У селі Пасічна, в урочищі Розтока у неділю, 3 листопада відбувся обласний фестиваль стрілецької та повстанської пісні імені Софії Галечко, в якому взяли участь 18 творчих колективів Прикарпаття.
Історія Українських Січових Стрільців – це гордість і слава, радість і біль нашого народу який прагнув волі, кращої долі та побудови незалежної України. Однією з тих, хто на початку двадцятого століття стала під синьо-жовтий стяг та поставила собі за мету вибороти українську державність, була Софія Галєчко, яка народилася 3 травня 1891 року в невеличкому містечку Новому Сончі на Лемківщині.
На початку Першої світової війни дівчина добровільно вступила до Легіону УСС. Із 1914 року була санітаркою, розвідницею, стрільцем, четарем. Щоб стати першою жінкою із військовим званням «хорунжа» під час Першої світової війни 1914-1918 років їй довелося подолати чимало перешкод. Софія Галєчко також брала активну участь у визвольних змаганнях 1917-1918 років. У 1917-1918 роках служила у запасній частині – Коші Легіону УСС. 31 серпня 1918 р. Софія Галєчко, перебуваючи в селі Пасічна, трагічно загинула та похована в урочищі Розтока с. Пасічна.
4 листопада 1990 року, у неділю на цвинтарі села Пасічна відбулося урочисте відкриття пам’ятника хорунжій УСС Софії Галєчко, на яке прибули тисячі людей з Пасічної, навколишніх сіл Надвірнянського району та Івано-Франківської і Львівської областей. У кам’яній брилі вміщено бронзовий барельєф із зображенням Галечко у військовій формі, зверху хрест, а знизу напис: «Хорунжа УСС Софія Галєчко 1891-1918. За Україну, за її волю, за честь, за славу, за народ». Згідно з розпорядженням Представника Президента України від грудня 1993 року її могила зазначена в реєстрі місць пам’яті Української революції. У рішенні Пасічнянської сільської ради від 1 серпня 1991 року про святкування 100-річчя від дня народження хорунжої Українських Січових Стрільців Софії Галєчко, могила якої в урочищі Ростока села Пасічна, відзначено: «Вважати святкування 100-річчя народження хорунжої УСС С. Галєчко патріотичною справою всієї громади».
На відзначення 100-го річного ювілею хорунжої УСС відбувся великий концерт, на якому виступали не тільки колективи Надвірнянщини, але й гості з інших районів нашої області, Львівщини, Тернопільщини. Від того часу згадане пісенне свято отримало статус обласного фестивалю стрілецької та повстанської пісні імені Софії Галєчко та регулярно проводиться на теренах Надвірнянщини раз у два роки.
…З молитви пам’яті за тих, хто віддав своє життя за нашу державу Україну, задля кращого майбутнього українського народу, з нагоди вшанування пам’яті Софії Галєчко, за участі всечесних отців, представників обласної, районної влади, керівників Пасічнянської громади, чисельних жителів Пасічної та навколишніх сіл розпочався обласний фестиваль стрілецької і повстанської пісні імені Софії Галєчко у неділю, 3 листопада.
«Сьогодні ми маємо таких могил по цілій Україні дуже і дуже багато. І вони в пам’яті, і нашому серці мають бути завжди. Бо і в пам’яті, і в житті живе людина до того часу, доки вона живе в нашому серці і в нашій спільній молитві. Тому вічна слава Софії, вічна слава всім тим, хто віддав своє життя за нашу скровавлену, зболену державу Україну»- наголосив в своєму слові до присутніх біля могили, де похована Софія Галєчко, отець-парох села Пасічна Олексій Гуляк.
Учасників та гостей обласного фестивалю, який цього року приурочений 110-їй річниці Легіону УСС та проводиться з метою вивчення, збереження та популяризації стрілецьких та повстанських пісень, привітали: заступнииця голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Людмила Сірко, начальниця Управління культури, національностей та релігій ОДА Тетяна Бойко, заступниця голови Надвірнянської РДА Леся Свідрак та голова Пасічнянської сільської ради Андрій Гунда. Заступниця голови ОДА Людмила Сірко у привітальному виступі зауважила, що цей фестиваль нагадує про учасників визвольних змагань, традиції та історію нашого краю. Саме такі заходи виховують у підростаючого покоління любов до нашої країни, формують національну свідомість, українську національну ідею через українську народну пісню, яка прославляє подвиги українського народу та демонструє талановитих виконавців. Начальниця Управління культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації.
