Рецензія на книгу поезій Богдана Томенчука «Вишийте, мамо, бронежилет» (ТОВ «Дискурсус», 2023.)
Поетична збірка «Вишийте, мамо, бронежилет» відомого в Україні і за її межами поета Богдана Томенчука – це потужна стихія ліричних одкровень і смислів посеред приголомшливих реалій затяжної, екзистенційної, тому й геноцидної війни з донині дикою кровожерливою росією. А ще – анатомія болю і людської трагедії. Вірніше, трагедії цілого народу в сучасному світі, коли світові правила як мирного співіснування, так ведення війни майже безкарно агресор відкидає, а світ цивілізований з ненайкращих міркувань у чималій мірі це толерує. Мудрість та зворушлива змістова проникливість, які наповнюють майже кожен поетичний рядок цієї книги, подекуди можуть несподівано змінитися різкою відвертістю, що робить поезію наживо зрослою з життям реальним.
… Жінки носили долю під грудьми,
Ходили наші доньки в королевах,
Бо ми уже тоді були людьми,
Коли ви ще сиділи на деревах…
Такі ви є… Топчи… Вбивай… Дави…
Із лона ми… А ви – з якоїсь вирви.
Князівське наше: «Ідемо на ви…»
Вам розтлумачим: «А чи не пішли б ви?»
Враження, що поет не пише, а віртуозно володіє якимсь метафізичним пензлем Слова, добуваючи з палітри фронтових і тилових обставин нашого разючого сьогодення до ірраціональності живі відтінки і барви, аж, здається, що у кожному його поетичному шедеврі б’ється серце або раптово оголюється нерв. Та що казати, коли за серце бере уже сама назва книжки…
Знову борітесь? Колись та поборете?
Зірка у вічність засвітить з плеча.
Небо розверзлось, як лоно розпороте…
Пан Біг із нього вийма дитинча…
Невичерпні можливості творення художніх образів, форм, філософських глибин, неймовірна вишуканість метафор – це дійсно непересічна здатність естетичного освоєння світу та емоційно-витонченого словотворення. Попри гіркоту тем, і тягар рефлексій поезія проміниться високою духовністю, де совість, честь і гідність, немов три гігантські кити, тримають на собі творчу планету поета. А ще, я чи не вперше стикаюся – з якою святобливою шляхетністю можна висловити претензійну гіркоту самому Богу! І водночас залишатися з вірою на позитивну дію божої волі в тому, що нація таки вистоїть і відродиться. Нація, яка теж не полишає сподівань на небесну поміч, не раз будучи її позбавленою в найтяжчі часи свого праведного сподвижництва і щирих молінь.
… Хто і чиї ровесники?
Чуєте, хтось іде?
Чорні у чорнім месники…
Боже, ти з ким і де?
***
…І в котрісь тарабари летіла планета,
Десь замешкався Бог, бо інакше – чому?
У яскиню невинну попала ракета,
І яскиня світам народила пітьму…
Вселюдське переплетене з глибоко індивідуальним не перестає вражати, гортаючи сторінка за сторінкою цю книгу, яка підносить на такі висоти Слова, посталі із земних радощів і печалей, сподвижності і ранимості, життя і смерті, що через кожних кілька сторінок виникає потреба перевести подих. Тому хочеться цю книгу тулити до грудей, мов вирятуване з біди живе створіння, а потім дивитися в його очі, які здатні так багато сказати!
…Чуєш чи ні, пересичений світе –
Проситься з лона на руки мій син.
