Суб`єкти господарювання ! Своєчасно повідомляйте контролюючі органи про всі о”єкти оподаткування і об”єкти, пов”язані з оподаткуванням
Відповідно до п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність (далі – об’єкти оподаткування), є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів.
Відповідно до положень ПКУ процедури обліку об’єктів оподаткування, визначені розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1588).
Згідно з п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588 повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі – повідомлення за ф. № 20-ОПП), форма якого наведена у додатку 10 до Порядку № 1588, подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.
У разі створення відокремленого підрозділу юридичної особи з місцезнаходженням за межами України повідомлення за ф. № 20-ОПП подається юридичною особою протягом 10 робочих днів після створення, реєстрації такого підрозділу до контролюючого органу за основним місцем обліку юридичної особи у паперовому вигляді. У такому випадку розд. 3 повідомлення за ф. № 20-ОПП заповнюється з урахуванням такого: у графі 6 зазначається код країни місцезнаходження підрозділу, у графі 8 – повне місцезнаходження в країні за межами України, графа 7 не заповнюється.
Платники податків можуть подати повідомлення за ф. № 20-ОПП засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг.
Початком перебігу 10-денного строку є дата набуття права платником щодо об’єкту оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують право користування, розпорядження об’єктом оподаткування.
Відповідно до пункту 117.1 статті 117 (ПКУ) передбачено відповідальність за неподання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП:
- накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 грн., на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, – 1020 гривень.
У разі не усунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 680 грн., на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, – 2040 гривень.
Рекомендуємо активно використовувати електронний формат спілкування з податковою службою
У зв’язку з посиленням карантинних заходів, ДПС закликає платників податків утриматися від відвідування центрів обслуговування платників без нагальної потреби та користуватися електронними сервісами ДПС для подання звітності, сплати податків та отримання адміністративних послуг.
Використовуючи електронний підпис через Електронний кабінет, ви зможете отримати доступ до реєстраційних даних і об’єктів оподаткування, до сформованих податкових повідомлень-рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю. А також зможете подати декларацію про майновий стан і доходи, отримати відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.
Через приватну частину Електронного кабінету юридичні та самозайняті особи зможуть відправити до будь-якого контролюючого органу лист в електронному вигляді, переглянути стан розрахунків з бюджетом та отримати витяг, надіславши відповідний запит, отримати довідку про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, надіслати запити на отримання інформації, заяви на реєстрацію платником окремих податків, отримати витяги з реєстрів,створювати та надсилати електронні документи податкової та статистичної звітності.
Звертаємо увагу, що для користування Електронним кабінетом вам необхідно мати електронний цифровий підпис, який безкоштовно можна отримати, звернувшись до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.
Електронні сервіси ДПС для громадян
Для спілкування з податковою службою громадяни можуть використовувати електронний сервіс ДПС: інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний кабінет», основними критеріями якого є – зручність, оперативність, економічність, та які закладено в основу всіх електронних сервісів ДПС , що стали надійними помічниками в отриманні важливої інформації як суб’єктами господарювання так і пересічними громадянами в період карантинних обмежень.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.
Для фізичних осіб в Електронному кабінеті об’єднано сервіси для громадян в окремий Е-кабінет, який надає можливість:
- доступу до реєстраційних даних та даних про об’єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно, відомості про які надходять до ДПС з відповідних реєстрів інших державних органів);
- доступу до сформованих податкових повідомлень-рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю;
- подання декларації про майновий стан і доходи;
- отримання відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.
Крім того, для оперативного отримання інформаційно-довідкових послуг радимо звертатись до Контакт-центру ДПС.
Зокрема, оперативно отримати інформаційно-довідкові послуги можна:
- скориставшись Загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом www.zir.tax.gov.ua (мобільний додаток «ЗІР ДПС» можна безкоштовно завантажити на власні мобільні пристрої, скориставшись інтернет-магазинами: AppStore та GooglePlay);
- звернувшись до Контакт-центру ДПС за тел. 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів, з мобільних телефонів – за тарифами операторів мобільного зв’язку).
У неробочий час є можливість залишити запитання за допомогою сервісу «Залиште питання – ми Вам зателефонуємо» на електронну адресу: idd@tax.gov.ua (без використання кваліфікованого електронного підпису). Електронні листи повинні бути розміром не більше 976 Кб, або до 1 млн. символів.
