Газета по-надвірнянськи
 

Володимир ПАСЬКО: «Перемога над ворогом дасть кожному з нас оцінку за працю під час воєнного стану»

6 травня 2022, 11:58 | Рубрика: В обороні держави, Новини Версія для друку Версія для друку 502 переглядів

Голова Надвірнянської районної військової адміністрації Володимир Пасько про нинішню ситуацію у Надвірнянщині Допомога територіальній обороні Надвірнянського району

ПАСЬКО

Згідно з Указом Президента України та Законом України про територіальну оборону певні обов`язки покладені на райдержадміністрації. Зокрема, райдержадміністрація прийняла програму підтримки територіальної оборони. Оскільки РДА не має своїх коштів і матеріальних ресурсів, то звернулася до всіх територіальних громад району, які прийняли власні програми матеріально-технічної та продуктової допомоги згаданому військовому підрозділу і котрі виконані до початку бойових дій. Коли почались воєнні дії і батальйон почав чисельно поповнюватися, то з`явилися нові виклики і проблеми. У державі під час процесу децентралізації кошти з урядового рівня перейшли на місця до територіальних громад. РДА коштів не має і може розпоряджатися тільки тими фінасовими ресурсами, які їй як субвенцію надають територіальні громади.

Проблеми, які виникли у новоствореного батальйону територіальної оборони Надвірнянщини, у міру можливостей вирішуємо. Районна військова адміністрація звернулася з листами до всіх тергромад щодо невідкладної допомоги з укомплектуванням батальйону, але за короткий часовий відрізок це зробити важко. Більшість бійців, які добровільно поповнили батальйон, мали теж знати і дотримуватись своїх обов`язків як військовослужбовці щодо перебування, облаштування, побуту тощо згідно із законодавством. Можливо, дехто із бійців був і незадоволений наявним, але на території, де не велися бойові дії, тобто, у нашому краї, вони основним були забезпечені. За короткий термін ми, що могли, те й зробили.

Зараз, коли батальйон перебуває у зоні бойових дій, він повністю підпорядковується і перебуває у законодавчому полі Збройних Сил України щодо комплектування, спорядження, матеріального постачання тощо. За добровільної згоди територіальних громад, оскільки у ході децентралізації бюджетні кошти залишилися у них, вони можуть добровільно допомагати армії. Тому у міру можливостей вони за рахунок своїх і коштів доброчинців, підприємців, релігійних громад, громадських організацій, жителів надають гуманітарну допомогу автотранспортом невоєнного типу, одягом, продуктами харчування, будматеріалами, предметами побуту тощо. Усі голови територіальних громад стараються щотижня відправляти згадану допомогу, чітко усвідомлюючи, що у державі ситуація непроста.

Треба чітко нам усім зрозуміти, що війна такого небаченого маштабу виявилась для нас неочікуваною. Кількість воїнів-захисників із Надвірнянщини у Збройних Силах України у рази перевищує кількість бійців батальйону тероборони, який зараз став складовою частиною ЗСУ. Ми переконані, вважаємо й гордимося, що усі хлопці-бійці з нашого району – усі без винятку – герої-захисники. Однак маємо розуміти й те, що перші два-три тижні перебування у зоні бойових дій є найважчими. Тому, як мовиться, на ходу доукомплектовуємо цей підрозділ. Нічого не тримаємо у шухлядах: усе, що маємо, що купляємо – усе передаємо на фронт. Найближчими днями матимемо зустріч із підприємцями району і спільно намітимо програму додаткових подальших дій щодо допомоги усім бійцям ЗСУ, зокрема, і тероборони, хоча ми їх тепер не ділимо, вони є однією цілісною воєнною структурою наших захисників.

Окрім того, разом із територіальними громадами робимо усе можливе, щоб тимчасово переміщені особи (а їх у нашому районі за станом на 4 травня ц. р. офіційно зареєстровано 25 625 осіб) мали належні умови проживання, побуту, харчування та необхідне медичне обслуговування. Ми однозначно максимально допомагаємо і нашим бійцям, і переселенцям.

Надвірнянська районна військова адміністрація не бачить змісту і сенсу піаритися й систематично виставляти фотографії про те, що ми робимо, чим займаємося, як і скільки допомагаємо бійцям у дні воєнного стану. Прийде час, час Перемоги, і ми представимо усі документальні докази того, що, як, коли, кому і в якому об`ємі ми робили і допомогли під час війни. Це не наш шлях – піаритися на війні. Але, повторюю: для мене, як голови районної військової адміністрації, шлях, спосіб піару – не є вибором і щоденною потребою. Про те, чим ми допомагаємо і що конкретно відправляємо, знає командування батальйону тероборони, з яким ми постійно контактуємо у ці дні і стараємося якнайскоріше і якнайповніше виконувати його офіційні заявки на певну допомогу.

Однак треба розуміти, що в армії є певна ієрархія. Ми не можемо з десятками і сотнями людей, зокрема, бійців, напряму контактувати, бо це фізично неможливо у нинішній воєнний час. Тому бійці зі своїми потребами мають звертатися безпосередньо до свого військового керівництва. Всім допомогти одночасно ми не можемо. Ми знаємо про проблеми з дизельними і бензиновими генераторами, автотранспортом та іншими матеріалами. Спільно з головами ТГ намагаємося все це «закрити», але, наголошую: за короткий термін це все виконати поки що не встигаємо. Гарантую, що, коли наші бійці вийдуть на «нульову позицію», то вони матимуть від держави все необхідне згідно з офіційними заявками їх військового керівництва.

