Газета по-надвірнянськи
 

Цукровий діабет та його профілактика

8 вересня 2023, 09:13 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 160 переглядів

Діабет є метаболічним захворюванням, що проявляється тривалим підвищенням рівня глюкози в крові вище норми. Хвороба призводить до серйозних пошкоджень серця, судин, очей, нирок та нервів. Знаючи про ризики та профілактику захворювання можна вберегти себе та прожити довге життя завдяки вчасно розпочатому лікуванню.

Існує декілька типів діабету: цукровий діабет І типу, цукровий діабет ІІ типу, гестаційний діабет та інші.

За даними ВООЗ, майже 422 мільйонів людей у всьому світі страждають на діабет.

Цукровий діабет І типу — відомий як інсулінозалежний. У цьому випадку підшлункова залоза виробляє мало інсуліну або взагалі не виробляє його. За допомогою інсулінотерапії та інших методів лікування, люди, які хворіють на діабет, можуть покращити якість та тривалість життя.

Найпоширенішим, переважно серед дорослих жителів, є цукровий діабет ІІ типу. Він виникає, коли організм стає стійким до інсуліну, розвивається інсулінорезистентність. За останні десятиліття поширеність цього типу цукрового діабету значно зросла у багатьох країнах світу. Перед тим, як у людини розвивається цукровий діабет ІІ типу, вона часто має «переддіабет». При цьому рівень глюкози в крові підвищується, але не настільки, аби діагностувати хворобу. Переддіабет зазвичай має безсимптомний перебіг. Переддіабет підвищує ризик розвит­ку цукрового діабету ІІ типу та серцево-судинних захворювань. Серед факторів ризику переддіабету виділяють: надмірну масу тіла чи ожиріння, генетичну схильність, низьку фізичну активність, гестаційний діабет у минулому тощо.

Які бувають симптоми діабету? Підвищена спрага, сухість у роті; слабкість, постійне почуття втоми; затуманений зір; оніміння кінцівок, поколювання в руках та ногах; повільно заживають порізи та виразки; різка втрата ваги; часте сечовипускання.

Ці симптоми є узагальненими. Якщо ви довгий час спостерігаєте такі зміни в організмі, звертайтеся до сімейного лікаря для подальшої діагностики.

Діабет усіх типів може спричинити ускладнення та ниркову недостатність, втрату зору, ампутацію кінцівок, пошкодження нервів, вдвічі збільшити ризик серцево-судинних ускладнень (інфаркт, інсульт).

Вчасне діагностування та профілактика зменшують ризик розвитку діабету.

Поради з профілактики діабету: збільшіть фізичну активність; дотримуйтеся здорового харчування; споживайте більше клітковини та цільнозернових продуктів; cтежте за вагою; утримуйтеся від куріння та зловживання алкоголем; вчасно звертайтеся до лікаря.

 

Світлана Карманська,

бактеріолог

Надвірнянського районного відділу ДУ «ОЦ КПХ МОЗУ».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!