Газета по-надвірнянськи
 

Віче на Пнівському замку: 33 роки

23 вересня 2022, 12:58 | Рубрика: Історія і сучасність Версія для друку Версія для друку 4,478 переглядів

У суботу, 24 вересня, минає 33 роки, як на Пнівському замку у крайню четверту вересневу неділю 1989-го відбулося перше демократичне віче на теренах Надвірнянщини.

Віче3_1

Організаторами і найактивнішими учасниками, своєрідним серцем віча стали меморіалівець, член Української Гельсінської Спілки Федір Ковтун, Марія Ісо­пенко, Ангелина Вдовчин, Марта Мітрошина, Ярослав Бучко, Богдан Березицький, Михайло Плитус, Роман Кисілевський, Микола Вірстюк, Ольга Фуфалько, Ярослав Лазорко, Богдан Полатайко, Степан Зваричук, Богдан Яківців, Михайло Бойчук, Володимир Семків (ведучий). На свої зустрічі-засідання подалі від «недремного ока» організатори віча збиралися у центральній районній бібліотеці, приватних оселях Ліди Олендій, отця Степана Кисілевського, Марії Ісопенко, Марти Мітрошиної, Ольги Фуфалько, на березі річки Бистриці Надвірнянської.

На вічі виступив серед численних промовців відомий поет-політв`язень Тарас Мельничук – майбутній Шевченківський лауреат, а благословив віче отець Степан Кисілевський.

Віче заявило: одностайні вимоги – проголошення незалежної суверенної соборної Української Держави, про створення Національних Збройних Сил України, а також рішучий одностайний протест проти комуністичної партії та її влади, проти її колоніальної антиукраїнської політики, про визнання української мови єдиною державною в Україні, про потребу оновлювати владу – від низів до верхів новими людьми-фахівцями – патріотами України. Особливо зверталися до освітян – наповнювати навчальний і виховний процес національним духом, розпочати вивчати справжню історію України, зокрема, національно-визвольного руху, а не її московський покалічений, спотворений варіант-«сироїжку», звернулося до всіх краян, інтелігенції і духовенства – відроджувати повсюдно українські національно-релігійні свята, звичаї, обряди, відзначати пам`ятні дати і події в історії України тощо.

Віче на Пнівському замку у наші дні, коли Україна героїчно бореться з російською агресією, вимагає високої і непідробної відповідальності конкретних носіїв влади перед народом, депутатів усіх рівнів перед виборцями; утвердження справжньої українськості Української Держави, кличе до невідкладної боротьби проти роз`їдаючого суспільство ганебного явища – корупції; відверте застереження політиканам-пройдисвітам і недругам України не зазіхати на державну, національну, територіальну цілісність України; є вічним покликом і поривом простолюдина відстоювати свої людські, національні і трудові права і змагатися за сучасну європейську цивілізовану Державу, за розвиток громадянського суспільства; це попередження, що зло всередині країни та його носії за її межами будуть покарані, а неправда повік не залишиться не розкритою.

Пнівське віче – це воля, свобода, правда, патріотизм і жертовна праця на благо України. Вивчаймо, шануймо і памятаймо Пнівське віче. Йому – 33 роки.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!