Доки ти будеш всі лиха душити
Кров’ю і болем моїх пуповин?…
***
…Підсвічники воском наповнені вщерть,
І хлопці – сльоза за сльозою…
На вагах сп’яніло гойдається смерть
З півмісяцем, як із косою…
***
…Така весна дівочих божевіль,
Такі прокльони, як весільні тости,
І юний грім, як повесільний біль,
Веде весну у дикім танці помсти…
Разки пейзажної та інтимної лірики у цій збірці сяють такою багатогранністю ракурсів, легітного трепету і ніжності у силі любові, що просто забиває дух від краси та гармонії. Розкіш словникового запасу зі вкрапленнями подекуди милозвучних діалектизмів тільки додають захопливих переливів до образних перлів у творах. Високий патріотизм, національний дух, особлива прив’язаність автора до рідного краю, до його ментальної вирАзності у традиціях, піснях, святочному і буденному колориті – таке враження, що все це освятило його творчість, як чудотворне джерело натхнення для багатьох представників нинішнього, і наступних поколінь українців, покликаних робити цей світ кращим, а долю свого роду і народу світлою і квітучою.
…Ховати клаптик неба під полу,
З руки самотнє годувати сонце
І прикликати вечір під віконце,
І зодягати овид ув імлу…
***
Десь там, де версти згадок і жалю,
Де білий світ чомусь на чорних крилах,
Ти ніби кров течеш мені по жилах
Сто тисяч раз немовленим «люблю»…
***
Ой, молодичко-дичко…
… Знаєш, що найфайніща,
Небо твої коралі,
Пазуха твоя грішна,
Запаска твоя всьо…
В танці тебе залишу,
То така коломийка,
Куля летить і сліпне –
Смерти моєї цьом…
Проблемою для нас, як народу, не перестає бути історична пам’ять. Так, наче вона, поранена, не повернулася з котроїсь із минулих битв. Книга болю за свою націю «Вишийте , мамо, бронежилет» здатна цю пам’ять повертати і відроджувати. Відроджувати хоча б у тих прошарках українського суспільства, яким до снаги благотворчі зміни та осягнення причин і наслідків, щоб як українська так європейська модель пам’яті «НІКОЛИ ЗНОВУ» не залишалася лише голим гаслом.
…Сорочки після ран – ніби душі, перепрані в ропах.
Нависають літа, як не взята в бою висота.
Помолися за них, порятована ними Європо,
Бо між них постає братовбивство, як мста…
Все простили й усім – одні одним не можуть простити,
Їхня пам’ять безсила піднятися вище могил,
Пересіяний біль – (після куль їхні долі, як сита) –
І неангельський крик з-під неангельськи складених крил…
У всі часи великих поетів читали, захоплювалися, але сповна не чули. Бо якби – сповна, все навколо нині виглядало б по-іншому. А так багатьох із нас все активніше вабить лише зона ситого комфорту, де ми ще й залюбки готові віддати штучному інтелекту усе, що потребує напруги нашої власної думки і розуму. Поети ж не перестають нагадувати, що життя – це постійна боротьба за нього і захист його під сонцем. Інакше – піднімаються зі свого дна оскаженілі виродки, щоб накласти лапу на такі заспокійливі зони комфорту, розпалюючи під ними пекло.
В історії були часи, коли людина ставала ніким без честі, у совітську добу – без «бумажкі», тепер – без торгу і зиску. «Людські цінності» у значенні прав і свобод, емпатії та гуманності навіть у розвинутих демократіях усе частіше залишаються лише деклараціями з оглядкою на матеріальну вигоду та умовний комфорт, від чого все азартніше потирає лапи та сама «вісь зла».
…Не розмінюєм честь на безчестя.
І на зиск у вселенських торгах,
На передньому краї нашестя –
Україна… З дитям на руках…
То ж кожна порція високої поезії, зажита якнайбільшим колом читачів, обов’язково воздасться спалахом відшліфованої словом генетичної мудрості, відчуттям не штучно стимульованого, а реального, природного щастя радіти життю, як такому. Знати ціну кожній прожитій миттєвості і не втрачати здатності бути на сторожі цього планетарного дива і блага. Автором саме такої поезії і є чоловік неабиякої харизми – Богдан Томенчук, інтелектуал, логік, філософ, в якому дивовижно поєднується шляхетність зі скромністю. А збірка воєнної поезії «Вишийте, мамо, бронежилет» – це і літературне явище, і зброя, і скарб мудрості та великого Серця.
Марія Дзюба,
письменниця.