.

Власне, під час служби у РВК юнака, на той час уже молодого батька маленького синочка, відрядили до роти охорони в оперативно-тактичне угрупування (ОТУ) «Луганськ», штаб якого дислокувався у Старобільську Луганської області. Тоді надворі стояла пекельна жовтнева осінь 2016-го.

Назарові позиції та його побратимів – Станиця Луганська і містечко Щастя, де щодня відбувалися бої. Доля розпорядилася так, що він став фронтовим кухарем для трьох із половиною сотень солдатів. У польових умовах під залпи «Градів», у 31-градусний мороз їм треба було приготувати їжу та нагодувати.

– Коли починали свистіти кулі, хлопці не раз кричали мені «Назаре, тікай у бліндаж!».., а ти думаєш… пригорить каша і всі залишаться голодними, – згадує Назар Глуханюк.

Фронтовий сніданок починав готувати рано-вранці, щодня, прокидаючись о 3-ій годині. Воду підвозили у переносних польових бочках. А саме забезпечення харчами бійців перебувало на той час нормальним, зауважує Назар.

Зі східного фронту боєць повернувся живим, цілим та неушкодженим. Нині на порозі оселі його одразу зустрічають і 9-річний син Максим, і 11-місячна донечка Єва, яку дружина Галина доглядає у декретній відпустці, змінивши кабінет Чернівецької місцевої прокуратури, де працювала прокурором, на домашній затишок і приємні турботи.

У Назавизівському старостинському окрузі відповідно до штатного розпису є віддалений працівник Центру надання адміністративних послуг, котрий безпосередньо працює в окрузі, а також діловод, уточнює староста. На моє питання, чому вирішив очолити старостинський округ, Назар Глуханюк без вагань відповів: – Завжди у житті ставив собі ціль, мету і прагнув реалізувати, досягти їх. У мене на сьогодні є бажання покращити благоустрій, соціально-економічний стан села Назавизів, де я народився. Я зараз маю таку можливість. Роботи –дуже багато. Чесно кажучи, більше, ніж я очікував. Щодня стикаємося з різноманітними проблемами, актуальними питаннями і намагаємося їх якось вирішити. Це вдається завдяки співпраці і розумінню ситуації спільно з керівником Надвірнянської міської ради територіальної громади Зіновієм Андрійовичем, депутатським корпусом міської ради. Вже затвердили бюджет на 2021 рік. Тож почнемо покращувати благоустрій, інфраструктуру. До мого старостинського округу відноситься і село Мирне. Загалом у Назавизівському СО проживає 2745 жителів, з яких 2009 – у Назавизові.

  • У Мирному два дачні масиви. І вже багато містян, а локдаун це ще пришвидшив, почали частіше приїжджати на свої дачі і реєструватися у Назавизові. Це – перспективно для нашого округу. Понад 2 десятки діток відвідують Мирненську початкову школу, в приміщенні якої частково треба замінити підлогу. Також уже на часі огородити територію цього навчального закладу. Основною проблемою села Мирне є центральна дорога (вул. Соборна). Має асфальтне покриття, однак її ніхто не ремонтував. Дорога – у препоганому стані. Навіть підприємець, який здійснює пасажирські перевезення, не хоче через це виконувати у день багато рейсів.

Інше проблематичне питання, яке вирішують на рівні цілої ОТГ – це вивіз сміття. Проводять тендери, шукають підприємців. З’ясовуємо, як часто вивозити тверді побутові відходи (чи раз у місяць,чи у квартал), хто і скільки платитиме за цю послугу тощо. На сьогодні я домовився з підприємцями, котрі з Назавизівського старостинського округу вивезли 25 тонн сміття, яке не вивозили майже пів року. Це дві величезні вантажні автомашини.

Водночас за короткий час старостування Назарові Глуханюку вдалося ліквідувати маштабне стихійне сміттєзвалище у Назавизові в урочищі Поломи за залізничною колією. Звідти вивезли 15 тонн ТПВ, облагородили і нині там можна садити зелені насадження, резюмує староста, наголошуючи на дієвій підтримці у цій важливій справі міської ради, а також, частково, громади села Назавизів: – Я організував толоку, спочатку прийшло троє людей (разом зі мною четверо). Іншого дня зійшлося шестеро жителів села (разом зі мною вже семеро), – ділиться досвідом організації громади молодий керівник. – Але, незважаючи на малу кількість бажаючих долучитися, ми все-таки довели справу до логічного завершення.

До речі, жителів очолюваної громади округу староста скликав на толоку і через офіційну сторінку Назавизівського старостинського округу у ФБ, також тексти з оголошеннями розмістили і в маршрутних автобусах, виступав перед громадою і після служби Божої. Назар зізнається: – Я очікував, що прийде набагато більше людей.

  • Староста виокремив проблему, якому самотужки не вдасться подолати. Це – добудова другого корпусу Назавизівського ліцею. У цьому приміщенні планують розмістити спортзал, подібного за розмірами якого у районі, напевне, ще немає, константує він. Це уможливить проводити масові змагання обласного рівня. Із добудовою другого корпусу одночасно вирішать ще одну гостру місцеву проблему – відсутність дитячого садочка. Тобто, якщо виготовити документацію для навчально-виховного комплексу, то одразу можна дати раду старим проблемам, на розв’язання яких уже не один десяток років сподіваються назавизівчани, впевнений Назар Глуханюк.

