Газета по-надвірнянськи
 

Що таке хвороба Лайма або кліщовий бореліоз

26 травня 2023, 15:04 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 202 переглядів

Хвороба Лайма або кліщовий бореліоз – інфекційне захворювання, спричинене бактеріями роду Borrelia, що передаються людині з укусом зараженого кліща. В Україні приблизно кожен третій кліщ є переносником бореліозу. Захворювання характеризується переважним ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату і серця, нерідко приймає хронічний, рецидивний перебіг.

Інфікування виникає у разі присутності кліща на шкірі щонайменше 24 години. Отже, чим менше кліщ був на людині, тим менша ймовірність зараження. Від хворої людини до здорової збудники цього захворювання не передаються.

Найпоширеніші симптоми хвороби Лайма: плоска кругла висипка (папула) схожа на червоний овал чи круг в будь-якому місці вашого тіла; лихоманка; головний біль; втома; біль у м’язах та суглобах; набряклі лімфатичні вузли. Інші специфічні прояви: порушення сну, труднощі з концентрацією уваги, параліч лицевого нерва, заніміння та поколювання в руках і ногах, менінгіт.

Діагностика бореліозу. Аналізи крові є найінформативніші через кілька тижнів після зараження, коли вже присутні антитіла. Вам можуть рекомендувати такі тести: Імуноферментний аналіз (ІФА) використовують для виявлення антитіл проти B. burgdorferi. Вестерн-блот роблять для підтвердження позитивного тесту ІФА. Він перевіряє наявність антитіл до специфічних білків B. burgdorferi. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – для оцінки людей зі стійким артритом Лайма або симптомами ураження нервової системи. Проводять на суглобовій рідині або лікворі.

Профілактика хвороби Лайма. Оберігайтесь. Перебуваючи в лісистих або трав’янистих місцях, вдягайте довгі штани, заправлені у шкарпетки, сорочку з довгими рукавами, шапку та рукавички. Намагайтеся триматися стежок і уникайте прогулянок через високу траву.

Використовуйте репеленти. Наносьте на шкіру засіб від комах із концентрацією ДЕТА (N,N-діетил-мета-толуамід) не менше 10%. Майте на увазі, що хімічні репеленти можуть бути токсичними, тому уважно дотримуйтесь інструкцій. Ретельно обстежте себе, своїх дітей та домашніх тварин на наявність кліщів. Будьте особливо пильними, проводячи час у лісистих або трав’янистих місцях.

Любомир КЛИМ`ЮК,

лікар-епідеміолог відділення епідеміологічного

нагляду та профілактики інфекційних

захворювань Надвірнянського РВ ДУ

«Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!