Газета по-надвірнянськи
 

Чи загрожують Івано-Франківщині руйнівні землетруси

4 лютого 2022, 14:31 | Рубрика: Природа Версія для друку Версія для друку 6,851 переглядів

Упродовж 2021 року на території Надвірнянського району в Івано-Франківщині фахівці зареєстрували 12 землетрусів. Це – учетверо більше, ніж у 2020-му. Відповідно до інформації Головного центру спеціального контролю загалом у 2020-му на Прикарпатті спеціалісти зафіксували п’ять землетрусів: 3 – на території Надвірнянського району та два – у Долині.

землетрус

Чи загрожують Івано-Франківщині руйнівні землетруси і з чим пов’язане збільшення їхньої кількості в області, запитали наукового співробітника Карпатського відділення Інституту геофізики імені Субботіна Національної академії наук України Андрія Назаревича, інформує «Суспільне. Карпати».

– 12 землетрусів на території Надвірнянського району – це багато?

– Це – досить багато, тому що до 1994 року там взагалі не реєстрували землетрусів. Із 1994 до 2013 року на території Надвірнянського району спеціалісти зафіксували приблизно 30 землетрусів. Спочатку вони були слабкими – магнітудою 1,1-1,7. Із 1999-го сила землетрусів зростає до 2,2 балів. Пік сейсмічної активності припадає на 2008 рік – 11 подій. Потім знову певне затишшя. І зараз землетруси знову активізувалися.

– Чому землетруси виникають саме на території Надвірнянського району?

– Основна причина виникнення землетрусів і на території Надвірнянщини, і в районі Долини – горотворчі процеси у Карпатах. Вони є частиною Альпійського гірського поясу Європи, який сформувався в останні десятки мільйонів років під дією тиску Африканської тектонічної плити на південний край Західноєвропейської й південно-західний край Східноєвропейської платформ. Глобальна тектоніка й утворює наші гори. Цей процес супроводжується десь набагато сильнішими землетрусами, в нас – порівняно слабшими. Тектонічна активність має певну циклічність. І от ми фіксуємо другий період такої активізації у районі Надвірної. Це – місцеві землетруси, які виникають внаслідок активних горотворчих процесів у Карпатах. Самі Карпати на 1-2 мм у рік зміщуються на північний схід і на 1-2 мм у рік піднімаються.

– Чи загрожують Івано-Франківщині сильні землетруси?

– Сильних землетрусів в Івано-Франківщині за історичний період спеціалісти не зафіксували, хоча деякі землетруси на її території люди можуть відчувати. Проте мова не йде про руйнування будинків. До цього часу сила струшування від сильніших місцевих землетрусів становила не більше 4-5 балів, як і від останнього землетрусу 23 вересня 2021 року у Чорткові на Тернопільщині. Тобто люди їх можуть відчути. Слабкі землетруси відчуваються на вищих поверхах, якщо сильніші – то і на нижчих. У середньому один раз у 10-30 років може статися такий сильніший землетрус. Слабші ж відчуваються локально в одному-двох селах або зовсім не відчуваються. Їх спеціалісти реєструють чутливими сейсмографами.

Якщо глибина відчутного землетрусу становить 5 км, то приблизно в радіусі 5-10 км він відчувається, десь так. Жодних руйнувань такі землетруси не викликають, бо досить слабенькі, але можуть спричиняти деякі вторинні процеси, наприклад, зсуви на крутих схилах. Якщо трубопровід проходить у тій зоні, то під час сильнішого землетрусу може відбуватися певне зміщення труби, тобто може виникнути аварія. Ці процеси науковці вивчають, і на ці зони, які можуть бути потенційно небезпечними, звертають увагу під час будівництва.

– Що б ви порадили мешканцям багатоповерхівок, якщо вони відчувають ознаки сильного землетрусу?

– Не панікувати. Просто не треба нічого робити, тим більше – панікувати. Якщо десь трішки задзвенить посуд, трішки люстра похитається – нічого страшного. У нас таких землетрусів, які могли б загрожувати руйнуванням будинків, життю та здоров’ю людей, немає. Один історично відомий магнітудою 6 балів став майже 150 років тому біля кордону з Польщею, з епіцентром у Великих Мостах. Тоді пошкодилися кілька будівель. Такий землетрус раз на кілька сотень років тут може трапитися.

– Якою магнітудою зафіксовані найсильніші землетруси в Івано-Франківщині? Чи були руйнації і якого типу?

– В Івано-Франківщині найсильніші землетруси відбулися у Долині у січні, лютому та березні 1976 року магнітудою до 6. У 1974-1976 роках сейсмологи там зареєстрували понад 30 землетрусів різної сили. Їх спровокував інтенсивний видобуток нафти й газу з Долинського родовища. У 1963-му з родовища видобули 1,2 млрд м куб. газу, а у 1966-му – 2 млн тонн. Це набагато перевищило заплановані показники. Такий видобуток порушив геодинамічну рівновагу в геологічному середовищі й спровокував серію землетрусів у Долині на глибинах 2-3 км, які спричинили аварії на промислах.

– Чи є ознаки, за якими можна передбачити наближення сильного землетрусу?

– Ознак є багато і різних. Щоб передбачити землетрус, треба мати дуже потужні системи спостереження – з різною апаратурою, достатньою кількістю мереж пунктів спостережень. Такі мережі створюють, насамперед, у тих країнах, де сейсмічність і сейсмічна небезпека набагато вищі, де можуть статися загрозливі землетруси й цунамі, зокрема, в Японії, Китаї, США, Італії. Це – досить складно і коштовно розгортати такі мережі спостережень.

Щодо точного прогнозу часу землетрусу – ситуація складна, хоч відомо, що провісники є, але поки однозначності немає. І поки що вдалих прогнозів за кілька годин до землетрусу давали буквально два чи три у цілому світі.

– Чи є зв’язок грязьового вулкана у Старуні із землетрусами у Надвірнянському районі?

– Вулкан у Старуні прив’язаний до порівняно невеликого розлому. Тому зв’язок місцевих землетрусів із грязьовим вулканом може бути, якщо вони відбуваються на розломі, яким ці грязі виходять на поверхню.

– Чи є ймовірність виникнення техногенного землетрусу у Калуші?

– Імовірність є. У Калуші у 1987 році стався землетрус, спричинений процесами у гірничих виробках калійного рудника. Як тільки у ці виробки потрапила вода, вона почала розчиняти ті породи, які містять солі. Порода у стінках гірничих виробок починає розчинятися, несуча здатність стінок зменшується і породи покрівлі виробок провалюються. Таким чином, утворюються карстові провали. Імовірність виникнення землетрусів є, оскільки ті шахтні поля затоплюються.

– Чи можна уникнути у Калуші карстових провалів?

– Якщо ті шахти вже залиті й вода розчиняє породи, одна надія є на те, що вода у шахтах не циркулює. Просто затече, розчинить калійні солі до такого рівня, що розчин стане насичений, і процес розчинення припиниться. Але якщо у ті виробки потраплятиме нова прісна вода, то процес не зупиниться, аж поки шахта не завалиться.

Щоб визначити, що реально відбувається у зонах таких виробок, і як можна зупинити такі небезпечні процеси, вчені нашого Карпатського відділення Інституту геофізики імені Субботіна разом із фахівцями Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу проводять спеціальні геофізичні дослідження. Вони багато років уже працюють у Калуші, останніми роками також у Стебнику на Львівщині й у Солотвино на Закарпатті, де в зонах місцевого калійного рудника і соляних шахт відбуваються такі ж процеси.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!