Газета по-надвірнянськи
 

Гіпертонічна хвороба

26 вересня 2023, 15:07 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 413 переглядів

Серцево-судинні захворювання посідають перше місце серед хвороб, що призводять до смертельних випадків. За статистикою, 94% інфарктів та інсультів виникають через підвищений тиск. 89% випадків інфарктів та інсультів у пацієнтів з гіпертонією закінчуються летально. Гіпертонія є причиною приблизно 77% так званих «природних» смертей.

Артеріальна гіпертензія або гіпертонічна хвороба – це стійке підвищення систолічного («верхнього») артеріального тиску в спокої (> 130 мм рт. ст.) і/або діастолічного («нижнього») артеріального тиску (>80 мм рт. ст.). Стабільне підвищення тиску до 140/90 мм рт. ст. свідчить про наявність захворювання. Підвищений артеріальний тиск збільшує ризик захворюваності та смертності.

Гіпертонічну хворобу поділяють на: первинну – виникає у результаті перенесених інших захворювань, наприклад: атеросклерозу, ішемічної хвороби, серцевої недостатності, інфаркту міокарда та ін.; вторинну – розвивається разом з іншими хворобами, наприклад: остеохондрозом, гіперфункцією щитовидної залози, гіперкортицизмом, цукровим діабетом, захворюваннями нирок тощо. Гіпертонічна хвороба розвивається в результаті збоїв регуляції тиску судинним центром головного мозку. Стреси, нервове або фізичне перенапруження, впливаючи на центр, призводять до проблем з тиском. Причиною хвороби може стати спадкова схильність.

Причини гіпертонічноїхвороби до кінця не зрозумілі. Однак лікарі знають, що низка факторів сприяє прояву і розвитку гіпертонічної хвороби, серед яких: спадкова схильність; переїдання, надмірне споживання солі; постійне нервове перенапруження, сильні емоційні стреси; робота в нічні зміни, важкі умови праці з впливом шуму, вібрації тощо; підвищений рівень холестерину, захворювання ендокринної системи – ожиріння, цукровий діабет, патологія щитовидної залози, захворювання нирок тощо; шкідливі звички – куріння, вживання алкоголю і багато кави; гіподинамія та ін.

Початковий період хвороби часто протікає безсимптомно. Самопочуття хворого не погіршується і єдиною ознакою є підвищення артеріального тиску. Щоб виявити хворобу, слід вимірювати тиск тонометром і порівнювати результати з віковими нормами: 100-120/70-80 мм – для осіб 16-20 років; 120-130/70-80 – для осіб 20-40 років; до 135/85 – для осіб 40-60 років; менш як 140/90 – для пацієнтів старше 60 років.

Надалі виникають часті головні болі, запаморочення, шум у голові, вухах, хиткість при ходьбі, порушення зору, болі в серці, порушення ритму серця, задишка, зниження працездатності, швидка стомлюваність тощо.

Профілактика – дотримання режиму роботи й сну, здорового харчування, нормалізація ваги, достатній рівень фізичного навантаження. Треба позбавитися також шкідливих звичок, регулярно відвідувати лікаря і виконувати його рекомендації.

Олександра

ЖУКОВА,

лікар

санітарно-гігієнічної лабораторії

Надвірнянського

райвідділу ДУ

«ІФ ОЦКПХ МОЗУ».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!