Газета по-надвірнянськи
 

У Пасічнянській громаді представили книги місцевих авторів Парасковії Лахви та Євгена Луціва

13 січня 2023, 12:02 | Рубрика: Людина та її справа, Творчість Версія для друку Версія для друку 3,454 переглядів

Пасічнянська територіальна громада – громада працьовитих, гостинних і талановитих людей, закоханих у свій рідний край, у пісню і гарне слово, і ці талановиті люди, які є патріотами рідної землі, є славою і гордістю нашої мальовничої громади. Літературна скарбниця видань місцевих авторів нашої громади поповнилася двома новими виданими книгами, які торік вийшли у світ у ТОВ «Надвірнянська друкарня» завдяки проекту підтримки книговидання місцевих авторів, започаткованому в Пасічнянській громаді за ініціативи сільського голови Андрія Гунди при підтримці депутатського корпусу.

Щоб познайомити жителів громади, які дружать із друкованим словом та є поціновувачами творчості місцевих авторів, відділ культури управління освіти, культури, молоді та спорту Пасічнянської сільської ради зорганізував творчу зустріч громадськості з авторами нововиданих книг Парасковією Лахвою та Євгеном Луцівим, яка відбулася у Пасічнянському ліцеї.

Привітати авторів з довгоочікуваною подією в їхньому житті прийшли друзі, колеги по роботі і шанувальники творчості Парасковії Лахви та Євгена Луціва, а також керівник громади Андрій Гунда, начальник відділу культури управління освіти, культури, молоді та спорту Пасічнянської сільської ради Олексій Томин, директор Пасічнянського ліцею Роман Садрук. На правах господарки виступила завідувачка сільськими бібліотеками Пасічнянської тергромади Надія Осташук, яка представила авторів презентованих книг «Відлуння скрипки» Парасковію Лахву, «Мандрівки Пасічною» Євгена Луціва та розповіла про їхній творчий шлях.

  • Парасковія Лахва – людина зі щирою душею і незлобливим серцем, яка здатна побачити у житті щось добре, красиве, вічне, є філологом за професією та покликанням (довгий час працювала у Пасічнянській ЗОШ І-ІІІ ст. (тепер Пасічнянський ліцей) учителем словесності), ще у молодості зуміла відчути тонкі струни рідного слова і захопилася ним.

«Парасковія Лахва каже, що прозу їй нашептали гори. Насправді ця маленька книжечка – результат багаторічного спілкування з людьми, добрими, порядними, зневіреними й задоволеними, щасливими й не дуже, серйозними і з почуттям гумору. Тому деякі твори названо бувальщинами, багато в них і автобіографічного. І саме з батьківської хати авторка винесла найбільший скарб – щирість і доброту, піднесену до культу пошани до батьків, священну пам`ять про родинні традиції та мамину й татову науку», відзначає у передньому слові літературний редактор книги Марія Візінська.

Її новели, замальовки й вірші друкувалися у газетах «Світанок», «Народна Воля», у часописі «Грегіт», альманасі «Джерельні дзвони», а «Відлуння скрипки» – це перша книжка Парасковії Лахви, яка є результатом багаторічного спілкування авторки з людьми.

  • Євген Луців – місцевий краєзнавець, учитель Пасічнянського ліцею, уже відомий широкому колу читачів на теренах Надвірнянщини та Прикарпаття своїми книгами «Бойове мистецтво гуцулів», «Люди з легенди. Життя та боротьба Мирона і Марти Свідруків», «Гуцульська магія», «Від «пасіки» до Пасічної», «Чорти ми лісові», «Замовлені від кулі і шаблі», «Просвіта» Надвірнянщини», «Святі і страшні. Партизанська тактика боротьби українського вільного козацтва». І в добірку цих видань вдало вписалася нова книжка автора «Мандрівка Пасічною», яка є туристичним путівником.

Праця Євгена Луціва над згаданими виданнями є багатогранною та полягає в історичних, етнографічних дослідженнях, а також – усної народної творчості, легенд, переказів, етнографічних груп українців, зокрема, духовного світу гуцулів та дослідження про героїчну боротьбу наших краян під час національно-визвольного руху козацької доби, ОУН, УПА.

Книга «Мандрівки Пасічною», як продовження всіх цих досліджень Євгена Луціва, розповідає про походження та історію Пасічної від найдавніших часів і до теперішніх днів, та є екскурсійним путівником вулицею Софії Галечко (є центральною вулицею с. Пасічна), до села Букове та Бухтівецького водоспаду. У книжці також можна прочитати легенди, пов’язані з походженням місцевих географічних назв, назв гір, річок, потічків с. Пасічна.

Роман Садрук, директор Пасічнянського ліцею, привітав презентантів з творчими здобутками та подарував присутнім мелодійну пісню «Моя стежина» на вірші Андрія Малишка та музику композитора Платона Майбороди, яка вдало доповнила атмосферу презентації.

Парасковія Лахва коротко розповіла про себе, свій творчий шлях, про своїх рідних та близьких, котрі розказували їй про минуле нашого краю, і що більшість членів її родини стали прототипами її творів та були першими читачами її поезій та новел. Завершила пані Парасковія свою душевну розповідь старовинною піснею «Коби не мороз…», в якій розповідається про долю дівчини, яку батьки примусово віддали за нелюба.

Андрій Гунда висловив надію, що такі творчі люди, як Парасковія Лахва, своєю творчістю прославлятимуть нашу громаду, зроблять її відомою, і побажав авторці всебічно розвиватися, готувати нову книгу та пообіцяв всебічну підтримку у виданні нової книжки.

Євген Луців наголосив, що його книга-путівник про основні туристичні об’єкти села Пасічна сприятиме розвитку цього села, адже туризм є перспективним напрямком у наповнення бюджету громади. Також він розповів про свої нові творчі напрацювання і плани, які, на жаль, зруйнувала російсько-українська війна, зокрема, цьогоріч у Київському видавництві мало вийти друге перероблене видання книги «Бойове мистецтво гуцулів» та нова книжка «Традиції фізичної культури гуцулів». Але краєзнавець вірить, що після перемоги над рашистами, яка обов’язково настане, всі нові напрацювання вдасться втілити у життя.

Із народженням двох прекрасних книг, які є цікавими для читача, зокрема, для молодого покоління і туристів, Парасковію Лахву та Євгена Луціва привітав начальник відділу культури, член НСЖУ Олексій Томин і розповів про власну ініціативу створити у Пасічнянській територіальній громаді Асоціацію письменників Пасічнянської ТГ, адже у громаді є багато талановитих людей, яких потрібно підтримати в їхньому прагненні творити як поетичне, так і прозове слово. Олексій Томин побажав авторам творчих злетів та презентацій нових книг і подарував їм та учасникам заходу свою авторську пісню «Перемога наша».

Сільський голова Андрій Гунда висловив надію, що невдовзі Євген Луців напише продовження екскурсійного путівника, який міститиме цікаві розповіді про інші населені пункти Пасічнянської територіальної громади і популяризуватиме наймальовничішу громаду в Україні.

Модератор зустрічі Надія Осташук побажала авторам нових творчих пошуків і натхнень, нових досліджень нашого краю, громади, мирного неба і Перемоги над ворогом. Завершилась презентація книг «Відлуння скрипки» та «Мандрівки Пасічною» автограф-сесією, а всі бажаючі мали можливість безкоштовно отримати книги з автографами авторів. Також ця презентована література поповнила книжкові фонди сільських та шкільних бібліотек Пасічнянської територіальної громади, ФБ-сторінка якої поінформувала про згадану літературно-мистецьку подію.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!