Тетяна Бойко наголосила, що незважаючи на те, що Україна переживає важкий період війни з росією, потрібно підтримувати рідну мову, звичаї та традиції, які ворог намагається кожного дня знищити.
Заступниця голови Надвірнянської РДА Леся Свідрак звернула увагу, що стрілецька та повстанська пісня – це генофонд української нації і ці пісні допомагали і допомагають українцям вижити у важкі для них часи полону та розлуки з рідним краєм, зберегти пам’ять про свій героїчний народ та його звитяжні подвиги.
Пасічнянський сільський голова Андрій Гунда проінформував, що вперше фестиваль стрілецької і повстанської пісні імені Софії Галєчко провели у 1991 році в селі Пасічна, в урочищі Розтока, одним з ініціаторів якого був нині покійний директор Пасічнянського ліцею Роман Олексійович Садрук і який мріяв, щоб цей фестиваль знову повернувся у Пасічну, звідки він і розпочинав свою історичну ходу і щоб цей мистецько-патріотичний захід проводили у цьому селі щорічно. Всі промовці подякували усім тим, хто піснею і словом возвеличує пам’ять борців за волю України.
У фестивалі, який відбувся за підтримки Івано-Франківської обласної державної адміністрації, обласної ради, Управління культури, національностей та релігій ОДА, Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття та Пасічнянської територіальної громади, взяли участь 18 вокально-хорових колективи з Рогатинської, Болехівської, Брошнів-Осадської, Бурштинської Дубовецької, Калуської, Перегінської, Тисменицької, Коломийської, Яблунівської, Івано-Франківської, Надвірнянської, Пасічнянської громад. Їм довелося у різній залежності подолати відстань до Розтоки від 200 км («Січ» с. Липівка Рогатинської ТГ), 120 км («Народні джерела» з Болехова) до 8 км – Пнівські гурти. У виконанні цих мистецьких колективів прозвучали твори, в яких оспівано героїчну боротьбу українського народу за волю та незалежність.
Надвірнянщину представили колективи (на світлинах): хор «Тандем» Пнівського сільського Будинку культури Пасічнянської сільської ради (керівник Ірина Глущук); Народний аматорський вокальний ансамбль «Бистрянка» Надвірнянського центрального міського Будинку культури (керівник Галина Чуревич); Народний-аматорський фольклорний колектив «Відлуння Карпат» Пнівського сільського будинку культури Пасічнянської територіальної громади (керівники – Ірина Гордійчук Ірина та Галина Пуканюк); Народний аматорський вокальний ансамбль «Гвоздецькі ґазди» Гвіздського Будинку культури Управління культури і туризму Надвірнянської міської ради Надвірнянської ОТГ (керівник Любомир Боднарук);
Народний аматорський чоловічий вокальний ансамбль «Опришки» Битківського селищного будинку культури Пасічнянської територіальної громади (керівник Олександр Герилюк).
Про боротьбу Українських Січових Стрільців зі своїм одвічним ворогом – росією, та про жінку-хорунжу Січового Стрілецтва, яка мала мужнє серце, бойовий дух, велику любов до України Софію Галєчко з фестивальної сцени розповіли ведучі заходу Надія Бойчук та Назарій Тимків.
За високу майстерність у вокальному мистецтві колективи, які брали участь у обласному фестивалі, нагороджені Грамотою Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА та пам’ятним сувеніром. Також під час мистецько-патріотичного заходу провели благодійний збір коштів на потреби ЗСУ, де зібрано 6555 гривень.
По завершенню фестивальної програми до всіх присутніх із заключим словом звернулися начальниця Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Світлана Панько та начальник відділу культури Управління освіти, культури, молоді та спорту Пасічнянської сільської ради Олексій Томин (на світлині), які подякували всім учасникам та гостям обласного фестивалю за те, що знайшли час і та можливість об’єднатися, разом заспівати, послухати пісні про січових стрільців та українських повстанців та висловили вдячність всім тим, хто сприяв і допомагав у проведення патріотичного заходу в Пасічнянській громаді. А пропозицію Олексія Томина, що такий фестиваль має отримати статус Всеукраїнського, варто підтримати і владним, і культурно-мистецьким структурам та інтелігенції нашого краю.
Володимир Питлюк,
член Національної
спілки журналістів України.