22 жовтня 2024, 16:57 | Рубрика: Новини Версія для друку
361 переглядів
На засіданні Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, участь в якому взяв перший заступник Яремчанського міського голови Роман Якубовський, розглянули питання про фінансове забезпечення власних та делегованих повноважень у проєкті ЗУ «Про Державний бюджет України на 2025 рік», про хід реалізації ініціативи ІФ РВ АМУ «Взаємодопомога громад Прикарпаття у кризових ситуаціях», а також додатково внесене Романом Якубовським питання про проблему переведення побутових споживачів на комерційний тариф обліку електроенергії.
Це питання винесли на обговорення членів регіонального відділення АМУ у зв’язку з колективним зверненням, яке отримала Яремчанська міська рада від власників садиб зеленого туризму. Враховуючи те, що переведення на комерційний облік таких споживачів викликало суспільний резонанс, організували зустріч із представниками АТ «Прикарпаттяобленерго», на якій споживачам надали роз’яснення щодо змін, внесених до постанови НКРЕКП від 19.06.2024 № 1142 і ознайомлено з порядком переходу на комерційний облік за тарифами для непобутових споживачів.
Сільський зелений туризм не є підприємницькою діяльністю, якщо сукупний річний дохід від такої діяльності не перевищує річного розміру прожиткового мінімуму на господаря та кожного члена родини, які постійно з ним проживають. Тож у зв’язку із внесеними змінами до постанови НКРЕКП виникає ряд проблемних питань: несправедливість застосування соціальної норми при оформленні акта розподіленої електроенергії, адже значна кількість сіл не є газифікованою, а в будинках встановлено електричне опалення та електроприлади для приготування їжі; застосування операторами розподілу електроенергії для підтвердження «факту» споживання електроенергії за фіксованою ціною для побутових потреб на НЕпобутові потреби таких критеріїв як наявність рекламних вивісок чи табличок на об’єктах, фото/відео з відповідною рекламою, реклама в Інтернеті. Такі критерії не є обґрунтованими, оскільки припинення надання послуг часто не відображається, зокрема, й сайтами, які створюють каталоги садиб зеленого туризму і лише доповнюють, а не коригують перелік садиб. Окрім того, сільський зелентй туризм не розмежовує сезонне використання власних кімнат у будинку для тимчасової здачі і проживання там сім’ї чи родини не в час туристичного сезону; немає механізму та порядку зворотнього переходу з непобутового на побутовий тариф та вичерпного переліку, що слугує підтвердженням того, що на об’єкті індивідуального споживача не використовується електроенергія на непобутові потреби.
Враховуючи наведене, члени Івано-Франківського регіонального відділення АМУ підтримали запропоновані варіанти врегулювання ситуації, що склалася, а також погодили додаткове опрацювання цього питання для вироблення узагальнених пропозицій від громад. Після отримання та узагальнення пропозицій від членів Асоціації планується звернутися до НКРЕКП для спільного врегулювання проблеми.
На засіданні вже обговорили такі заходи як забезпечення можливості встановлення в одному житловому будинку, в якому ведуть діяльність у сфері сільського зеленого туризму, окремих фізичних точок обліку електроенергії, що дасть можливість справедливо розподілити споживання електроенергії на побутові та непобутові потреби, а також при оформленні акта розподіленої електроенергії на побутові та непобутові потреби розподіл обсягів індивідуального побутового споживача не здійснювати в межах обсягів соціальних нормативів, а проводити справедливий розрахунок використання електроенергії на побутові та непобутові потреби (з урахуванням ліміту для побутових потреб сім’ї). Що важливо – не використовувати для підтвердження споживання електроенергії для непобутових потреб рекламну інформацію, що не оновлювалася протягом 6 місяців.
Інф. Яремчанської міської ради.