Газета по-надвірнянськи
 

Завітайте на виставку – підтримайте захисників України

17 червня 2022, 11:53 | Рубрика: До відома краян, Новини Версія для друку Версія для друку 190 переглядів

2 червня, на світле свято Вознесіння Христового, у Музеї історії Надвірнянщини відкрилася виставка прикрас із бісеру «Пацьоркове намисто – скарб і оберіг нації». Тут представлені бісерні прикраси майстринь – надвірнянки Уляни Василенко та багатюща (понад тисяча робіт) спадщина Алли Байдак (1938-2020) із Тернопільщини.

Уляна-Василенко

Уляна Василенко народилася та проживає у Надвірній. У 1999-му закінчила Прикарпатський університет ім. В. Стефаника за спеціальністю «Образотворче мистецтво і креслення». Відтоді працює вчителем образотворчого мистецтва і трудового навчання у Надвірнянському ліцеї № 2. Її учні є неодноразовими переможцями обласних і всеукраїнських конкурсів із бісероплетіння.

Завжди любила вишивати і плести. Працювати з бісером (пацьорками) почала у 2006-му – художня вишивка бісером, а з 2012-го виготовляє з бісеру прикраси. Спочатку – в’язані намиста із пацьорок, а згодом – котильйони, ґердани, силянки.

Уляна Василенко – учасниця Гуцульських фестивалів у Надвірній (2016), Рахові (2017), Коломиї (2018). Також вона – учасниця конференції «Ґердан – спадщина віків» (м. Косів, 2020), Всеукраїнського пленеру майстрів бісероплетіння (Верховина, 2020), виставки виробів у м. Галич (2020).

Торік пані Уляна стала учасницею найбільшої виставки ґерданів «Ґердан – спадщина віків» в Івано-Франківському краєзнавчому музеї. Під час цієї виставки встановлено національний рекорд «Найбільша кількість ґерданів ручної роботи в одній експозиції».

Друга майстриня, спадщина якої представлена на виставці «Пацьоркове мистецтво – скарб і оберіг нації» – це майстриня художньої вишивки і виробів із бісеру, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України (2001) Алла Байдак (1938-2020). На жаль, 10 грудня 2020 року вона відійшла у Вічність…

Її спадщину син Вадим передав Уляні Василенко і завдяки їй жителі та гості нашої громади можуть нині познайомитися з творчістю Алли Байдак та допомогти ЗСУ. Адже роботи пані Алли продають, а частину виручених від їх реалізації коштів використають на благодійність.

Народилася пані Алла 14 березня 1938 року в місті Городня на Чернігівщині. 1944-го з батьками переїхала у с. Максимівку Збаразького району Тернопільської області, а 1949-го – у Збараж. Закінчила Тернопільський державний медінститут (нині – Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського).

Проживала і творила майстриня у Тернополі. Учасниця міжнародних, всеукраїнських, обласних виставок, етнографічно-мистецьких свят. Володіла такими техніками вишивання: хрестик, низинка, гладь, а також нанизування і ткання з бісеру. Виготовляла рушники, чоловічі сорочки, доріжки, а також силянки і гердани з бісеру.

Її спадщина налічує понад 1200 робіт, значну частку яких нині можна оглянути і придбати у нашому музеї.

Ласкаво просимо!

Уляна БОШКО,

зберігачка фондів Музею

історії Надвірнянщини.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!