Газета по-надвірнянськи
 

«Розстріляна свобода слова»

23 серпня 2023, 15:09 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 334 переглядів

В Івано-Франківську за сприяння обласної спілки журналістів та Центру журналістської солідарності відбулася 17 серпня презентація проєкту «Розстріляна свобода слова». Це документальні історії, які фіксують здійснені злочини проти працівників медіа від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Національна спілка журналістів України у партнерстві з шведською неприбутковою організацією «Civil Rights Defenders» створили документальний проєкт, в якому зібрані відеоісторії понад 100 журналістів у форматі: 25 відеосюжетів (по 4-6 хвилин); 77 відеосюжетів (7-20 хвилин кожна), заснованих на записаних 77 Skype/Zoom інтерв’ю, інших фото- та відеоматеріалів; 102 текстові матеріали. Герої цих матеріалів – медійники з усієї країни, які продовжили працювати в інформаційному полі попри всі труднощі.

369458430_289101250553366_5

Також у рамках цього проєкту відбулося три вебінари та фотовиставка «Спалахи війни». Надалі проєкт презентують у Запоріжжі та Дніпрі.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, презентуючи в Івано-Франківську проєкт «Розстріляна свобода слова», наголосив: «Ключовим нашим завданням під час збору цих свідчень була справедливість. Ми підтримуємо кожного журналіста, долю якого нівечить окупант, намагаємося допомагати, і водночас – документуємо ці злочини проти свободи слова й передаємо ці дані до правозахисної ініціативи «Трибунал для путіна», Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, інших міжнародних інституцій. Ми вважаємо, що окремо мають відповідати за воєнні злочини проти журналістів, а пропагандистів мають також розцінювати як воєнних злочинців».

Крім убивств, незаконних затримань і взяття в полон, катувань, тиску на працівників медіа, окупанти свідомо атакують редакції українських ЗМІ, знищують їхнє майно, позбавляють журналістів можливості виконувати свої професійні обов’язки.

Почесною гостею зустрічі була Марія Лі, мама убитого окупантами телеведучого й актора Павла Лі. Марія Василівна, яка проживає у Ворохті, розповіла, що Павло активно волонтерив в Ірпені, де й загинув. Їй вручили грошову допомогу від обласної спілки журналістів.

Спогадами про роботу знімальної групи «Голос-Інфо» на деокупованих і прифронтових територіях поділився керівник видання Віталій Чорненький. Він також наголосив на важливості діяльності Центру журналістської солідарності, співпрацю з ним.

Другою частиною заходу був «круглий стіл» на тему «Стійкість локальних медіа в умовах війни». Серед проблем, які порушили на ньому, фінансування медіа. Не оминули й такої гострої проблеми, як знущання Укрпошти над друкованим словом за байдужості влади.

Співдоповідачами на «круглому столі» були голова НСЖУ Сергій Томіленко і секретар Спілки Віталій Голубєв. Своїми думками з цього приводу поділилися й керівники прикарпатських медіа: Ігор Терлецький (медіацентр «Край»), Андрій Русиняк (ТРК «РАІ»), Іван Гриджук (медіацентр «Народна Воля»), Іван Стефурак (видавництво «Нова Зоря») й інші.

18 серпня Сергій Томіленко зустрівся у Коломиї із журналістами газети «Вільний голос», представниками влади та громадськості, у Косові у редакції газети «Гуцульський край», у Верховині з колективами редакцій газети «Верховинські вісті» і радіо «Гуцульська столиця» 107,4 FM, побував у Ворохтянській громаді, яку очолює член НСЖУ Олег Дзем’юк, котрого відзначили Почесною грамотою НСЖУ. Попередньо мав зустрічі і з колективами ОТБ «Галичина», онлайн-видання «Голос-Інфо» в Івано-Франківську.

Ситуація в Україні, яка воює за свободу і незалежність, вимагає відповідної часові інформаційної політики. Зокрема, чи насамперед, щодо найближчої до читача місцевої преси. На жаль, усі зусилля редакцій, як підкреслювалося на зустрічах, зводяться нанівець руйнацією системи доставки газети внаслідок реформування «Укрпошти» і переходу на автопересувні відділення зв’язку. Тому й почастішали скарги читачів. Газету не доставляють вчасно, або взагалі не доставляють. За улюбленою газетою передплатникам доводиться йти по кілька кілометрів до центру села, де зупиняється поштовий автомобіль, а це не всім старшим людям під силу. «Укрпошті» невідкладно треба виправити таку ганебну ситуацію.

Іван ГРИДЖУК.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!