Для самостійного пошуку відповіді на запитання необхідно зайти в мережу Інтернет на Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс або на офіційний вебпортал ДПС у розділ «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».
Запроваджена нова форма звітності
Надвірнянська ДПІ інформує про запровадження з 01 квітня 2021 року щоквартальної об’єднаної звітності з податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Податківці звертають увагу, що відповідно до Податкового кодексу України, щоквартальна звітність подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Форму звітності та Порядок її заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 та розміщено на сайті ДПС України.
Відтепер до складу звітності включено 6 додатків, які є невід’ємною його частиною. Щодо заповнення звітності, то показники відображаються з розбивкою по місяцях звітного кварталу.
Враховуючи норми п. 49.20 ст.49 ПКУ, а саме, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем, останнім днем подання звітності за 1 квартал 2021 року є 11 травня 2021 року.
Спосіб подання звітності платник обирає самостійно. Може подати особисто або уповноваженою на це особою; надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
Враховуючи загрозу інфікування гострою респіраторною хворобою COVID-19, податківці радять подавати звіти засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України “Про електронні документи та електронний документообіг” та “Про електронні довірчі послуги”.
Як виправити помилку в сумі ЄВ та реквізитах застрахованої особи після завершення строку подання Податкового розрахунку
Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – ФО, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок) затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773.
Після завершення граничного строку подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок) подається Розрахунок з типом «Уточнюючий».
Коригування у додатку «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» (далі – Додаток 1) з типом «Уточнюючий» помилки лише в реквізитах, що стосуються застрахованої особи та не стосуються сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ), у відповідному додатку з типом «Уточнюючий» проводиться з використанням ознаки «0» (якщо рядок потрібно ввести) чи ознаки «1» (якщо рядок потрібно виключити).
Заповнення «Уточнюючого» Розрахунку при коригуванні сум ЄВ проводиться з використанням типів нарахувань 2 та 3, при цьому ознака «0» (якщо потрібно ввести рядок) чи ознака «1» (якщо потрібно вивести рядок) не застосовуються.
Якщо платнику ЄВ поза межами звітного (податкового) періоду необхідно одночасно уточнити інформацію щодо реквізитів та сум нарахованого єдиного внеску стосовно застрахованих осіб у Додатку 1 до Розрахунку, поданого з типом «Звітний» або «Звітний новий», спочатку у Розрахунку з типом «Уточнюючий» платником ЄВ проводиться коригування реквізитів, які уточняються на підставі інформації з попередньо поданого Розрахунку з типом «Звітний» або «Звітний новий» з використанням ознаки «0» ( якщо рядок потрібно ввести) чи ознаки «1» (якщо рядок потрібно виключити).
Потім формується Розрахунок з типом «Уточнюючий» для коригуванні показників ЄВ з використанням типів нарахувань 2 та 3.
Для проведення коригувань платнику податків необхідно сформувати та подати Розрахунок з типом «Уточнюючий», який має містити обов’язкові реквізити, визначені в рядках 01 – 05 та у рядку 031 для платників ЄВ, а також інформацію про додатки, у яких буде проводитись коригування, та їх кількість, що визначені в рядку 06 Розрахунку.
Додатки, інформація щодо яких не коригується, у рядку 06 не вказуються та відповідно не подаються (п. 8 розд. V Порядку).
Право платника податку подати уточнюючу декларацію для отримання податкової знижки
Відповідно до п.п. 166.1.1 п. 166.1 ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (п.п. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 ПКУ).
Якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 ПКУ).
У випадку, якщо були виявлені документально підтверджені суми, що не були враховані при поданні річної податкової декларації, для реалізації свого права на податкову знижку платник податку може подати уточнюючу декларацію до 31 грудня включно наступного за звітним податкового року, оскільки право на податкову знижку надається лише за наслідками звітного податкового року.
Якщо отримав спадок – декларуй дохід
До 1 травня поточного року триває кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2020 року.
В інспекції зазначають, що одним із поширених видів доходу, який підлягає декларуванню, є дохід отриманий у вигляді спадщини. Це стосується тих спадкоємців, які отримали оподатковуваний дохід. Нагадаємо, що оподаткування залежить від ступеня споріднення спадкодавця і спадкоємця та резидентського статусу. Зокрема:
- за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
- за ставкою 5 відс. оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
- ставка 18 відс. застосовується для будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.
