Газета по-надвірнянськи
 

Цигарка – ворог, зброя проти неї – ваша воля

14 серпня 2023, 14:12 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 345 переглядів

Тютюнопаління в наш час становить одну з найсерйозніших медико-соціальних проблем.

Тютюновий дим – це вид забруднення повітря, що в сотні тисяч разів перевищує забруднення будь-якого металургійного чи хімічного комбінату, проте люди свідомо вдихають таке повітря. Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби. У тютюновому димі, крім слабкого наркотику – нікотину, міститься близько 200 особливо отруйних речовин – чадний газ, аміак, синильна кислота, сірководень, радіоактивні речовини, тютюновий дьоготь, бензпірен (сильний канцероген, тобто речовина, що спричиняє рак) і багато інших. 

Всі форми споживання тютюну, включаючи паління сигарет, сигар, трубок, а також вплив продуктів його згоряння на тих, хто не палить (пасивне або вимушене паління), значно підвищують захворюваність і передчасну смертність, що спричиняються більш як 20 різними хворобами.

Серед курців набагато більше, ніж серед тих, хто не палить, поширені серцево-судинні захворювання (ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарда, атеросклероз, інсульт, хвороба периферичних судин, аневризма аорти тощо) — саме вони є першою причиною смертності в багатьох країнах світу. Найбільш поширеними серед залежних від тютюнопаління є також хвороби дихальної системи (хронічна обструктивна хвороба легень, емфізема, бронхіт, трахеїт, пневмонія, бронхіальна астма), травної системи (виразка шлунка, езофагіт, гастрит тощо), ендокринної системи (цукровий діабет), остеопороз, катаракта, офтальмопатія, порушення слуху та ін. Палінням спричинений високий ризик розвитку раку легень та практично всіх органів людини, зокрема системи кровотворення. Тютюнопаління зумовлює виражений шкідливий вплив на репродуктивну систему як жінок, так і чоловіків (підвищується ризик розвитку імпотенції). Паління також знижує резистентність (стійкість) організму до інфекційно-запальних захворювань. Отже, розвиваються захворювання практично всіх органів і систем людини, а також змінюється стан пацієнтів з уже наявними хворобами. Особливо згубний вплив має на дітей і курців молодого віку. Небезпека полягає в тому, що чим раніше людина починає палити, тим вищий ризик розвитку хронічних захворювань, таких як онкологічні та серцево-судинні.

Цигарка – ворог, зброя проти неї – ваша воля. Отже, краще не починати палити. Бережіть своє здоров’я!

С.Ясінська-Будз,

біолог.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!