Газета по-надвірнянськи
 

Громади Надвірнянщини на шляху співпраці з науковцями

8 лютого 2024, 17:40 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 335 переглядів

25 січня в Яремче відбулась нарада-виїзне засідання з головами міських, селищних, сільських територіальних громад Надвірнянського району. Його основним питанням було обговорення стратегії співпраці територіальних громад, районної державної адміністрації і Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника щодо відновлення і розвитку громад, а також перспективи розвитку рекреації і туризму у нашому краї. Засіданню передувало відвідання керівниками громад будівництва університетського Міжнародного центру зустрічей (МЦЗ) студентської молоді України та Польщі у Микуличині й ознайомлення з планами його роботи, а також презентація Прикарпатським університетом проєкту «Бадмінтон і зір» на базі Микуличинського ліцею Яремчанської міської ради. Ініціатором зустрічі виступив голова Надвірнянської РДА Петро Хмельовський.

Захід відбувся за участі декана факультету туризму ПНУ, доктора історичних наук, професора Володимира Великочого, директорки Проєктно-освітнього центру «Агенти змін» Прикарпатського університету, доцентки кафедри фінансів, кандидата економічних наук Світлани Кропельницької та керівника підрозділу Науково-дослідної частини ПНУ Романа Стефанюка, директора департаменту освіти і науки ОДА Віктора Кімаковича.

422975452_768131738680822_6

423131734_768138915346771_8

IMG20240125121301

Виїзне засідання, яке модерував перший заступник голови РДА Ростислав Стасько, відкрив ректор Прикарпатського університету, доктор політичних наук, професор Ігор Цепенда. Він розповів керівникам територіальних громад Надвірнянського району про роль університету у відновленні і розвитку громад на прикладі МЦЗ у Микуличині та Міжнародного наукового центру (МНЦ) «Обсерваторія» на горі Піп Іван з точки зору виконання ПНУ однієї з його трьох стратегічних місій, зокрема, вплив на розвиток краю. До речі, Прикарпатський університет входить у десятку кращих університетів України.

«Без потужних університетів регіон почне занепадати. Завдання полягає в тому, аби зрозуміти у кожній територіальній громаді, які ми маємо інституції, навколо яких може «крутитися» життя. Це, в першу чергу, школи, коледжі, університети та їх ключові об’єкти. Чому ми вам показали Міжнародний центр зустрічей студентської молоді? Тому що сюди що два тижні буде приїзджати до 200 молодих осіб, молодих лідерів багатьох країн світу, які вперше побачать Карпати й Україну, які захопившись красою і гостинністю нашого краю, будуть передавати свої враження іншим людям. А багато хто з цих європейських молодих лідерів стане членами урядів і, почувши про Микуличин, Карпати, Україну, буде з симпатією до нас приймати рішення на користь нашого краю і нашої держави. Якщо взяти МНЦ «Обсерваторія», який ще 10 років тому був великою руїною, то зараз це магніт, який притягує величезну кількість туристів. Це об‘єкт, який є цікавим для наукових інвестицій».

Наведені ректором цифри і факти щодо перспектив громад, зокрема, щодо наповнення їх бюджетів, і можливих цікавих спільних проєктів, пов’язаних з роботою МЦЗ та МНЦ Прикарпатського університету, дали розуміння керівникам про серйозність намірів ПНУ щодо виконання своєї місії і мотивувати їх до підтримки університету і активної співпраці.

Про перспективи рекреації та туризму в регіоні розповів декан факультету туризму Володимир Великочий. Директорка Проєктно-освітнього центру «Агенти змін» Прикарпатського університету, доцентка кафедри фінансів Світлана Кропельницька ознайомила учасників зустрічі з перспективами проєктної діяльності і допомогою, яку можуть надати громадам «Агенти змін» ПНУ.

