Газета по-надвірнянськи
 

Що потрібно знати про СНІД?

1 грудня 2023, 12:46 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 411 переглядів

СНІД – синдром набутого імунодефіциту – це кінцева стадія інфекційного захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Цей вірус уражає спеціальні клітини крові (лімфоцити), які відповідають за захист організму людини від різних мікробів та пухлин і поступово вбиває ці клітини . СНІД — це остання фаза розвитку ВІЛ-інфекції. Слово розшифровується, як синдром набутого імунодефіциту. Це означає, що імунна система людини практично втратила будь-яку здатність опиратися захворюванням. Захисні клітини більше не виробляються, а їхній запас критично знижується. В результаті навіть легка інфекція може стати для людини критичною.

Головне, що слід пам’ятати: між інфікуванням ВІЛ і розвитком СНІДу може пройти багато років безсимптомного перебігу. Якщо розпочати АРВ-терапію (антиретровірусна терапія, що стримує вірус) на ранніх етапах, можна підтримувати імунну систему та призупинити розвиток хвороби, поки вона не переросла в СНІД. Приймаючи терапію, можна жити з ВІЛ абсолютно повноцінно й щасливо аж до глибокої старості.

Вірус передається такими шляхами:

статевий акт без презерватива з ВІЛ-позитивною людиною, яка не приймає терапію;

ін’єкції спільною голкою (переважно під час приймання наркотичних речовин);

переливання донорської крові та трансплантація органів;

від матері до дитини при пологах та грудному вигодовуванні;

нестерильні інструменти в салонах тату, пірсингу, манікюру;

медичні інструменти в закладах охорони здоров’я, якщо на них були залишки крові ВІЛ-інфікованої людини.

При зараженні ВІЛ більшість людей не відчувають ніякого дискомфорту. Протягом довгих років після інфікування людина може відчувати себе здоровою. Цей період називається прихованою (латентною) стадією захворювання, коли імунна система намагається знешкодити хвороботворний збудник та знищити його за допомогою спеціальних білих клітин крові та специфічних антитіл.

При відсутності своєчасно розпочатої противірусної терапії ВІЛ поступово руйнує імунну систему, знижується опірність організму до інфекцій. У певний момент опірність організму стає настільки низькою, що у людини можуть виникати ті чи інші інфекційні хвороби, котрі раніше ніколи не з’являлися.

Як боротися з ВІЛ?

ВІЛ сам по собі є дуже непомітним вірусом. Він швидко гине під дією простих дезинфікуючих речовин: спирту, хлорвмісних засобів, а також високої температури (кип’ятіння миттєво вбиває ВІЛ). Тому елементарні гігієнічні засоби як вдома, так і в медичних закладах легко його знешкоджують. Але, якщо ВІЛ потрапляє в організм, знешкодити його там уже неможливо: на сьогоднішній день ще не існує ліків, за допомогою яких можна було б убити чи вивести ВІЛ з організму, або вакцини, яка б могла запобігти розвитку захворювання чи потрапляння ВІЛ в організм.

Любомир Клим’юк,

лікар-епідеміолог Надвірнянського РВ ДУ»Івао-Франківський ОЦ КПХ МОЗ».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!