- Народна Воля - http://volya.if.ua -

Колядують Білі Ослави

Posted By Модератор On 14.01.2022 @ 15:53 In Духовність,Ми - українці,Свята | No Comments

Уже котре століття, з року у рік, традиційно відзначають Різдвяні свята у гірському селі Білі Ослави. Як завжди, таїну Святвечора веселими колядками розкриває дзвінкоголоса дітвора, в яких тепер січневі шкільні канікули.

1 [1]

На Різдво, відразу після Богослужіння у церкві чи не всі чоловіки і жінки три колядки виконують під вікнами старої священичої резиденції. Напевно, такий велелюдний колядничий гурт, зібраний під одним будинком, заслуговує уваги книги рекордів України. А вже після обіду колядничі партії «братчиків» і «сестриць» під керівництвом обраних «березів» йдуть від хати до хати прославляти новонародженого Божого Дитятка, йдуть колядувати на церковні потреби. Усі три дні Різдвяних свят нашим селом, яке простягнулося уздовж головної вулиці на 5 кілометрів з чудовими рельєфними гербами, ходить хлопчачий вертеп «Пастушки».

Особливо вимальовується своєрідна жива картина Різдва у вечірню пору, коли засвічуються різнокольорові вогні, блистить сніг на дахівках і городах, тріщить під ногами мороз, чути дзенькіт дзвіночків та мелодійний людський спів колядок. Так відбувалося і цього разу у Білих Ославах – рідному селі Марійки Підгірянки.

ялинкка-ослави [2]

Напевно, не всі знають, що наша славетна краянка – народна вчителька й поетеса – є автором 15-и віршів-колядок та двох сценічних творів «Вертеп» і «На Святвечір».

Тому невипадково у Білоославському музеї Марійки Підгірянки його завідувач зі своєї колекції вперше влаштував книжкову виставку новорічно-різдвяних колядок і щедрівок, виданих у Києві, Львові, Ужгороді, Івано-Франківську та в Канаді. Серед яких привертають увагу малі видання збирачів і шанувальників Надвірнянщини унікальної етнографічно-фольклорної творчості Петра Поповича «Гуцульські колєди» із Микуличина, Дмитра Шовгенюка «Радість Різдвяних свят. Коляди» із Чорного Потоку, Василя Лейбюка «З колядою в кожну хату» та Василя Левицького «Чи дома, дома цей пан господар?» із Білих Ослав. До того, сам заголовок виставки «Різдво-2022» святочно-празникову «написаний» гуцульськими поясами, витканими із бісеру місцевою майстринею Анастасією Левицькою. Тоді на своєрідній презентації у сільському музеї заколядував «Нова радість стала» першокласник Чорноославського ліцею Владислав Горішний, онук автора цих слів.

У самому центрі села біля адмінбудинку Білоославського старостинського округу очільники місцевої пластової станиці імені Н. Яремчука гарно прикрасили ялинку, посаджену декілька років тому. Під нею цьогоріч збагатив півтораметровими скульптурними фігурками стаєнки-вертепу, що символізують рождество нашого Спасителя, наш багатолітній доброчинець, заробітчанин по той бік Тихого океану Мирослав Дідик.

Цього понеділка працівники культури Делятинської територіальної громади з колядками, щедрівками та новорічно-різдвяними віншуваннями побували в усіх селах із центрами старостинських округів, статус якого з позаминулого року мають Білі Ослави.

Василь ЛЕВИЦЬКИЙ,

член НСЖУ.

с. Білі Ослави.


Article printed from Народна Воля: http://volya.if.ua

URL to article: http://volya.if.ua/2022/01/kolyaduyut-bili-oslavy/

URLs in this post:

[1] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2022/01/11.jpg

[2] Image: http://volya.if.ua/wp-content/uploads/2022/01/ялинкка-ослави.jpg

© 2010 Narodna Volya. Всі права застережено.