25 лютого 2022, 10:51 | Рубрика: Природа
Версія для друку
4,197 переглядів
Відповідно до ст. 88-1 Кодексу України за незаконне придбання та збут об’єктів рослинного світу, зокрема, первоцвітів, передбачено накладення штрафу від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів рослинного світу чи без такої. Ця стаття Кодексу: ті самі дії, але вже вчинені щодо об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів рослинного світу.
Ст. 90 вказує, що знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення рослин із природного середовища, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого і на посадових осіб – від п’ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.
Під загрозою знищення в Івано-Франківщині, на превеликий жаль, є особливо популярні до продажу підсніжник звичайний, шафран Гейфелів (крокус), пролісок дволистий, білоцвіт весняний, ведмежий часник (черемша).
Зникне попит на незаконну купівлю квітів – зникне і пропозиція їх. Чому б не подарувати квітку в горщику, яку через деякий час можна пересадити у ґрунт, тим більше, що період краси зірваних первоцвітів дуже малий.
А для особливо самовпевнених торговців «забороненими» первоцвітами, зібраними на території об’єктів природно-заповідного фонду України (національних парків, заповідників тощо), повідомляємо, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів від 23.12.2021 року «Про затвердження спеціальних такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» значно збільшені штрафні санкції. Зокрема, за незаконний збір або знищення дикорослих трав’янистих рослин, лісової підстилки, лікарських рослин, дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, другорядних лісових матеріалів – штраф від 30 до 7595 грн. І , що є дуже істотним, розмір шкоди, заподіяної природно-заповідному фонду, згідно зі згаданою постановою обчислюють з урахуванням індексу споживчих цін (індексу інфляції) та коефіцієнта, яким визначають особливу природоохоронну цінність територій та об’єктів природно-заповідного фонду.
Василь КИСЛЯК,
начальник відділу
державної охорони природного
заповідника «Горгани».
Олег САВЧУК,
провідний фахівець сектору
еколого-освітньої роботи заповідника.