Співпраця науковців університету і громад може бути реалізована у підготовці ПНУ конкретних фахівців для територіальних громад. Викладачі університету можуть стати експертами проєктів громад – від демографічних процесів до інфраструктурних (дороги, транспорт, будівництво, сервісне обслуговування) та інших напрямів діяльності органів місцевого самоврядування, зокрема, у підготовці соціально-економічних паспортів громад й окремих сіл, у проведенні необхідних соціологічних та екологічних досліджень й аналізу, у допомозі внутрішньо переміщеним особам, яких у нашому районі проживає понад 19,5 тис. осіб, спільного пошуку туристично-краєзнавчих, рекреаційних родзинок у кожній громаді, а також допомоги у проектно-грантовій співпраці університету і громад, проведення у ліцеях і гімназіях Надвірнянщини і Прикарпаття профорієнтаційної роботи з метою залучення їх учнів до навчання у ПНУ за давнім галичанським принципом «свій до свого по своє».

Зрештою, інформація з уст науковців ПНУ про астрономічну станцію у Словаччині, де турист-урбаніст може насолодитись «зоряним небом», чи про функціонування у Делятинщині у 1930-і роки шести водолічниць, чи про три соляні джерела з ропою на території села Заріччя, чи про створення міні театрів у селах і громадах, головними героями яких мають стати їх жителі – нинішні Герої-Захисники, народні майстри, умільці, музиканти, співаки, вишивальниці, будівельники тощо – має зацікавити і спонукати до дій як громади, так і науковців.

Учасники виїзної наради відвідали Микуличинський ліцей – один із кращих навчальних закладів Яремчанської громади, про роботу якого розповів її директор Ярослав Венгриняк. Ректор вишу Ігор Цепенда гостям провів екскурсію до Міжнародного центру зустрічей студентської молоді. Це один з найбільших проектів Прикарпатського національного університету. Об’єкт знаходиться у стадії будівництва. Для його завершення потрібно 132 мільйони гривень.

«Переконаний, що поєднання науки, інтелекту і державної влади – це той локомотив, який зможе вивести нашу державу на якісно новий рівень. Одним з наших головних ресурсів є інтелект і він повинен служити людям. Цей інтелект сконцентрований в основному в наших університетах, тому тішуся, що сьогодні є така співпраця. Надіюся, що ця зустріч надасть поштовх для залучення наукового та освітнього потенціалу університету до розв’язання актуальних проблем розвитку економіки краю, розробки соціально-економічних паспортів громад Надвірнянського району», – відзначив голова РДА Петро Хмельовський.

Перший заступник голови Яремчанської міської ради Роман Якубовський розповів про співпрацю Яремчанського органу місцевого самоврядування із колегами із Польщі, Румунії, Чехії, Німеччини. На прикладі Яремчанського ліцею № 1 він продемонстрував як співпраця місцевої влади і доброчинців позитивно вплинула на покращення навчального процесу. Зокрема, тут вступив у дію нововідкритий шкільний корпус з сучасною їдальнею, працівники якої введені у штат ліцею, про укриття, про придбані два шкільні автобуси, про встановлення відео­спостереження у всіх навчальних закладах, про підтримку шкільних гуртків, один з яких – шкільного танцю уже двічі виступав за кордоном.

Директор цього ліцею Іван Холошнюк, вітаючи учасників зустрічі, відновив у пам’яті непрості дні у період повномаштабного вторгнення російських загарбників, коли ліцей протягом кількох місяців прийняв на проживання і харчування майже трьох сотень жителів з районів бойових дій.

Заступниця голови Пасічнянської ТГ, депутат обласної ради Ольга Ганиш зазначила, що мета Пасічнянської громади – залучити якомога більше донорських коштів і громада активно працює у цьому напрямку. Співпраця з вищим навчальним закладом ПНУ дасть можливість використати потенціал науковців.

Учасники зустрічі обговорили основу трьохстороннього Меморандуму про співпрацю між громадами району, районною державною адміністрацією та ПНУ імені В.Стефаника.

Іван ГРИДЖУК «Народна Воля».

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!