6 вересня 2024, 09:34 | Рубрика: Новини Версія для друку
301 переглядів
Перший день цьогорічної осені розпочався новим навчальним роком і церковним роком (індиктом). Уже відтепер нормально, як мовиться, «за графіком» житимемо і відзначатимемо у визначені церковним календарем християнські свята, пам’ятні події і дні.
11-13 вересня – 25-а річниця (1999 р.) ІХ Міжнародного Гуцульського фестивалю у Надвірній з участю Президента України Леоніда Кучми.
24 вересня – 35-а річниця (1989 р.) першого у нашому краї велелюдного демократичного віча на Пнівському замку. Вперше публічно і відверто віче заявило про незворотний курс на відновлення Української Незалежної Суверенної Держави; категорично засудило діяльність КПРС, політичне й урядове керівництво тодішнього союзу і його київського «цеківського» сателіта та поставило вимогу виходу України з комуністичної московської «імперії зла».
25 вересня – 30-річчя (1994 р.) відкриття у Надвірній у День міста пам’ятника Тарасові Шевченку на нинішньому Майдані імені Кобзаря з нагоди 180-річчя Великого Українця і Поета. Його автори – скульптор Василь Гурмак (уродженець с. Назавизів) та архітектор Богдан Черкес (зараз вони – професори відповідно Львівської Національної академії мистецтв та Львівської політехніки). Громадський комітет по спорудженню пам’ятника очолював надвірнянець Степан Смерека. Серед почесних гостей цієї урочистості професор Львівського Франкового університету Олег Гринів, народний депутат України у Надвірнянському виборчому окрузі Михайло Костицький, ректор Львівської академії мистецтв Емануїл Мисько, камерний хор цієї академії, кобзар Василь Литвин.
24 вересня 1994 р. у Надвірній відбулася Міжнародна наукова конференція «Тарас Шевченко і Західна Україна», в якій взяли участь народний депутат України, Голова Народного Руху України В’ячеслав Чорновіл (він також зустрівся і виступив перед інтелігенцією та громадськістю міста і району у Надвірнянській СШ № 1 та у клубі НГВУ), Президент Фонду Всеукраїнського благодійного культурно-наукового товариства імені Тараса Шевченка, правнучка Кобзаря Людмила Красицька, науковий співробітник Шевченківського національного заповідника у м. Каневі Зінаїда Тархан-Береза, яка на урочистому вічі з нагоди відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку у Надвірній вручила землю з Кобзаревої могили, цим самим символізуючи єдність Кобзаря у Каневі і Надвірній.
На День міста Надвірної у неділю, 25 вересня 1994 року презентували перших три десятки «Страгори» – художньо-публіцистичної, історично-краєзнавчої книги про Надвірнянщину. Її видала редакція Українського фотомистецького журналу «Світло й Тінь» (головний редактор – Шевченківський лауреат Василь Пилип’юк) згідно з розпорядженням Представника Президента України у Надвірнянському районі Петра Пушкара від 12 квітня 1993 року. Видання приурочене 180-річному ювілею Кобзаря і 125-й річниці товариства «Просвіта». Його замовник – редакція газети «Народна Воля». Книга видана за кошти районного і міського бюджетів, добровільні пожертвування трудових колективів та окремих громадян Надвірнянщини, зокрема, з діаспори. Остаточний наклад «Страгори» – 5000 примірників. Зараз ця книга стала раритетним виданням.
Вважаємо, що ці пам’ятні ювілеї привернуть увагу громадськості, передусім, тому, що вони стали помітними віхами на шляху утвердження державності і національного й християнського відродження і поступу у нашому краї.
Іван ГРИДЖУК «Народна Воля».