Газета по-надвірнянськи
 

Творчість місцевих авторів – це завжди гордість нашого району

8 лютого 2024, 17:29 | Рубрика: Новини Версія для друку Версія для друку 297 переглядів

Я із зацікавленням ознайомилася із трьома книгами письменників Надвірнянщини. У них можемо віднайти віддзеркалення історії, культури та побуту рідного краю, побачити його власними очима. Це збірки оповідань та віршів, у яких автори діляться своїм баченням навколишнього світу та відгукуються на важливі суспільні події, намагаються образно торкнутися сторінок славної історії та національно-визвольної боротьби в Україні. Вважаю, що ці твори заслуговують на увагу читачів.

Перша книга «Віра у байрактар» – збірка казок Володимира Бодні, котрий вимушено переїхав із зони бойових дій на Донеччині у Надвірну. Твір залишає невимовне враження завдяки своїй неповторності та глибокому змісту. Він наповнює оптимізмом та вірою у краще майбутнє. Автор талановито поєднує вічні мотиви добра, мужності, патріотизму з актуальними реаліями, зокрема, подіями російсько-української війни, створюючи власний унікальний світ. Читач відчуває єднання з українськими традиціями та вірить у остаточну перемогу добра. Кожна казка, наче мудре вчення, несе у собі глибокий зміст та навчання, розкриваючи важливі життєві цінності. Володимир Бодня вміло використовує мову, щоб створити цікаві образи та викликати читачеві яскраві враження. «Віра у байрактар» не лише розважає, а й залишає думки про важливі аспекти життя, вбираючи в себе кращі традиції української літератури.

Книгу з передмовою письменниці, перекладача Лариси Дубас (верстку оформила Лариса Вировець, яка переїхала у воєнну пору із Харкова у Надвірну) видано за сприяння Надвірнянської міської ради. Кольорові ілюстрації до неї виконали учні Вероніка Гекманюк, Назар Андрейчук, Ірина Ментинська, Яна Іванюк, Остап Мороз, Вікторія Лавринович, Ніна Ягас, Євгенія Дробаха, Богдана Лейбюк, Аліна Тригородська, Вероніка Олійніченко, Софія Томуняк під керівництвом викладачів Надвірнянської художньої школи Віталії Мороз, Надії Алієвої, Наталії Пак.

Друга не менш цікава книга «Таємниці скарбів Київської Русі» юного автора з Надвірнянщини, шестикласника Чорнопотоківського ліцею Андрія Панівника запрошує читача в історичну подорож стародавніми українськими землями. Цікаві пригоди, таємничі загадки, пошуки скарбів – усе це не залишає байдужим і не дає відірватися від книги. Автор вдало вплітає у сюжет реальні історичні факти та легенди про наш Карпатський край, Україну і Київську Русь. Читач не лише захоплюється пригодами, але й дізнається багато нового про славне минуле України-Руси. Сполучаючи давні реалії із сучасними аспектами, автор відкриває новий погляд свого героя студента Данила Щерби на спадщину, роблячи її ближчою і зрозумілішою для читача XXI століття. Це поєднання створює унікальну атмосферу, де минуле і сучасне переплітаються, а читач може відчути, як історія стає частиною його власного досвіду.

Майже 100-сторінкова книга розважально-пізнавального характеру, яка вийшла торік у видавництві «Досконалий Друк», читається на одному диханні і дарує масу задоволення як шанувальникам історії, так і любителям пригодницької літератури. І хоча з автором у певних моментах-трактуваннях можна посперечатися і подискутувати, все-таки він має своє право власне у такому відображенні вести розповідь.

У книзі «Мій погляд» 84-літнього Дмитра Угринюка представлено цікаву збірку поезій та прозових творів місцевого автора із с. Стримба у Надвірнянщині, члена літстудії «Бистрінь». Увагу привертають патріотичні вірші, присвячені любові до рідної землі та українського народу. Автор талановито відтворює фольклорні мотиви, перекази, почуті від місцевих людей. Окремо слід відзначити поезії Дмитра Угринюка, що відгукуються на драматичні події Революції Гідності та нинішньої війни з російським окупантом. У цих віршах – біль і гнів, скорбота за загиблими героями та віра у перемогу. Автор знаходить мудрі і проникливі слова, аби осмислити цю трагедію та жертовність в ім’я майбутнього України. Його поезії про Майдан та війну проти московського окупанта допомагають збагнути велич подвигу українців та ціну нашої свободи. Вірші вражають щирістю почуттів та глибиною роздумів автора про долю рідної землі. Вони залишають глибоке враження у читача.

Читаючи цю книгу, яка проілюстрована світлинами картин самодіяльних художників-земляків автора Дмитра Угринюка і Степана Герелишина, ви краще зрозумієте наш край, його людей, культуру та природу. Книга дає можливість доторкнутися до багатого духовного світу Надвірнянщини, відчути пульс її історії та сучасності.

До слова, авторів-літстудійців «Бистріні» Дмитра Угринюка і Володимира Бодню на презентаціях їхніх книг у Надвірнянських бібліотеках – для дітей та юнацтва і цент­ральній міській публічній – щиро вітали їх колеги-«бистрінці», бібліотекарі, родичі, численні вдячні шанувальники. І в цьому ще одна характерна відзнака їх творчого доробку.

Ці три книги дають чудову нагоду доторкнутися до літературного життя нашого краю та познайомитися з цікавими авторами. Я щиро раджу читачам прочитати згадані видання та відкрити для себе літературу нашого Прикарпаття. Адже варто цінувати і підтримувати талановитих місцевих митців, котрі збагачують скарбницю української культури.

Наталія Созанська,

студентка першого курсу факультету журналістики Львівського національного університету ім. Івана Франка.

Прокоментуй!

Залиште коментарій

*

!!! Коментарій буде розміщено після погодження модератором !!!