Газета по-надвірнянськи
 

У Зеленій вшанували пам’ять воїна УПА Михайла Зеленчука-«Деркача»

7 жовтня 2022, 11:11 | Рубрика: Історія і сучасність, Пам`ять і шана Версія для друку Версія для друку 4,035 переглядів

27 вересня, у свято Воздвиження Чесного Хреста Господнього, у Зеленій Пасічнянської територіальної громади відзначили 98-му річницю від дня народження Михайла Юрійовича Зеленчука – учасника українського національно-визвольного руху, члена ОУН, воїна УПА на псевдо «Деркач», політв’язня радянських тюрем і концтаборів, члена Головного проводу Конгресу Українських Націоналістів, голову Всеукраїнського Братства ОУН-УПА з 1991 року по 2012 рік.

Зелена

На спільну молитву за душу спочилого родича, побратима, друга, односельчанина на сільському цвинтарі біля місця його останнього спочинку зібралися близька та далека родина повстанця, бойові побратими-упівці Ярослав Юрциняк, Петро Голига, ветерани ОУН-УПА, Голова Всеукраїнського братства ОУН-УПА Богдан Борович, керівник станиці Братства ОУН-УПА Надвірнянського району Євдокія Непеляк, представники Івано-Франківської міської станиці Братства ОУН-УПА, депутат районної ради Ігор Білоган, керівники і депутати Пасічнянської сільської ради і Зеленського старостинського округу, учнівська молодь, жителі Зеленої та навколишніх сіл.

Біля підніжжя пам’ятника Михайлові Зеленчуку, збудованому відомому земляку вдячними краянами, відправили поминальну панахиду, яку очолив настоятель церкви Святого Димитрія та церкви Зіслання Святого Духа о. Володимир Андрусяк у співслужінні пароха с. Максимець, настоятеля церкви Покрови Пресвятої Богородиці о. Григорія Данчишина. Отці спільно з усіма учасниками схилили голови перед пам’яттю Михайла Зеленчука та усіх українських Героїв, які боролися за Незалежність України і тепер борються у російсько-української війни.

– Молячись за його безсмертну душу, ми випрошуємо у Бога ласки, благословення, миру і спокою для нашої держави. Кожна така подія, кожна Свята Служба Божа мають нас змінювати і ми маємо щось робити, щоб наша держава могла розвиватися і розквітати, – наголосив о. Володимир Андрусяк.

Про Патріота своєї держави Михайла Юрійовича, про його тернистий життєвий шлях розповіла керівниця станиці Братства ОУН-УПА Надвірнянського району Євдокія Непеляк. «Ройовий, чотовий УПА у сотні «Крука», куреня «Довбуша», бунчужний куреня «Бескид» ВО-4 «Говерля» (1946-1947), районовий референт СБ Надвірнянщини. 1948-1955 – у підпільній структурі ОУН, хорунжий УПА Михайло Зеленчук, який зиму 1953-1954 років перебував в одній криївці з командиром ВО-4 «Говерля» Миколою Твердохлібом-«Громом». Засуджений до розстрілу, смертну кару замінили на 25 років каторги. Відійшов у Вічність 19 січня 2013-го на 88-ому році.

309412117_553773400082453_8

Молоді роки синьоокого гуцула проходили по тюрмах. Присілки с. Зелена Фентираль, Черник, Максимець освятили душу Михайла Зеленчука, тож він залишив для нащадків збірку пісень УПА, яку він уклав спільно з доценткою Івано-Франківського музичного коледжу ім. Д. Січинського Любою Дейчаківською, й Українських Січових Стрільців та книгу спогадів «Останні сальви». Зумів організувати своїх побратимів по всій Україні та провести І Великий Збір вояків ОУН-УПА (квітень 1991 р.), на якому його вибрано Головою Всеукраїнського Братства ОУН-УПА. Був знайомий з багатьма політичними лідерами, колишніми політв’язнями, зокрема, В`ячеславом Чорноволом, Левком Лук’яненком, братами Горинями, членами Гельсінської Спілки. Також багато зусиль Михайло Зеленчук доклав, аби бандерівка Слава Стецько (одна з провідних діячок ОУН та Антибільшовицького блоку народів, Перший лідер партії Конгрес Українських Націоналістів) увійшла у Верховну Раду України (Ярослава Стецько – народний депутат України 2-го, 3-го та 4-го скликань).

  • А ще Михайло Зеленчук був зятем греко-католицького священника отця Лопатинського, який перебував і з ним (Зеленчуком) у тюрмі. Він ініціював разом зі своїми побратимами-повстанцями спорудження відпочинкового комплексу «Говерла» у м. Моршин, в якому оздоровлюються воїни ОУН-УПА, політв’язні, реабілітовані, сучасні Герої-бійці, які борються проти московського окупанта.
  • Українська держава високо оцінила вклад воїна УПА у розбудову Української держави. Нагороджений Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2008 р.), Срібною медаллю Об`єднання колишніх вояків українців Великої Британії. Він – почесний комбатант Франції. Найбільша заслуга його та, що він дочекався Соборної, Незалежної Української Держави», – такими основними тезами з розповіді-спогаду про великого сина України поділилася Євдокія Непеляк.

Про Михайла Зеленчука згадали бойовий побратим повстанця, упівець Ярослав Юрциняк, житель Зеленої Іван Мельник, голова Всеукраїнського Братства ОУН-УПА Богдан Борович, доцент кафедри педагогіки та освітнього процесу менеджменту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Наталія Салига, племінник Михайла Зеленчука Іван Зеленчук та Пасічнянський сільський голова Андрій Гунда.

- Нема в нашій громаді родини, в якій не було воїнів ОУН-УПА. У Пасічнянській громаді десятки могил, в яких поховані відомі й невідомі герої визвольних змагань, а в теперішній час немає родини, з якої батько, син, близький родич чи сусід не став учасником російсько-української війни. Від Пасічнянської громади 326 відважних воїнів захищають у ці дні нашу громаду та Україну на передовій, – наголосив Андрій Гунда.

Він також зазначив, що з наступного навчального року в закладах освіти Пасічнянської громади започаткують добровільні факультативи з вивчення історії рідного краю, на які запрошуватимуть учасників визвольних змагань, котрі матимуть можливість донести до молодого покоління події історичних часів, дійовими особами якими вони стали.

«Колискову», присвячену пам’яті всіх Героїв визвольних змагань і Героїв російсько-української війни, яка написана у с. Фитьків, заспівала фитьківчанка Оксана Івасик, а учень Зеленського ліцею Андрій Сем’янів душевно прочитав патріотичного вірша-молитву «Я помолюся за вас, брати і сестри», присвячений всім тим, котрі віддали життя за Україну.

Від депутатського корпусу Пасічнянської сільської ради, учнівської молоді Зеленського ліцею, Максимецької гімназії щиру подяку всім організаторам за проведення такого заходу склала депутат Пасічнянської сільської ради Наталія Кузюк та прочитала власного вірша, якого присвятила пам’яті Михайла Зеленчука.

Інф. Пасічнянської ТГ.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!