Ті громадяни, які у 2020 році одержали дохід у вигляді спадщини, який оподатковується за нульовою ставкою податку, мають право не подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Якщо ж у 2020 році громадяни отримали спадщину, що підлягає оподаткуванню, нагадуємо про обов’язковість подання податкової декларації не пізніше 30 квітня 2021 року.
Податковий борг: за яких умов відбувається прощення фінансових санкцій
Нормами Закону України від 04 грудня 2020 року № 1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-CoV-2» (далі – Закон № 1072) передбачено прощення фінансових санкцій за умови прискореної сплати основної суми податкового боргу платникам податків фізичним і юридичним особам окремих категорій (пункт 23 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України).
Для цього платнику податків необхідно звернутися до контролюючого органу за місцем обліку з заявою у довільній формі та забезпечити протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом № 1072 погашення грошовими коштами основної суми податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням), що виник станом на 1 листопада 2020 року, та своєчасну, в повному обсязі сплату поточних податкових зобов’язань.
Штрафні санкції та пеня будуть списані якщо:
основна частина податкового боргу (без штрафних санкцій, пені, крім несплачених процентів за користування розстроченням/відстроченням) буде погашена платником податків грошовими коштами;
це погашення буде здійснено протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом № 1072 (тобто з 10 грудня 2020 року до 09 червня 2021 року включно);
за умови, якщо платник податків забезпечить своєчасну та у повному обсязі сплату поточних зобов’язань до бюджету.
З метою надання платникам податків можливостей скористуватися цією процедурою по одному чи декількох обраних ним платежах та у межах достатньої суми коштів, яку має платник податків, заяви можуть подаватися по кожному з платежів окремо.
У відомстві зазначають, що норма пункту 23 розповсюджується на платників податків, які станом на 1 листопада 2020 року мають податковий борг, за виключенням:
- великих платників податків, що відповідають критеріям, визначеним підпунктом 14.1.24 Кодексу;
- осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з питань банкрутства;
- осіб, відносно яких наявні судові рішення, що набрали законної сили, якими розстрочено (відстрочено) стягнення податкового боргу;
- банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;
- осіб, які мають податковий борг з митних платежів;
- осіб, які мають заборгованість зі сплати санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пені.
Податкову соціальну пільгу не застосовують до авансу
Згідно із п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України платник податку на доходи фізичних осіб має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн (у 2019 році – 2690 грн, у 2020 році – 2940 грн, у 2021 році – 3180 гривень).
У разі перевищення місячної заробітної плати понад встановлений розмір, питання надання податкової соціальної пільги не розглядається, незалежно від категорії платника податку, що її одержує.
Таким чином, податкова соціальна пільга застосовується до всієї заробітної плати за місяць, а не до її частини, тобто авансу.
Підписуйтесь на Telegram-канал Державної податкової служби України https://t.me/tax_gov_ua
Спілкуйся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX»
До уваги посадових осіб територіальних громад
Державна податкова служба України з 1 січня 2021 року запровадила електронне інформування органів місцевого самоврядування.
Керівники територіальних громад мають змогу через Електронний кабінет отримувати звітність у розрізі джерел доходів та звітність у розрізі 425 тисяч платників податків – юридичних осіб про суми нарахованих та сплачених податків, сум податкового боргу та надмірно сплачених сум на відповідних територіях.
ДПС пояснює, що для отримання звітності посадовій (уповноваженій) особі територіальної громади необхідно здійснити лише чотири кроки:
Крок 1. Ввійти до приватної частини електронного кабінету за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua. Після ідентифікації будуть доступними дві вкладки:
- звітність у розрізі джерел доходів;
- звітність у розрізі платників податків – юридичних осіб.
Крок 2. Отримувати звітність у розрізі джерел доходів щомісяця, не пізніше 10 числа місяця, станом на 1 число наростаючим підсумком спочатку року.
Крок 3. Надати запит про отримання звітності в розрізі платників податків – юридичних осіб за формою J1604001 та отримати квитанцію за формою 2. Датою квитанції за формою 2 є дата прийняття запиту територіальними органами ДПС до розгляду.
Крок 4. Отримати звітність у розрізі платників податків – юридичних осіб, яка буде доступна територіальним громадам протягом 20 робочих днів з дати прийняття запиту у вкладці «Звітність в розрізі платників податків – юридичних осіб» станом на 1 число наростаючим підсумком спочатку року.