Газета по-надвірнянськи
 

Пречиста душа України

26 лютого 2021, 11:43 | Рубрика: Ми - українці Версія для друку Версія для друку 281 переглядів

25 лютого минуло 150 років із дня народження Лесі Українки. Цей день святкуємо на державному рівні

«Стоїмо перед Лесею, як перед пречистою душею України. Пречиста душа сяє з божественного образа, як із небесного образа святої Мадонни в храмі, – і в сяйливому ореолі воскресає рідне ім`я: Леся Українка» (Я. Гоян. «Воскреснемо»). І справді, мабуть, немає українця, який не знав би цього імені, яке давно стало одним із символів України.

Доля не стала до неї прихильною. Коротким виявилося її життя – лише 42 роки. Не стала, як мріяла, піаністкою. Не судилося їй особистого щастя, палкого взаємного кохання, щастя материнства, але за всі страждання і втрати Лесю Українку обдарував Господь великим поетичним талантом, який вона віддала Україні, своєму народові. Найпершою, найвірнішою і найглибшою любов’ю Лесі Українки стала її рідна земля – Україна. А ще – сильна духом, мала тверду життєву позицію.

Її життя – це боротьба не лише із суспільним ладом, що душив культуру народу, а й «тридцятилітня війна» із хворобою, яка вразила її ще у дитячому віці, коли вона спостерігала як святять воду і дуже змерзла.

Здавалося б не варто дивуватися ранньому прояву таланту, адже народилася в інтелігентній родині, росла у колі визначних інтелектуалів того часу, та все ж: читати навчилась у чотири роки, у п`ять грала на фортепіано, добре вишивала, малювала, у дев`ять написала перший вірш «Надія». Вчилась вдома, але щодо освіченості вигідно вирізнялась від тогочасної більшості: знала кілька мов, захоплювалась історією світового мистецтва, інтелектуальна, людина передових європейських поглядів. Отож, ще тоді Лесю знали як справжнього генія, який переріс свою епоху в плані духу, таланту та ідей.

Увесь життєвий й творчий шлях Лесі Українки видається втіленням жіночної сили – сили слова, музики, людського духу. Вона писала свої драми з точки зору жінки, перша заговорила про особливе місце жінки, особливу роль жінки, право жінки на творчість, на самореалізацію, на силу і це у той час, коли в Україні лише починали розвивати жіночі теми.

Творчість Лесі Українки дуже багатогранна і плідна. Вражає багатожанровість її спадщини: чудова поезія, складні філософсько-психологічні поеми, геніальні драматичні твори – «Кассандра», «Лісова пісня», «Камінний господар», «У пущі», «В катакомбах», «Оргія», «Блакитна троянда», «Бояриня» – все це шедеври світового значення.

Жінка-борець, жінка, яка «в серці має те, що не вмирає», Леся Українка завжди зоставалася оптимісткою, вона мріяла про щасливе життя свого народу в майбутньому. За це майбутнє вона готова пожертвувати собою:

Ні долі, ні волі у мене нема,

Зосталася тільки надія одна.

Надія вернутись ще раз на Вкраїну,

Поглянуть ще раз на рідну країну…

Леся любила подорожувати, «вештатись по світі мені мило», але часто не з цікавості, а в пошуку такого клімату, який би полегшив її фізичні страждання. Побувала і на Гуцульщині влітку 1901 року, в курортному Буркуті, про що залишились у неї дуже гарні спогади і враження. Лесин чоловік Климентій Квітка згадував: «Перебування у Карпатах було одним із найщасливіших моментів у її житті». Наприкінці життя оселилася у Грузії, там і померла 1 серпня 1913-го. Тіло перевезли до Києва, похована на Байковому цвинтарі. Характерно, що труну з тілом несли шість жінок, а влада боялась заворушень, забороняла промови.

Леся залишила нам свою світлу зброю – слово, сподівалася:

Як я умру, на світі запалає

Покинутий вогонь моїх пісень,

І стримуваний пломінь засіяє,

Вночі запалений, горітиме удень.

Її сподівання справдились. Наш народ щиро любить і шанує свою видатну дочку.

25 лютого минають 150 років від дня її народження. Україна вшановує її пам`ять. Долучаються і бібліотекарі. У бібліотеках влаштовують розгорнуті книжкові виставки, проводять різні заходи. Зважаючи на карантинні обмеження, більшість із них – у віртуальному просторі. Надвірнянська центральна публічна бібліотека, приміром, підготувала відеомандрівку «Леся Українка і Гуцульщина», взяла участь у всеукраїнському флешмобі «Читаємо Лесю», розмістивши в соцмережі відеоролик «Квітка на долоні вічності». До цього флешмобу приєднались також Молодківська, Верхньомайданська, Назавизівська і Ліснотарновицька сільські бібліотеки.

Життя і творчість Лесі Українки – це жертовність в ім`я свого народу, це особистий подвиг, який викликає захоплення. А «хто хоче знати життя її серця, хай читає її твори», як писала Людмила Старицька-Черняхівська.

Марта КУШНЕРЧУК,

провідна методистка

Надвірнянської центральної

публічної бібліотеки.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!