2025 рік для нашого краю – це рік Юрія Шкрумеляка, адже у квітні минає 130 років від дня народження цього визначного діяча. У Ланчині відбулася урочиста подія, присвячена життю та творчості талановитого поета, письменника, січового стрільця та педагога Юрія Андрійовича Шкрумеляка. Захід зібрав велику кількість гостей, серед яких були громадські діячі, науковці, представники місцевої влади, педагоги, учні, жителі Ланчина. Святкову програму розпочали зі слів Євангелія та благословення священника отця Тараса Щербатюка. Урочиста молитва задала духовний тон усьому заходу, наголошуючи на незламності українського духу.
Присутні пригадали тернистий життєвий шлях поета, який народився у мальовничому Ланчині 18 квітня 1895 року. Особливої уваги надали його творчості, яка стала символом визвольної боротьби. Лунали слова Присяги січового стрільця у виконанні Андрушка Максима та “Червона калина” від чоловічого ансамблю Ланчинського ліцею ім. Ю. Шкрумеляка.

Образ поета на засланні відтворив учень Ланчинського ліцею Максим Шкрумеляк, а слова листів із неволі у більшовицьких Печорських концтаборах звучали оксамитовим голосом Василя Бакоти, керівника-адміністратора Добротівського сільського клубу.
Центральною подією заходу стала презентація книги «Листи з неволі». Ці листи, написані Шкрумеляком із заслання, є свідченням незламного духу поета та глибокої вдячності людям, які його підтримували. Зворушливою була історія дружби Юрія Шкрумеляка із родиною Пушиків, яка роками надсилала йому посилки з продуктами й підтримували теплим словом. Так чи інакше посилки і листи з Галича до Шкрумеляка надходили регулярно впродовж десятиліття. А у відповідь письменник слав листи, сповнені вдячності і надії на зустріч в Україні. Спочатку формальне листування переросло у міцну багатолітню дружбу родин Пушиків та Шкрумеляків.
Згодом син Пушика Орест перепише від руки всі листи Юрія Андрійовича, а потім набере їх на комп’ютері. Його дружина пані Марія Пушик передала їх у 2024 році Наталії Яремин, провідній бібліотекарці Ланчинської міської бібліотеки для дітей, лауреату премії ім.Марійки Підгірянки. Упорядницею книги «Листи з неволі» стала членкиня Національної спілки письменників України Мирослава Гордєєва-Мельник.
На захід завітала донька Олекси Пушика Марта Василевич-Пушик, старша викладачка кафедри інструментально-виконавської майстерності факультету музичного мистецтва і хореографії Київського столичного університету ім. Грінченка і поділилася своїми спогадами, викликавши щирі і теплі емоції. Її слова стали нагадуванням, що навіть у найтемніші часи людяність і доброта здатні змінювати долі.
Серед гостей свята – голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич, депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Іваночко, директор видавництва «Лілея НВ» Василь Іваночко, за сприяння яких книжка побачила світ. Кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри мовознавства Івано-Франківського національного медичного університету, членкиня Всеукраїнського тов. «Просвіта» ім. Т. Шевченка Оксана Мельничук та докторка філологічних наук, професорка кафедри педагогіки та психології Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, академік Української академії акмеологічних наук, членкиня Наукового Товариства імені Шевченка , лавреатка премії імені Марійки Підгірянки, керівниця обласної творчої групи «Літературне краєзнавство» Марія Федунь відзначили важливість збереження пам’яті про таких видатних постатей, як Юрій Шкрумеляк.
Голова Ланчинської селищної ради Надія Данилюк і директор Ланчинського ліцею імені Юрія Шкрумеляка Тетяна Дикан наголосили, що незламний дух поета, його поезія є прикладом для юного покоління. Автор проекту пам’ятника Юрію Шкрумеляку у Ланчині Заслужений художник України Ярема Оленюк поділився своїми спогадами про спілкування з поетом, а також продемонстрував підбірку дописів Івана Сорокатого (творчий псевдонім Юрія Шкрумеляка) у журналі “Золотий Колос”, збережених дідусем його дружини Ярослави Михайлівни. Натхненно звучав вірш «Юрію Шкрумеляку» членкині Надвірнянської літстудії «Бистрінь» Марії Яновської у виконанні вчительки Марії Іваночко, а також авторський вірш «Наш Шкрумеляк» Анни Балабан, учениці 10 класу Ланчинського ліцею.
Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих захисників України хвилиною мовчання. Музичний супровід у виконанні ансамблю «Сонет» (керівник, директор КЗК «Центр культури і дозвілля» Ланчинської селищної ради Оксана Гасько) додав особливого емоційного забарвлення, а слова самого Юрія Шкрумеляка, які прозвучали наприкінці, нагадали про його незламну віру в Україну. Модератори заходу – провідний бібліотекар Ланчинської міської бібліотеки для дітей Наталія Яремин і Мирослава Гордєєва-Мельник, членкиня Національної спілки письменників України.
Захід завершився поетичними рядками Юрія Шкрумеляка, що звучали як заклик до єдності та віри у перемогу. Ансамбль «Сонет» виконав колядку «Нині ся з’явила» на його слова, що додало події особливого різдвяного настрою. Цей захід ще раз довів, що пам’ять про нашу історію та видатних діячів надихає на великі справи, об’єднує нас і дає сили рухатися вперед.
Інф. Ланчинської
міської бібліотеки для дітей.