Газета по-надвірнянськи
 

Вік 60+ і супутні захворювання є чинниками тяжкого перебігу COVID-19 та грипу

17 листопада 2023, 10:10 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 391 переглядів

Генеральний директор обласного центру контролю і профілактики хвороб Руслан Савчук наголошує, що літнім людям не можна ігнорувати потребу у вакцинацїі

COVID-19 відтепер перейшов до сезонних вірусних респіраторних захворювань і циркулює паралельно з грипом та іншими ГРВІ. Це створює велике навантаження на імунітет людей віком старших 60 років. Із віком організм слабшає, обтяжується супутніми захворюваннями і гірше здатен протистояти важким ускладненням вірусів для легень, серця, нирок та інших органів. COVID-19 та грип можуть викликати у людей старших 60 років пневмонію, серцево-судинні патології, фіброз нирок, загострення хронічних захворювань, наприклад, діабету, а також інші серйозні проблеми.

Ефективнішим доступним медицині способом протидіяти важким наслідкам респіраторних хвороб у літньому віці є профілактика за допомогою щеплення. Відповідно до останніх рекомендацій МОЗ України, людям віком понад 60 років, необхідно пройти необхідний курс вакцинації проти COVID-19. Україна забезпечена вакциною проти наявних на нашій території штамів. Бажано захиститися і від другого поширеного вірусу – грипу. Вакцинація від грипу є рекомендованою державою, але забезпечується коштом громадян, тож потурбуватися про доступ літніх людей до вакцини закликають дітей та близьких.

Щодо доступних вакцин у місці проживання людини та усіх інших аспектів вакцинації можна проконсультуватися з лікарем-терапевтом, а також скористатися інформацією з офіційних ресурсів. Зокрема, сайтів Міністерства охорони здоров’я, Центрів контролю і профілактики хвороб, Національного порталу з імунізації тощо.

Враховуючи, що епідемічний сезон в Україні вже розпочався, необхідно не затягувати з відвідуванням медичного закладу. Нещодавно захворюваність на ГРВІ в Івано-Франківській області перевищила епідпоріг на 3,3%. Так, в Івано-Франківській області зафіксовано вже 11693 випадки ГРВІ, зокрема, 421 пацієнт із COVID-19 та перші випадки захворювань на грип.

ВАКЦИНУВАТИСЯ

НЕОБХІДНО НАПЕРЕДОДНІ

АБО ПРОТЯГОМ ЕПІДСЕЗОНУ

Базовий курс вакцинації проти COVID-19 передбачає три щеплення, з яких останнє бустерне вводять через 5 місяців. Якщо після попереднього бустеру вже минуло щонайменше 6 місяців, людям у віці старших 60 років та людям з супутніми захворюваннями також рекомендують зробити четверте і п’яте щеплення вакцини як сезонні бустери. Цей курс не дасть імунітету знову ослабнути з плином часу. Про перерву між щепленнями можна порадитися з сімейним лікарем.

У ситуації з грипом для захисту від важких ускладнень достатньо робити одне щеплення щороку перед епідсезоном. Але варто йти на вакцинацію навіть якщо спалах грипу вже розпочався. Імунітет після щеплення сформується за два тижні.

В Івано-Франківській області щеплення від COVID-19 з початку пандемії зробили загалом 1 млн 67 тис осіб. Із них 496 тис. отримали одну дозу вакцини, 463. тис – дві дози, 95 тис. осіб зробили також одне бустерне щеплення, ще майже 11 тис. осіб – два бустерні щеплення. Від грипу з початку епідсезону вакцинувалися 343 людини і з них лише 11 осіб – старше 65 років.

На думку головного державного санітарного лікаря Івано-Франківської області, генерального директора ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (ОЦКПХ) Руслана Савчука, враховуючи те, що загалом у регіоні проживають близько 1,5 млн людей, такий рівень охоплення щепленнями не є достатнім.

В ОБЛАСТІ ДІЮТЬ 121 ПУНКТ

І ТРИ ЦЕНТРИ ВАКЦИНАЦІЇ

І причина такої ситуації суто суб’єктивна – невисока активність франківців. Адже держава й міжнародні партнери забезпечили регіон усім необхідним для успішної кампанії імунопрофілактики проти грипу і COVID-19. Зокрема, загалом у регіоні працюють 121 пункт щеплення на базі закладів охорони здоров’я та 3 центри вакцинації (м. Калуш, вул. Богдана Хмельницького, 32; смт. Верховина, вул. Жаб’євська, 10; м.Надвірна, вул. Федьковича, 4, Надвірнянський ЦПМСД). Крім того, організовані колективи чисельністю більше 50 осіб, а також маломобільні громадяни можуть викликати для себе мобільну вакцинальну бригаду.

Щеплення від COVID-19 зараз можна зробити безкоштовно. Наявність декларації з сімейним лікарем для щеплення не є обов’язковою. Вакцини проти грипу пройшли процедуру державного контролю якості і їх продають в аптечній мережі. Зробити щеплення проти грипу ви можете у сімейного лікаря або в найближчому закладі охорони здоров’я. Водночас невдовзі Івано-Франківська область отримає від міжнародних партнерів 2200 доз вакцини для безкоштовного щеплення проти грипу медичних працівників.

Однак івано-франківські медики не просто чекають жителів і гостей регіону в медичних закладах. У рамках акції «День здоров’я» мультидисциплінарні групи фахівців на спеціальних автобусах регулярно виїжджають у різні громади області. Для громадян це можливість не лише зробити щеплення, але й одночасно отримати консультацію офтальмолога, кардіолога, психолога тощо. Нещодавно в Івано-Франківську в межах такої акції лише протягом п’яти годин 500 громадян отримали близько тисячі медичних послуг.

МЕТА ЩЕПЛЕННЯ –

ЗАПОБІГТИ УСКЛАДНЕННЯМ

За словами генерального директора Івано-Франківського ОЦКПХ, літні люди часто ігнорують потребу у вакцинації, попри те, що саме для них, як для основної групи ризику, вона є найбільш нагальною. У цій ситуації діти й внуки мають шукати аргументи, щоб переконати своїх рідних.

Наприклад, розвіювати страхи щодо побічної дії вакцини. «Звісно, в окремих випадках реакція можлива, – вважає Руслан Савчук. – Зазвичай йдеться про незначний біль у місці введення або субфебрильну температуру (підвищення температури у межах 37,1—38,0 °C), яка триває день чи два. Жодних інших складніших випадків за весь час кампанії на території області ми не фіксували».

Найменше сумнівів щодо необхідності щеплення зазвичай мають ті, котрі особисто зіткнулися із хворобою. «У моїй практиці був випадок, коли молода сім’я досить важко перенесла COVID-19, – розповідає Руслан Савчук. – До того їхні батьки, мама – лікар, батько – інженер, ігнорували вакцинацію. Вони не вірили, що вірус є небезпечним (на жаль, «скептики» є й серед медиків). Лише після хвороби дітей, вирішили вакцинуватися. Пізніше мама, попри те, що вона є людиною старшого віку, перехворіла COVID-19 у легшій формі. Важливо пам’ятати, що навіть у випадку інфікування, щеплення допомагає пацієнту уникнути важких наслідків для здоров’я».

Справді, першочерговою метою вакцинації є саме протидія важкому перебігу хвороби. Тобто у випадку інфікування у щеплених громадян спостерігається набагато легший перебіг хвороби, який не призводить до небезпечних наслідків.

А. ПАВЛЕНКО.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!