- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Верховинське село Бистрець вшанувало пам`ять славетної односельчанки Параски Плитки-«Горицвіт»

Posted By Модератор On 17.09.2021 @ 11:22 In Ми - українці | No Comments

Верховино – світку ти наш,

гей, як у тебе тут мило!».

Верховинський район – один із наймальовничіших куточків наших Карпат. У цьому прекрасному краї срібляться чисті води гірських річок, ваблять до себе запашні смерекові ліси та полонини Гуцульського краю.

мама-і-діти [1]

Сім`я Потяків (зліва направо): донечка Юля, мама – вчителька Ганна Потяк та її син Богдан.

Хто побував у цих чарівних місцях, той із захопленням згадує гостинність місцевих жителів, які оспівують свій край у піснях, коломийках та легендах. Тут завжди зустрінуть доброзичливі господарі. А ще можна помилуватися цілющим гірським повітрям, цікавими пам`ятками історії, культури, музеями Верховинщини. Саме тут засноване товариство «Гуцульщина», яке відроджує традиції, обряди й етнокультуру краю, зберігає і надихає на нові творчі здобутки Гуцульських фестивалів.

Одним із засновників Гуцульського товариства був верховинець світлої пам`яті журналіст і редактор Дмитро Ватаманюк, а також його дружина письменниця Калина Ватаманюк. Продовжує й очолює тепер громадську організацію «Всеукраїнське товариство «Гуцульщина» справжній гуцул-ватажок Карпат, досвідчений у минулому керівник органів місцевого самоврядування Верховинщини Дмитро Стефлюк. Наше Надвірнянське гуцульське товариство тісно пов`язане і творчо співпрацює зі всіма гуцульськими товариствами завдяки голові Романові Гурмаку, Ігорю Андруняку і Любові Орел, нашому прес-секретарю, молодому й енергійному, талановитому гуцулові Андрію Василіву (краєзнавець, науковий працівник Музею історії Надвірнянщини), музеєзнавцю з Білих Ослав Василеві Левицькому, керівнику редакції газети «Народна Воля» Іванові Гриджуку. У «Народній Волі» постійно висвітлюють гуцульські новини, здобутки осередків, передусім, про перебіг Гуцульських фестивалів… До речі, черговий ХХVІІІ Гуцульський фестиваль відбудеться наступного року саме у Верховині.

А ще Верховина і Криворівня та інші села цього району-сусіда славляться своїми талановитими і здібними краянами, поетами, фольклористами, етнографами. Матеріали і документи знаних краєзнавців зберігаються у селі Криворівня.

тріо [2]

Родинний сімейний ансамбль Романюків – тато Василь, син Василь і мама Параска.

Нещодавно у Верховинському селі Бистрець відбулася велична зустріч і вшанування пам`яті місцевої письменниці та самобутньої гуцульської народної поетеси, художниці, філософа, етнографа Параски Плитки-«Горицвіт» (1927-1998), яка упокоїлася у Бозі у Криворівні. Власне місія нашої поїздки надвірнянців у Верховину із Левком Непорадним (співголовою комісії із питань культури, освіти Надвірнянської районної Ради старійшин) полягала у мистецькій зустрічі з побратимом Іваном Потяком, чудовою людиною краєзнавцем, патріотом, який очолює будинок культури у с. Бистрець.

Так сталося, що ми приїхали у неділю, коли відбувалося Богослужіння у місцевому храмі (до речі, наступного року ця церква святкуватиме своє 150-річчя). Поминальну панахиду за світлої пам`яті Параску Плитку-«Горицвіт» відслужив місцевий отець-парох Віктор. Опісля свято продовжилося в Царинці, де народилася і проживала народна мисткиня. Родинна хата, на жаль, не збереглася.

По гірському хребту із Царинки відкрилися нам чудові краєвиди незабутніх Карпатських гір, полонин, плаїв, потоків, стрімких вічнозелених смерек та із Чорногірського хребта проглядалися гори Шпіци і Попіван. Усе це надавало величного колориту і краси вшанування пам`яті поетеси.

