Газета по-надвірнянськи
 

Віддали шану курінному УПА «Чорному»-Данилові Рудаку

23 серпня 2023, 14:56 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 329 переглядів

Біля Символічної могили в селі Назавизів у неділю, 13 серпня відбулося патріотичне віче, організоване Спілкою ветеранів та членів Івано-Франківського Братства ОУН-УПА, приурочене 75-їй річниці з дня загибелі славного командира курінного УПА «Чорного»-Данила Рудака, уродженця с. Назавизів.

Він загинув 16 серпня 1948 р. біля с. Остриня Тлумацького району, будучи організаційним референтом Тлумацького надрайонного проводу ОУН. Настоятель храму Успіння Голови Пророка Івана Хрестителя о. Роман відправив панахиду біля пам’ятної дош­ки, яку встановив Василь Мацелик, будучи головою Назавизівської сільської ради.

Хто ж такий Данило Рудак, якого так ненавиділа і боялася совіцька кірзота, і про якого з великою повагою і з шаною говоримо ми сьогодні.

IMG-035169383a906147edf54a0

Голова Надвірнянської станиці Все­українського Братства ОУН-УПА Євдокія Непеляк відзначила, що Данило Рудак був освіченою людиною, багато читав історичної літератури, досконало володів польською і німецькою мовами. Активний член товариства «Просвіта». Служив у польській армії, де отримав звання підстаршини. Зі свого рідного села у 1939-му, як член ОУН, розпочав свій бойовий шлях. Курінний куреня «Смертоносці» на відтинку ТВ 22 – Станіславський «Чорний ліс», а раніше командир сотні, зі своїми вояками воював проти московських зайдів на різних теренах Станіславівщини. Досвідчений командир, який мав великі організаторські здібності і значний військовий досвід, як лицар своєї нації чесно виконав свій обов’язок перед Батьківщиною. За свої заслуги перед Україною командир куреня «Смертоносці» Данило Рудак «Чорний» нагороджений Бронзовим Хрестом бойової заслуги УПА та Срібним Хрестом бойової заслуги 2-ї кляси УПА. Вояки пам’ятали настанову свого командира, який любив нагадувати: «Якщо візьмете у полон російського солдата, то його не вбивайте. Заберіть у нього патрони, які він пізніше спише за участь у боях. А зброю не забирайте, бо його розстріляють». Чи могла радянська влада похвалитися таким гуманним вчинком щодо українських повстанців?

367450889_808543757732216_3

У вшануванні пам’яті курінного Данила Рудака «Чорного» взяла участь Івано-Франківська міська станиця Братства ОУН-УПА. Наталя Салига доцент Прикарпатського університету, автор книжки «Курінний «Чорний» Данило Рудак» розповіла, як важко давалося по крупинці збирати інформацію про курінного, щоб донести її до читача. Вона запропонувала іменем Данила Рудака назвати одну з вулиць у Назавизові. Його ім’я стає відомим не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Про славного пов­станського командира добрим словом відгукнулися Ярослав Салига, син ад’ютанта курінного, а також племінники Параска Срібна і Володимир Полатайко, голова громадського об’єднання «Чорний ліс» Іван Жирик. Староста села Назар Глуханюк відмітив, що є багато учасників національно-визвольного руху, які каралися у сталінських таборах і на сибірських засланнях, і на прикладі їх життя і боротьби за Україну треба виховувати молоде покоління. Він щиро подякував усім за вшанування пам’ять славного земляка Данила Рудака «Чорного». Хвилиною мовчання вшанували героїв-борців за волю України усіх часів і сьогодення.

Євдокія Непеляк,

голова Надвірнянської станиці

Всеукраїнського Братства ОУН-УПА.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!