Вбачає він доцільність і в перекритті сільського будинку культури, дах якого суцільно вже протікає. А загалом, якби мали належне фінансування, то спорудили б нове адміністративне приміщення, де би розмістилися відділення поштового зв’язку, приміщення округу (бо приміщення сільської ради також протікає), бібліотека, будинок культури і ФАП, з яким нині також проблемно. Адже він розташований… у підвалі Назавизівського ліцею. Вологе підвальне приміщення не відповідає основним вимогам. Приміром, при вході до ФАПу має бути облаштований пандус, але це нереально зробити, зауважує Назарій Ігорович.

У низці щоденних клопотів – і завершення освітлення сільських вулиць, і благоустрій біля цвинтаря.

До старости звернулася молодіжна футбольна команда села з проблемою відсутності елементарного футбольного поля. – Тому зараз я звертаюся з листами до всіх, кого знаю, –каже Назар Глуханюк, – районних, обласних депутатів із проханням виділяти кошти для облаштування спортивного майданчика зі штучним покриттям. Адже, наскільки мені відомо, уже в багатьох селах є такі майданчики, а у нас – немає…

Починаючий, зате досвідчений, керівник старостинського округу переконаний, що це питання йому вдасться зрушити з місця, можливо, швидше за деякі інші. Бо у кожної проблеми свій рівень вирішення. І кожну з проблем спочатку ретельно вивчають, аналізують та оцінюють.

– Заступивши на посаду, я повністю об’їздив усі установи на території округу, – розповідає Назар Глуханюк. – Промоніторив весь стан справ і все занотував у блокнот. Володію конкретною ситуацією з кожного об’єкта. Розумію, іде процес становлення всіх змін, зумовлених децентралізацією. Все одразу вирішити неможливо, як і неможливо отримати всю необхідну суму коштів на соціально-економічний розвиток округу. Все вирішуватимуть поступово. Щопонеділка відбуваються робочі наради за участі Надвірнянського міського голови, заступників, начальників відділів. Мене надихає і мотивує позиція міського голови Зіновія Андрійовича, який завжди намагається вникнути у суть кожної порушеної старостами проблеми територіальної громади. Я – також член виконкому міської ради. Зразу відчутно, що прийшло багато нових ділових людей, які хочуть щось реально зробити для об’єднаної громади.

Дієвим кроком Назара Глуханюка на посаді старости став зорганізований ним «круглий стіл» із підприємцями старостинського округу. На нині у Назавизові і Мирному зареєстровано 14 ФОПів. Переважно вони володіють невеликими крамничками, а частина займається лісопереробкою (мають пилорами, деревообробні цехи), також надають послуги з ремонту і обслуговування автомобілів. Мета зустрічі – вивчення проблем підприємців, бо їм потрібна підтримка місцевого самоврядування, як і місцеве самоврядування потребує підтримки бізнесу, міркує староста. Лише спільними зусиллями можна досягнути результатів. Тому намагається лобіювати їх питання, вчасно доносити до керівництва міської ради.

Перші напрацювання із сільськими підприємцями вилилися у відчутний результат. Завдяки їхньому сприянню на свято Миколая торік солодкі подарунки одержали учні початкових класів двох місцевих шкіл, а також багатодітні сім`ї, діти у потребі, одинокі люди похилого віку, котрим за 70-ма адресами староста особисто вручив солодощі, поспілкувався, вислухав їх біди, обнадіяв і підтримав морально.

Також спілкування з підприємцями викристалізувало проблему щодо необхідності зменшити вартість орендної плати за земельні ділянки, які ФОПи орендують для ведення своєї підприємницької діяльності. Особливо проблема загострилася під час цьогорічного локдауну, коли вони не змогли реалізувати свою продукцію, а , отже, зменшилися доходи, що і спричинили проблеми з орендною платою. Про ініціативу підприємців Назавизівського округу староста вже поінформував міського голову і депутатський корпус міської ради.

Несподівано визріла інша кричуща проблема – несанкціонований забір гравійної суміші з берегів річки Бистриця. За словами Назара Глуханюка, таке вчиняють жителі Лісної Тарновиці. І, якби вони брали для своїх потреб…А то поставили це на «комерційний потік». Для початку людям намагаємося робити зауваження і сподіваємося, що вони зупинять таку «діяльність», констатує староста.

– Я у своїй роботі, відколи переступив поріг райдержадміністрації, завжди стараюся виконувати все у правовому полі. І не переймаюся тим, що комусь можу не догодити, – мовить сільський очільник. – У роботі з людьми і для людей завжди знайдуться і незадоволені, і критикани. Але це – нормальна річ, бо мобілізує, стимулює рухатися далі, йти вперед і розвиває ще більше бажання працювати для громади.

Леся ДУТЧАК «Народна Воля»

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!