гуцули [3]

Зліва направо – Василь Зеленчук, Іван Потяк, трембітар Йосип Сова.

Місцеві жителі доброю своєю третиною, яка тут проживає, урочисто і дружньо зібралися на вшанування славної землячки. Представники інтелігенції, молодь, люди поважного віку і, звичайно, ті, котрі цінують гуцульські традиції, пам`ятки краю, історії та краєзнавства. Головну місію й організаційну роботу у святкуванні взяли на себе Іван Потяк, директор будинку культури с. Бистрець, його дружина учителька Ганна Потяк і їхня донечка Юля – головний спеціаліст відділу культури виконкому Верховинської селищної ради.

Привітальне слово мали депутат селищної ради, родич Параски, місцевий прозаїк, доброчинець Іван Сліпенчук, а також родина письменниці. Іван та Параска Мартищуки, засновники музею «Гуцульська спадщина», та їхня дочка Галина Матаржук із приємністю згадали про Параску Плитку-«Горицвіт», про її багатостраждальний життєвий і громадський шлях, борця за Незалежність України та її духовну спадщину. Сільський староста Бистреця Галина Мануляк відзначила, що необхідно досліджувати неординарну постать славної односельчанки, котра своїм життям, творчістю і боротьбою відстоювала справу України – її незалежність, державність і соборність. Відповідальний працівник музею у Криворівні Василь Зеленчук, письменник і старший науковий співпрацівник Музею Івана Франка та дослідниця і завідувачка Музею Параски Плитки-«Горицвіт» у Криворівні Василина Харук продекламували власні вірші, у кожному з яких по-своєму щиро і вдячно відчувалася самобутність письменниці. А ще Василина Харук прочитала вірші Параски, які вивчила напам`ять, бо перейнялася ними до серця і душі.

Наш земляк Йосип Сова, який проживає у Польщі, є великим знавцем народної та гуцульської творчості, приїхав зі своєю трембітою і подав клич Карпатам про Параску Плитку-«Горицвіт».

гурт [4]

Люди, котрі прибули на вшанування пам`яті Параски Плитки-«Горицвіт».

Із великою окрасою і колоритом виступили родинні ансамблі Романюків – Василь, Василь-молодший та Параска, Ватуйчаків – Роксолана та Володимир, баян – Василь Максим`юк, сопілка – Богдан Дрогомерецький. Співанкарка і піснярка Анна Остащук, якій уже виповнилося 89 років, своїми дотепними коломийками доброї півгодини звеселяла учасників святкування. Вона напам`ять могла ще не одну коломийку заспівати. Добре слово мовили збирач співанок-коломийок Михайло Палійчук та родич Параски Юрій Зеленчук. Василь Мартищук – улюблений племінник поетеси – виконував співанки на слова Параски Плитки-«Горицвіт». Він – головний ініціатор цього славного дійства.

Звичайно, весь цей творчий захід фільмували, знимкували телекомпанія «РАІ», Костянтин Ванджурак та фотохудожник Руслан Трач.

…Прекрасна наша Гуцульщина, тут живуть горяни, які у гармонії з природою , її довколишнім світом, зберігають самобутній фольклор, традиції і легенди наших предків.

Свято вшанування Параски Плитки-«Горицвіт» – самобутньої фольклористки та етнографа – вдалося завдяки людям, котрі з високим народним і мистецьким пієтетом та відповідальністю зуміли воскресити пам`ять про жінку-гуцулку, до витоків творчості якої ще будуть повертатися і заглиблюватися наші сучасники і всі, кому дорога честь, історія і майбутнє Гуцульщини.

Роман ГЛОДАН.


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2021/09/verhovynske-selo-bystrets-vshanuvalo-pamyat-slavetnoji-odnoselchanky-parasky-plytky-horytsvit/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2021/09/мама-і-діти.jpg

[2] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2021/09/тріо.jpg

[3] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2021/09/гуцули.jpg

[4] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2021/09/гурт.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.