Сумний був той Святий Вечір в 46-ім році,
По всій нашій Україні плач на кожнім кроці.
Слова колядки, винесеної в епіграф, яка звучить на Різдвяні празники протягом трьох поколінь, особливо актуальні у теперішній час. Треба лише змінити дату у другому рядку.
Цьогоріч майже кожна родина у гірському селі Білі Ослави з великим сумом сідала за стіл Святого Вечора. Не одна родина, за давньою традицією, у макітру з кутею ставила по кілька зайвих ложечок на знак поваги своїх рідних, які з різних причин не могли бути разом. У багатьох білоославських оселях через російсько-українську війну не дочекалися рідних. Бо, одні в окопах на фронті, інші віддали життя у боротьбі за неньку-Україну, одні поранені перебувають у військових госпіталях, а інші затрималися на волонтерських шляхах, а ще більше воєнне лихоліття розкинуло, особливо молодь, на чужину, за кордон на європейському та американському континентах.
Та попри всі негаразди горді горяни Білих Ослав – рідного села відомої поетеси і свідомої патріотки України Марійки Підгірянки – своєю працею і сильним духом наближають нашу Перемогу.
Білоославчани добрими справами для захисту української землі розпочали Новий 2023 рік. Першого, другого і третього днів Різдвяних свят колядничі партії «братчиків», як завжди, від хати до хати, а також до тимчасових помешкань переселенців, колядували на потреби церкви, а тепер ще й на допомогу Українським Збройним Силам. І ще у ці дні добрий сільський ґазда-пенсіонер Микола Шерб`юк зібрав однодумців, які ходили колядувати до домівок, родичі яких на передовій.
За два дні перед новоріччям із колядою на допомогу захисникам на східних рубежах нашої держави у Білоославський старостинський округ завітали щедрувальники із містечка Делятин – центру Делятинської територіальної громади разом з очільником Богданом Клим`юком та музичним супроводом відомого ансамблю «Черлені пацьорки» (кер. Володимир Черленюк).
У ці святкові різдвяні дні білоославчани вперше приймали колядників із Баня-Березівського Свято-Троїцького чоловічого монастиря, що у Косівщині, з ігуменом Афанасієм Лазаровичем.
Величним піснеспівом колядок і щедрівок вирували Білі Ослави і на Йорданські свята. По селі, вже вп`яте, пішли 17 колядницьких гуртів, щоб зібрати грошову поміч важкохворим односельчанам. Цього разу «берези» нарахували 325 тисяч гривень.
Така своєрідна благодійна акція, започаткована у 2018 році молодими ентузіастами інженером Надвірнянського НГВУ Романом Боднаруком, нині бойовим офіцером на Харківському напрямку, та місцевим учителем Миколою Дячуком, тепер першим старостою Білоославського старостинського округу, добре прижилася і дістала гарне схвалення.
Крім того, у «пункт незламності», розгорнутий у нашому селі, де можна не тільки зарядити мобільні телефони, почитати газети, у т. ч. і «Народну Волю», небайдужі горяни знесли різдвяно-йорданські смаколики, які відправили українським героїчним захисникам на Запорізькому напрямку.
«Хай милостивий Господь доєднає і наші щирі молитви за їх здоров’я і благополуччя.
А всім колядникам і всім жертводавцям нехай Господь дарує свої благодаті. І хай не збідніє рука даючого…
Молимо Бога за щасливий Новий рік, за якнайшвидшу перемогу над нашим ворогом, за мир у нашій Україні! Щоб всі наші хлопці – односельчани живими і здоровими повернулись додому.
З нами Бог, за нами правда і перемога!», – звернувся до односельчан із повагою, з подякою та з гордістю староста Білоославського старостинського округу Микола Дячук».
Василь ЛЕВИЦЬКИЙ,
завідувач Білоославського
Музею Марійки Підгірянки.