Вважаю, що у час війни неприпустимо говорити і розповсюджувати необгрунтовані і бездоказові речі про Президента України, представників його команди на місцях. Впевнений, що оцінка усім, котрі пробують займатися саботажем, безпідставними звинуваченнями на адресу посадових владних осіб, які у законодавчому полі не мають повноважень на виконання тих чи інших функцій управління тощо, буде дана правоохоронними органами. Вимагати певних речей у районної військової адміністрації тоді, коли таке є законною урядовою компетенцією Збройних Сил України, це є маніпуляцією і збурюванням громадської думки. Люди, котрі пішли захищати нашу країну у зону бойових дій, мають усвідомити вимоги і проблеми воєнного часу та ЗСУ.

Про ситуацію з переселенцями

Найближчим часом у нашій області у декількох місцях планують розпочати будівництво житла для тимчасово переміщених осіб площею 100 тисяч квадратних метрів. Для цього підбирають відповідні земельні ділянки. На це житло право власності матиме держава, а тимчасово переміщені особи – на тимчасове користування. Коли жителі-переселенці повернуться у свої рідні домівки, то ці квартири надаватимуть військовослужбовцям.

У нашому районі зараз є обмежена можливість прийняти додаткову кількість потребуючих переселенців. Однак у першу чергу надамо прихисток для жінок і дітей. Ми приймаємо централізовано людей із евакуаційних поїздів, а нецентралізовано – тих осіб, котрі приїхали своїм транспортом і за власні кошти, допомагаючи їм із поселенням та винаймом житла. Що стосується нарікань чи скарг щодо завищення орендної плати за винаймане житло у нашому районі, то офіційних звернень у РВА від переселенців не надходило.

Процес соціальних виплат переселенцям уже нормалізувався попри початкову одноразову «раптову хвилю» по всій державі, коли не витримували навантаження відповідні урядові комп`ютерні програми.

Про гуманітарну допомогу із-за кордону

Штаб оборони району ще на початку своєї діяльності прийняв рішення, що всією гуманітарною допомогою, яка надходить у район, будуть займатися керівники територіальних громад напряму. Всіх, котрі бажають і мають можливість надати таку допомогу із-за кордону і всередині країни, ми скеровуємо до голів тергромад, які взяли на себе у воєнний час найважчий тягар із допомогою – облаштуванням, поселенням, харчуванням. У територіальних громадах переселенцям видають сухі пайки, або, де мали можливість, відкрили соціальні їдальні. Вся гуманітарна допомога із-за кордону і внутрішня розподіляється в тергромади, де ведуть чіткий облік і звітність про її отримання і конкретний розподіл. Наголошую: у нашій державі встановлена кримінальна відповідальність за нецільове використання гуманітарної допомоги і про це знають у кожній тергромаді.

Що стосується надання виробничих площ у нашому районі для великого бізнесу із міст, де продовжуються бойові дії, то ми не маємо такої можливості, хоча невеликі швейні підприємства ми розмістили у себе.

Про співпрацю з народним депутатом України і районною радою

Надвірнянська районна військова адміністрація у ці воєнні дні працює в єдиному ключі з народним депутатом України Василем Вірастюком і районною радою. Василь Вірастюк концентрує і надає свою допомогу для людей, які гостро її потребують і зазнали терпінь внаслідок воєнних дій. Він особисто їде «на передок» у ті поруйновані ворогом міста із гуманітарною допомогою і завдяки своїй упізнаваності має можливість заїхати у такі населені пункти, в які не кожний волонтер може добратися. Його всі знають, сам сідає за кермо буса і прямує до потерпілих. Коли має можливість, то бере участь у засіданнях Штабу оборони району.

Голова районної ради Олександр Кеніз, як член районного Штабу оборони, займається конкретною реальною роботою разом із депутатами та працівниками виконавчого апарату районної ради. Систематичні фотозвіти своєї роботи голова і районна рада, як і районна військова адміністрація, не вважає за потрібне піарити.

Наше основне завдання – виграти війну, здобути перемогу. Розуміємо, що нашим хлопцям у «гарячих точках» у зоні бойових дій дуже тяжко і непросто, тому стараємося робити все, що в наших силах.

Побажання – для бійців-захисників, краян і переселенців

Російська військова агресія триває. Багато країн світу на чолі із США, Великобританією і Польщею надають зараз Україні найнеобхідніше – важке озброєння. Прийнята програма ленд-лізу. Допомога надходить. Наші бійці освоюють нову сучасну воєнну техніку. Як світанок завжди настає зранку, так само вірю, що такий світанок настане для нашої України. Ми здобудемо перемогу, після якої почнемо відбудовувати державу за новими правилами і вимогами європейської та світової цивілізації.

Бажаю якнайшвидшої перемоги, щоб наші бійці-захисники повернулися із перемогою живими, здоровими і неушкодженими.

Переселенців запевняю, що Надвірнянський район – це район християнський, гостинний, ми надаємо і надаватимемо їм прихисток і житлом, і побутом, і харчуванням. Маємо усі усвідомити у ці дні, як ніколи, що у нас – єдина держава і єдиний народ, і гасло «Слава Україні!» «Героям Слава!» має стати для нас справою честі й гордості у відстоюванні незалежності нашої Держави.

Наш кор.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!